ABD Sahil Güvenlik Koramiral Peter Gautier Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Resolve Marine'in Francis Scott Key Köprüsü'ne çarpan gemiyi yeniden yüzdürmek ve kaldırmak için kaynakları seferber etmeye başladığını söyledi. Bu hafta meydana gelen kaza açıklığı yok etti, altı kişiyi öldürdü ve Baltimore limanını kapattı.

İyileşme süreci başlarken Baltimore'un önündeki zorluğun boyutuyla ilgili ayrıntılar ortaya çıkıyor. Konuya yakın bir kaynak, federal yetkililerin Maryland milletvekillerine köprüyü yenilemenin temizlik dahil en az 2 milyar dolara mal olacağını söylediğini söyledi. Ancak ABD'nin Doğu Yakası'ndaki en yoğun ticaret merkezlerinden birinin yeniden açılmasının ne kadar süreceği gibi pek çok şey bilinmiyor.

İngiltere'de 'dünyanın en sert sigara yasaklarından' biri oylanacak! İngiltere'de 'dünyanın en sert sigara yasaklarından' biri oylanacak!

ABD Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, Bloomberg Television'a verdiği röportajda "Bu bir gecede olmayacak" dedi.

300 metrelik (984 ft) Singapur bayraklı konteyner gemisi Dali , 26 Mart'ta Baltimore köprüsüne çarparak tüm yapıyı saniyeler içinde yerle bir etti. Gemi, güç kaybı yaşadıktan sonra istediği istikametini koruyamadı. ancak başarısızlığın nedeni belli değil. Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu soruşturmayı sürdürüyor.

Beyaz Saray basın toplantısında Gautier, "Başkanın limanın mümkün olan en kısa sürede çalışır duruma getirilmesi yönündeki talimatıyla tutarlı olarak, Sahil Güvenlik'in en büyük önceliği su yolunu nakliye için onarmak, Dali motorlu gemiyi stabilize etmek ve kaldırmaktır" dedi.

Çarpışma sırasında köprüde bulunan 6 inşaat işçisinin, yapılan arama kurtarma çalışmalarının ardından öldüğü tahmin ediliyor. Washington Post onları Meksika, Guatemala, Honduras ve El Salvador'dan gelen babalar ve kocalar olarak tanımladı.

Baltimore Banner, operasyonla ilgili bilgisi olan kişilere atıfta bulunarak iki adamın cesedinin bulunduğunu bildirdi . Haber sitesi, cesetlerin bir aracın içinde bulunduğunu ve kıyıya getirildiğini söyledi.