Sol Hareket’ten tezkereye tepki Sol Hareket’ten tezkereye tepki

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, yılın ikinci asgari ücretine Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası tarafından  yapılan itirazı değerlendirmek üzere bugün  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda toplandı.


Toplantı sonunda açıklama yapan İşçi temsilcisi Ahmet Serdaroğlu, Asgari ücretin 120 TL düştüğünü söyledi. İşverenin yüzde 22.98 teklifle masaya geldiğini söyleyen Serdaroğlu, hükümetle işveren tarafının el sıkıştığını söyledi.
Serdaroğlu, şöyle devam etti:
“İşverenler 22.98’e hükümetle birlikte ‘evet’ dediler, asgari ücreti 120 TL düşürdüler. Asgari ücret arttığı zaman piyasa da pahalılık arttığından ve ithal etin uygun fiyata satılacağından  asgari ücrette düşüş talep ettiler. Artık diyecek bir şey yok. Halk takdir edecek. Biz işçi tarafı olarak böyle bir tiyatroya ortak olmak istemediğimiz için oylamaya bir katılım göstermedik. 120 TL düşürmek için cingane pazarlığı yaptılar. Toplantıyı ciddiyetsiz buldum. Neyi ispatlamak istediler, onu da anlamadım. Tarihte bir ilktir bu. 1 Mayıstan itibaren geçerli olacak şekilde onayladılar.” Gündem Kıbrıs

Editör: North Cyprus UK Yönetici2