Hasipoğlu, Annan Planı Referandumu’nun 20. yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı Hasipoğlu, Annan Planı Referandumu’nun 20. yıl dönümü nedeniyle açıklama yaptı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Asım Akansoy, son dönemde artan sahte diploma iddiaları ve siyasetin itibarsızlaşmasıyla ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Akansoy'un çağrısı, yüksek öğretimdeki güvenilirliği sağlamak ve siyasi arenada reformlar yapmak için acil eylem gerektiği yönünde oldu.

Akansoy'un öne çıkan mesajları şu şekilde:

  • "Sahte ya da geçersiz diploma soruşturmasının tüm üniversiteleri kapayacak şekilde yaygınlaştırılması ve derinleştirilmesi gereklidir. Yapılmadığı sürece, yüksek öğretim ve toplumumuz bu süreçten olumsuz etkilenecektir."

  • "Siyaset kurumunun itibarsızlaştırılmasının önüne geçmek adına polisin soruşturmayı hızla genişletmesi ve dokunulmazlıkların kaldırılmasına dönük dosyaları Meclise göndermesi gerekmektedir. Masumiyet karinesi esastır, ancak kamuoyunda konuşulan iddialar göz ardı edilemez."

  • "Genellemelerden kaçınarak, ne yüksek öğretime ne polis teşkilatına ne de siyasete dair herkese suçlu gözüyle bakılmasını önlemeliyiz. Kurumların yıpratılması ve masum insanların zarar görmesi, büyük sorunlara yol açar."

  • "Sorunlar, onları yaratanlarla çözülemez. Geçici çözümler yerine, köklü ve kalıcı değişikliklere odaklanmalıyız."

  • "Demokrasilerde çare siyasi iradenin değişimidir. Çözüm vardır ve halkımızın bu sürece katılımı önemlidir. Acil olarak erken seçime gidilmelidir."