ABD’li, İngiliz ve Avrupalı ​​yetkililer, Gazze Şeridi sakinlerinin maruz kaldığı insani kriz yükünü hafifletmeye yardımcı olmak amacıyla, İsrail’in Aşdod Limanı üzerinden yardımın Gazze Şeridi’ne girmesine izin vermesi için İsrail’e baskı yapıyor.

Somalililer, Türkiye ile yapılan savunma anlaşmasına destek gösterisi düzenledi Somalililer, Türkiye ile yapılan savunma anlaşmasına destek gösterisi düzenledi

New York Times haberine göre, ABD’li bir yetkili, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in bu ayın başlarında Tel Aviv’e yaptığı ziyaret sırasında, İsrailli yetkililere Aşdod’dan Gazze’ye yardım girmesine izin verilmesi konusunda baskı yaptığını söyledi.

Habere göre yeni teklif, yardımın Güney Kıbrıs’tan Aşdod’a gönderilmesini öngörüyor.

Avrupalı ​​bir yetkili, sevkiyatın daha sonra Aşdod’dan Gazze’ye geçiş yapan Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı’na nakledileceğini söyledi.

Yetkililer, nihai hedefin, sevkiyatların Mısır üzerinden İsrail’in güvenlik denetimi taleplerini karşılayacak şekilde teslim edilmesine gerçekçi bir alternatif yaratmak olduğunu belirtti.

İsrail, yıllardır kuşatma altında olan Gazze’ye, 7 Ekim’den bu yana daha ağır bir abluka uyguladı ve sınırlı miktarda yardımın Refah ve Avce kapılarından Gazze’ye girmesine izin verdi.

Birleşmiş Milletler (BM), yaklaşık 2,4 milyon insandan en az 1,7 milyonunun yerinden edildiğini bildirdi ve Gazze nüfusunun kıtlık ve salgın hastalık riski altında olduğu konusunda uyardı.

Sınır Tanımayan Doktorlar, yüz binlerce kişinin sığındığı, Gazze’nin en güneyindeki Refah’ta su dağıtırken, çok sayıda yerinden edilmiş kişi uzun saatler sıra bekledi.

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail hükümetinin insani ateşkes yönündeki uluslararası çağrıları reddetmesi nedeniyle, kuşatma altındaki Gazze’ye insani yardım ulaştırılması konusunda hiçbir ilerleme kaydedilmediğini bildirdi.