banner29
24 Mayıs 2018 Perşembe

YOGA; YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN FARKLI TARZLAR REHBERİ

16 Temmuz 2017, 15:59
YOGA; YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN FARKLI TARZLAR REHBERİ
Mukaddes YOLCU (RYT 200)

            Yoganın sayısız faydaları – örneğin kan basıncını dengeye getirmek, bedeni güçlendirmek, kemik yoğunluğunu artırmak, anksiyeteyi azaltmak – herhangi birini matının üzerinde yerini almasına yetecek düzeydedir. Yoga sınıfına gelirken amacımız gerek rahatlama olsun, gerek spiritüel yanımızı geliştirmek olsun, her amaca uygun bir yoga tarzı bulabiliriz. Gerçek şudur ki, her amaca ve herkese uygun bir yoga tarzı ve sınıfı bulabiliriz. Bütün yoga sınıfları, katılanlarda rahatlama ve iyileşme sağlasa da maksimum faydayı alabilmek için kendimize uygun tarzı ve yoga eğitmenini seçmemiz önemlidir. Çok sayıda yoga tarzı olduğu gibi her eğitmenin de yoga seansındaki enerjisi tek ve özeldir.

            Örneğin yaşantınızda güç ve dayanıklılık egzersizlerine çok fazla yer ayırıyorsanız, daha çok esnemeye odaklanılan bir yoga tarzı seçmeniz size maksimum faydayı getirecektir. Örneğin yin yoga veya hatha yogayı deneyebilirsiniz. Herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız varsa veya eklem iltihabı gibi kronik bir hastalığınız varsa Iyengar yogayı veya teke tek özel seans almayı düşünebilirsiniz. Eğer spiritüel yanlarınızın çok güçlü olduğunu düşünüyorsanız jivamukti yogayı deneyimleyebilirsiniz. Eğer tamamen sağlıklıysanız ve meydan okumayı seviyorsanız, ashtanga vinyasa veya vinyasa flow yoga iyi bir seçim olabilir.

IYENGAR YOGA
Iyengar yoga ve ashtanga yoga ayni kökenden gelmektedir. Çoğu asana – duruş çok benzer fakat yaklaşımları farklıdır. Iyengar yoga, asanaların doğru hizalarını öğrenmek için harika bir stildir.  Bu tarz yogada yastıklar, blocklar, kemerler yeni başlayanların hareketleri doğru hizalaması için kullanılır.

ASHTANGA YOGA

Ashtanga yoga çok dinamik ve hareketli, bir yoga tarzıdır. Asanalar seriler şeklindedir, ve her duruşta beş nefes kadar durulur.

VİNYASA FLOW

Bir duruştan diğer duruşa bir akış şeklinde geçilen bir yoga stilidir. Bu tarz için öğrencinin duruşların hizasını iyice bilmesi gerekmektedir çünkü hareketler arasında geçiş yapılırken, duruşların hizasını anlatmak için yeterli zaman yoktur. Eğer yogaya yeni başlıyorsanız vinyasa flow tarzına geçmeden önce birkaç kez daha yavaş sınıflara katılmanızı öneririm.

BİKRAM YOGA

Bikram yoga terlemeyi sevenler için harika bir stildir. Hintli yogi Bikram Choudhury tarafından 1970 lerde yaratılmıştır. Vücudu güçlendiren ve esneten, ayni zamanda iç organları iyileştiren, 26 yoga pozu içeren bir seri içerir. Oda sıcaklığı yüksek dereceye ısıtılmış yoga stüdyosunda yapılır.

 

RYT-200 MUKADDES YOLCU

 

 

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV