Turizmde reklamın önemi

Tekonolojideki gelişim ve artık internet çağında olmamız tüm sektörleri olumlu veya olumsuz etkiledi. Ancak turizm sektöründe, internet ağlarının kullanılması insanlara ulaşmak bakımından işletmeler için büyük kolaylık sağladı.

“Reklam” olgusu geçmişte olduğu gibi, şimdi de insanların kararlar almasında oldukça etkili.

Eskiden sadece televizyon ve gazete reklamlarıyla çeşitli kitlelere ulaşım sağlanıyordu. Ancak teknolojideki gelişim internet ağını da bu kitle iletişim araçlarına dahil etti.

İnternet üzerinden yapılan reklamlar, dijital çağı yakalayan turizm işletmeleri için büyük kazanç getirir. İyi bir tanıtım reklamı ve halkla ilişkiler kampanyası ile isabetli bir medya mesajı, hedeflenen pazara ulaşmakta büyük kolaylık sağlar. Bu da işletmenin gelirlerinin artırılmasına yardımcı olur.

Potansiyel müşterilerin size ulaşımını kolaylaştırmak, akıllarına geldiğinizde size erişimi en kolay şekilde yapabilmeleri tercih edilme potansiyelinizi daha da artırır. Bunda da en etkili yöntem, internet üzerinden ve televizyonlardan yapılan reklamlardır.

Dünya ülkelerinin turizm sektöründe yaptığı reklamlara bakıldığında metin ve görsel unsurlarla hedef kitleye ulaşmaya çalıştıklarını görürsünüz.

Bir ülkenin tanıtımı ve pazarlanması, sadece turizm değil birçok farklı sektör için yaşamsal rola sahiptir. Tüketicilerin reklamlarda görmek istedikleri unsurlar vardır. Kendi ihtiyaçlarına cevap verebilen birçok ürün arasından en uygun olanı seçebilmek için tüketici, fiyatı ve bu alımı nasıl gerçekleştirebileceğini görmek ister.

Ülke tanıtımlarında, o ülkeye ait bir ürün, bir olay veya herhangi bir şey, hedef kitleler dikkate alınarak belirlenmelidir.

KKTC’nin dış ülkelere tanıtımı konusuna baktığımızda, yukardakiler ışığında fazla yorumlamaya gerek duymadığımız gerçeği ortaya çıkmaktadır

YORUM EKLE