“Müzeler için sürekli projeler üretiyoruz”

Dünya Müzeler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınlayan Ataoğlu yıl sonuna Kadar 4 yeni müzenin daha açılacağını kaydetti.

     “Müzeler için sürekli projeler üretiyoruz”

Dünya Müzeler Haftası nedeniyle mesaj yayımlayan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bakanlığın artık modern müzecilik konusunda dünyayla eş seviyede çalışmalar yaptığını belirterek, bu çalışmalara her geçen gün yenilerini eklediklerini ifade etti 

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, 18-24 Mayıs tarihleri arası kutlanan Müzeler Haftası nedeniyle mesaj yayımladı. 

Ataoğlu, mesajında müzelerin köklü geçmişi yaşatan en önemli kurumlardan biri olduğunu vurguladı. 

Ataoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın coğrafi konumu ve doğal güzellikleri itibariyle tarihin en eski medeniyetlerinden binlerce parçayı bağrında barındırdığına ve tarihi eser zenginliği açısından da oldukça zengin olduğuna dikkat çekti. 

Kültürel değerlerin sergilendiği müzelerin geçmişle gelecek arasında köprü kuran birer medeniyet aynası olduğunu belirten Ataoğlu “İnsanlık için birer tarihi bellek değeri taşıyan müzeleri çoğaltmak ve zenginleştirerek kaliteyi artırmak önemli bir görevdir. Bakanlığımız her alanda olduğu gibi bu alanda da önemli hizmetler yapmaktadır.” dedi. 

Ataoğlu, bakanlığın artık modern müzecilik konusunda dünyayla eş seviyede çalışmalar yaptığını belirterek, bu çalışmalara her geçen gün yenilerini eklediklerini ifade etti. 

Son yıllarda ülkemizdeki müzelere yenilerini kazandırmak, var olan müzelerin de gelişim sürecini hızlandırmak üzere önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Ataoğlu, ülkemizdeki tüm müzelerin bulundukları yerlerin kültür ve sanat merkezi haline gelmesi yönündeki çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. 

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi bünyesinde 29 müzenin bulunduğunu ve bu sayının artırılması için çalışıldığını ifade eden Bakan Ataoğlu yakın zamanda İskele’ye 27 yıl sonra Arkeoloji Müzesi’ni kazandırdıklarına dikkat çekti. 

Bu yıl sonuna kadar ülkede dört yeni müze daha açılacağının bilgisini veren Ataoğlu, geçtiğimiz yıl müze ziyaretçi sayısının bir milyonun üzerine çıktığını açıkladı. 

Ataoğlu sözlerine şöyle devam etti: 

“Göreve geldiğimiz yaklaşık iki yıl içinde ülkemize müze kazandırma adına sürekli projeler üretiyoruz. Güzelyurt Doğa Müzesi restore edilmiş, yeni yüzüyle ziyaretçisiyle buluşmuş durumdadır. Güzelyurt’ta atıl duran Güzelyurt Tren İstasyonu’nun restorasyonunu başlattık. Lefke’deki tarihi Vasıf Palas binasında başlayan restorasyon çalışmaları sonrasında iç düzenlemesi yapılacak ve burası da ziyaretçisiyle buluşacak. 

Girne Güzel Sanatlar Müzesi’nin projesi hazırlandı, ihale sürecine geçildi. Gazimağusa bölgemizdeki Şömineli Ev ile Namık Kemal Müzesi, Lefkoşa’daki Lüzinyan Evi ve Büyükkonuk İkon Müzesi çalışmalarında sona gelindi. Bu yıl içinde bu 4 eserimizin açılışını hep berabe

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 17:11

Zorlu Cezaroğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER