KKTC İspanya, Polonya ve Hollanda’da tanıtıldı

"2012'de her fuara katılacağız"

KKTC İspanya, Polonya ve Hollanda’da tanıtıldı

****Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen ve dünyadaki en büyük 2. uluslararası turizm fuarı olarak bilinen FITUR, Hollanda’daki Vakantiebeurs Turizm Fuarı ve Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenen ITM Turizm Fuarı’na katıldı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin dünya ülkelerinde tanıtım atağı sürüyor. Geçtiğimiz ay içerisinde üç tane fuara katılım gerçekleştirildi. İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen ve dünyadaki en büyük 2. uluslararası turizm fuarı olarak bilinen FITUR’a katılan KKTC, Hollanda’daki Vakantiebeurs Turizm Fuarı ve Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenen ITM Turizm Fuarı’na da katıldı. İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen ve dünyadaki en büyük 2. uluslararası turizm fuarı olarak bilinen FITUR'a, KKTC’nin bu yıl ikinci kez katılışıydı. KKTC'nin uluslararası alanda devlet olarak tanınmamış olmasından dolayı Almanya ve İngiltere'de kurulan KKTC Turizm Merkezi aracılığıyla uluslararası fuarlara katılan KKTC, son yıllarda hızla artışa geçen turizmini daha da geliştirmenin yollarını arıyor.
"Yılmadık"
FITUR'daki KKTC standında bulunan Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi Müdürü Derviş Gezer, ''Yasak ve engellerle karşılaşsak da herhangi bir şekilde yılmış değiliz, dünyadaki tüm büyük turizm fuarlarında varız'' dedi. Gezer, turist getirmekte yaşadıkları en büyük sıkıntının, ''KKTC'nin bilinirliğinin olmasına rağmen resmi olarak bunun reddedilmiş bir çerçevede olmasından kaynaklanan ulaşım ve tanıtım sorunları'' olduğunu söyledi.
"2012'de her fuara katılacağız"
Herşeye rağmen İspanya'da FITUR devam ederken bir diğer KKTC ekibinin de aynı anda Finlandiya'daki turizm fuarında olduğunu kaydeden Gezer, ''Hedefimiz dünyada turizm destinasyonlarının olduğu her noktada bulunmak. Bu yüzden 2011'de olduğu gibi 2012'de de her fuara katılacağız. Buralarda, KKTC'ye turist aktarımını oluşturmak, KKTC'yi tanıtmak ve fuarlara katılan dünyadaki tüm büyük turizm şirketleriyle görüşüp, işbirliği yollarını araştırıp, bunu hayata geçirmeye çalışacağız'' diye konuştu.
2011'i sevindirici gelişmelerle kapattık
Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi Müdürü Gezer, 2011 yılında KKTC turizmini ise şu sözlerle değerlendirdi: ''2011'i sevindirici gelişmelerle kapatmış olduk. Özellikle, Türkiye haricinde yabancı turist sayımızda yüzde 40'a varan bir artış oldu. Türkiye'den gelen turist sayımızda da yüzde 15'lik bir artış sağladık. Yaptığımız planlar çerçevesinde bu artışın 2012'de de sürdürülmesini öngörüyoruz. Hedef en az 2011'deki artış oranını yakalamak. Turizmdeki artışın farklı sebepleri var. Turizmde kurumsal işbirliği, stratejik ve planlı çalışma çok gelişti ve artık KKTC'nin yeni bir destinasyon olduğu algısı oluştu.'' 2011 yılında konaklayan turist olarak KKTC'ye yaklaşık 500 bin turist geldiğini ve bunun 350 bininin Türkiye'den, 150 binin de yabancı olduğunu kaydeden Gezer, KKTC'ye direk uçuşlardaki ambargonun kırılabilmesi için charter seferlerini ön plana çıkarmaya çalıştıklarını ve bunun katkısını gördüklerini söyledi.
İspanya'dan yoğun turist getirmenin yolları aranıyor
Bu arada Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun da ''Bizim bu yıl için FITUIR'daki hedefimiz, buradaki tur operatörleriyle temasa geçmek. Onlarla iletişim kurup, KKTC'de nasıl çalışabileceklerinin ortamını hazırlamak. Bizim paketimiz, Antalya ve Rum Kesimi ile rekabet edebilecek durumda. Paketlerimizin daha ucuz olduğunu ve daha güzel bir destinasyon olduğumuzu onlara gösterip, bu yönde pazarlama faaliyetinde bulunacağız. Şu anda İspanya'dan bize gelen turist var ama daha yoğun nasıl olur, bunların yollarını arıyoruz'' dedi.
Hollanda'da Kuzey Kıbrıs'a yoğun ilgi
KKTC geçtiğimiz ay içerisinde Hollanda’daki Vakantiebeurs Turizm Fuarı’na da katıldı. Fuarın 2. gününde KKTC standına yoğun ilgi oldu. Bakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Vakantiebeurs Turizm Fuarı’nda KKTC standını ziyaret eden Hollanda vatandaşları, görevlilere KKTC hakkında birçok sorular sordular ve özellikle ulaşım konusunda bilgi edinmek istediler.  “Emekli ve 3.Yaş Turizmi kategorisine giren Hollanda vatandaşlarının tatil ihtiyaçlarına cevap verebilecek ülkemiz turizm ürünleri ile ilgili bilgiler fuara katılan ve standımızı ziyaret eden vatandaşların yoğun talepleri üzerine kendilerine aktarıldı. Vakantiebeurs Turizm Fuarı’nda özellikle bisiklet, doğa yürüyüşleri, çiçekler ve özel ilgi turizmi imkanları hakkında bir çok soru geldi” denilen açıklamada, Hollanda-Türkiye Dostluk Derneği Başkanı Bülent Türker’in, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel’e Türkiye-Hollanda dostluğunun 400. yılı münasebeti ile anı plaketi takdim ettiği de belirtildi.
KKTC, Varşova'da tanıtıldı
Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünsal Üstel, KKTC turizm sektörü temsilcileri ile birlikte Polonya’nın Varşova kentinde düzenlenen “ITM Turizm Fuarı”na katıldı. Bakanlıktan verilen bilgiye göre, ITM fuarında Üstel’e, Özel Kalem Müdürü İlgen Bağcıer, Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi memurları Gökhan Cenk, Pembe Cambazoğulları, Mustafa Köprülü, bazı otelci ve acenteciler eşlik etti. “Warszawskie Centrum EXPO XXI”de 27 - 29 Ocak tarihleri arasında düzenlenen ITM turizm fuarında, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na ait standda KKTC’nin turizm ürünlerinin en belirgin öğelerini yansıtan zengin görsellere yer verilirken, KKTC’nin turistik güzelliklerini de yansıtan filimler oynatıldı. Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı, yurtdışı turizm tanıtım ve pazarlama çalışmaları kapsamında uyguladığı turizm politikası çerçevesinde Polonya vatandaşlarının büyük çoğunluğunun İngilizce lisanında iletişim imkanına sahip olmaması nedeniyle, kendi lisanları olan Lehçe lisanında broşür dağıttı.


Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2012, 00:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER