Kıbrıs hakkında bunları biliyor musunuz?

‘Kıbrıs’ın adı ‘bakır’dan

Kıbrıs hakkında bunları biliyor musunuz?

Hazırlayan: Hasan KARLITAŞ

1-Mitolojiye göre aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit, denizin köpüklerinden Kıbrıs’ta doğmuştur. Afrodit, mitolojiye Kıbrıs’ın ya da, mitolojinin Kıbrıs’a en değerli armağanıdır.
 

2-Arkeolojik araştırmalara göre, Kıbrıs’ta ilk insana dair izler yaklaşık 10 bin sene öncesine aittir.

3-Kıbrıs’ın adının nereden geldiğine dair onlarca teori olsa da, adanın adının “Bakır” anlamına gelen “Cuprum – Cyprium -Kipros”tan geldiği en fazla kabül görendir. Hatta bazı iddialara göre, bakır cevheri Kıbrıs’a adını vermiş, başka bir iddiaya göre ise Kıbrıs adını bakıra vermiştir.
 

4-Mağusa, Fransız hanedanı olan Lüzinyan İdaresi döneminde, hem mimari hem de idari olarak Dünya’nın en zengin şehirleri arasında gösteriliyordu.
 

5-Kıbrıs’ın simgelerinden biri olan, endemik özelliğe sahip muflon; Trodos, Baf ve Dillirga dağlarının eteklerinde görülebilmektedir.

6-‘Şarapların kralı’ veya ‘kralların şarabı’ olarak bilinen “Commandaria” isimli Kıbrıs’a özgü tatlı şarap, Dünya’daki en eski şaraplardan biri olarak nam yapmıştır.

7-İngiliz Kraliyet Ailesi’nin, İngiltere dışında gerçekleşen tek düğünü, Aslanyürekli lakaplı Kral Richard ve eşi Berengaria arasında Limasol Kalesi’nde 12 Mayıs 1191’de gerçekleşmiştir. Düğün yemeklerinde kolokas bulunduğu araştırmacılarca saptanmıştır.

8-Lefkoşa tarihi surlariçi 3 ana giriş kapısı ve 11 burçtan oluşmaktadır. Lefkoşa Bandabuliya (Kapalı Pazar) yakınındaki nokta, Lefkoşa’nın orta noktası olup, orta nokta her bir burca 804 metre mesafededir.
 

9-Girne sıradağları üzerinde üç ortaçağ dağ kalesi bulunmaktadır. St. Hilarion, Buffavento ve Kantara Kaleleri ile ilgili halk arasında, benzer şekillerde 101 evler (101. Oda) efsanesi anlatılmaktadır. St. Hilarion Kalesi’nin yüksekliği, deniz seviyesinden 732 metredir.
 

10-Kıbrıs adasında bilinen tek pers eseri, doğu mimari etkisiyle yapılan, deniz seviyesinden yaklaşık 250 metre yüksekliğe kurulan 137 odadan oluşan, Vuni Sarayı’dır.
(devam edecek)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER