Kıbrıs gelenek ve görenekleri Girne’de hayat buldu

“Kültürümüzün gelecek nesillere taşınması önemli”

Kıbrıs gelenek ve görenekleri Girne’de hayat buldu

.Girne Ramadan Cemil Meydanı’nda “Geçmişten Günümüze Gelenek Görenek ve Giysilerimiz” adlı etkinlikte  yaklaşık 40 dansçı ve müzisyen kadrosuyla Kıbrıs Türk kültürüne ait kahvehane, konak, panayır, hasat zamanı, mektep, kına gecesi ve düğün gibi gelenekler aktarılırken, Kıbrıs Türklerinin giydiği kıyafetler de tanıtıldı.

 

Şinya Kültür Sanat Derneği (ŞKSD) ile Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulu’nun (KSMBO) “Geçmişten Günümüze Gelenek Görenek ve Giysilerimiz” adlı etkinliği Girne’de gerçekleştirildi. Ramadan Cemil Meydanı’nda 14 Ekim akşamı yer alan etkinlik, Şinya Kültür Sanat Derneği Başkanı Zeki Çeler’in açılış konuşmasının ardından sinevizyon gösterisiyle başladı. Gecede, halk dansları ekipleri Kıbrıs Türkü’nün kahvehane, konak, panayır, hasat zamanı, mektep, kına gecesi ve düğünleri yanında o dönemlerde kullanılan kostümleri başarıyla tanıttı.

“Kültürümüzün gelecek nesillere taşınması önemli”

Yaklaşık 40 dansçı ve müzisyen kadrosunun sahne aldığı gecede, etkinliğin koreografisini Zeki Çeler, sunumunu ise Sadiye Desdur yaptı. KSMBO minikler grubunun da gösteri sunduğu geceyi yerli ve yabancılar yanında kalabalık sayıda bir çocuk grubu izledi. Şinya Kültür Sanat Derneği Başkanı Zeki Çeler açılışta yaptığı konuşmada, etkinliği Kıbrıs Türk kültürünü çocuk ve gençlere öğretme, aşılama ve tanıtma amacıyla gerçekleştirdiklerini kaydetti. Kültürün gelecek nesillere taşınmasının önemli olduğunu ifade eden Çeler, etkinlikte gönüllü olarak sahne alan dansçı ve müzisyenler yanında sponsor olan işletmelere teşekkürlerini sundu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2011, 20:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER