‘İzolasyonlara rağmen, KKTC’yi kaliteli bir noktaya getirdik’

Bakan Üstel, “Güney Kıbrıs AB’nin çocuğu, biz ise öksüz çocuk durumundayız” diyerek Kuzey Kıbrıs’a yapılan haksızlıklara tepki gösterdi.

‘İzolasyonlara rağmen, KKTC’yi kaliteli bir noktaya getirdik’

Londra’da düzenlenen ‘4. Uluslararası  Avrupa Zirvesi Kalite Zirvesi’nde konuşan KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel KKTC’ye yapılan ambargolara tepki gösterdi.
26 -27 Kasım tarihlerinde Hilton Metropole Otle’de düzenlenen, kalite bilincini geliştirmek,  markalaşmak ve AR-GE  çalışmalarının iş hayatındaki önemini anlatan zirve, Türk iş dünyasını Londra’da bir araya getirdi.
Gecede bir konuşma yapan Bakan Ünal Üstel, KKTC’nin ambargolar altında olmasına rağmen çok zor şartlarda ekonomisini geliştirmeye çalıştığını belirtti. Üstel,  bir ada ülkesi olarak  Kuzey Kıbrıs’ın özellikle turizm ve eğitim sektörüne ağırlık verdiğini vurgulayarak, “Tüm yaşadığımız sıkıntılara rağmen,  izolasyonlara rağmen , ülkemizdeki turizm ve eğitimi kaliteli bir noktaya getirdik. Bize tek destek veren ise anavatanımız Türkiye’dir” diye konuştu.

KKTC’nin ambargolara  ve uçuş sorunu olmasına rağmen bu yıl turizm sektöründe istenilen rakamlara ulaştığına dikkat çeken Üstel, “Çok mücadele ediyoruz. 14 ülkeden Kıbrıs’a charter seferlerle turist getirdik. İlk defa bu yıl, Güney Kıbrıs’tan turist çaldık” dedi.

Bakan Üstel, “Güney Kıbrıs AB’nin çocuğu, biz ise öksüz çocuk durumundayız” diyerek   Kuzey Kıbrıs’a yapılan haksızlıklara tepki gösterdi. Ak Parti döneminde özellikle Türkiye Başbakanı  Recep Tayyip Erdoğan sayesinde, KKTC’nin 2011 yılında önemli bir noktaya geldiğini de sözlerine ekledi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu da konuşmasında Türkiye’de ki gelişmeleri anlattı. Kuzu, AB’nin Türkiye konusunda ki tutumunu eleştirerek, “İllada AB’ye girmek için yalvaracak değiliz” dedi. Zirveye davetli bir çok işadamının İngiltere’ye vize alamadığını belirten Kuzu, “Benim diplomatik pasaportum olmasına rağmen vize almak için zorlandık. Özellikle Türkiye’ye dönünce bu konuyu yakından takip edeceğim. Tamam anlıyorum güvenlik konusu ama bu dozda güvenlik olmaz. Kaymakamımıza bile vize vermediler” dedi.

World Consumer Academy tarafından düzenlen 4. Uluslararası   Avrupa Zirvesi Kalite Zirvesi’nde  Fiyapı, Xanadu Resort Hotel, Akgün Şirketler Grubu, Avrasya Hospital, Avşar Klinik, Binbirçiçek, Biota Labaroturları, Çaykur. Derin Bilgi Sistemleri, Emay İnşaat, Eyüp Belediyesi, Full Pet, Göğüş Holding, İşbir Yatak, Kuzu Grup, Lost Eyewear, Popülist Reklam, Sunav Dergisi Dersaneleri, Sibo, Sony, Süvari, Usia, WBR, Visci Fiber ve Karen A.S.A Danışmanlık firmaları ödül aldı.

Zirveye Tüketici Akedemisi Başkanı Fahri Ustaoğlu, KKTC Londra Temsilcisi Kemal Köprülü,  Usia Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Özyiğit, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, TÜSİAD Uluslarası Kordinatörü Dr. Bahadır Kaleağası,  Prof. Dr Hasan Köni, Eurovision Haber Müdürü Mustafa Köker ve gazeteci Can Ataklı’nın aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2011, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER