Hz. Ömer Türbesi yanına kordon boyu

Çevre ve doğal yapıya uygun

Hz. Ömer Türbesi yanına kordon boyu

 

***Ülkede büyük bir ziyaretçi akınına uğrayan Hz. Ömer Türbesi’nin bulunduğu alanda, 3 etapta tamamlanması planlanan Sahil Yolu Projesi’yle bölge, bambaşka bir görünüm kazanacak. Sanatsal ve kültürel aktivitelerin yapılacağı alanlar, yürüyüş parkurları, balık avlama alanları, ziyaretçilerin bekleme alanı, çocuk oyun alanlarını kapsayan proje, doğa ve çevreye uygun olarak yapılacak.

 

Turizm sezonunun yaşandığı şu günlerde, ülkemizde en fazla ziyaretçi kabul eden tarihi yerlerinden Hz. Ömer Türbesi ile ilgili Sahil Projesi hayata geçiriliyor. Yaklaşık 2 milyon TL’ye mal olması planlanan dev projenin üç etapta tamamlanması planlanıyor. Halka açık oturma alanları, balık avlama alanları, sanatsal ve kültürel faliyetlerin gerçekleşeceği alanların yer aldığı projede, çocuk oyun alanları, büfe, ziyaretçiler için bekleme alanı, yürüyüş yolları bulunuyor.

Çevre ve doğal yapıya uygun

Çatalköy Belediyesi İmar İşleri Bölümü Ahmet Rençber, herkesin benimseyip ziyaret ettiği bölgede, ihtiyaç olan açık ve yarı açık mekanların olmamasının dikkate alınarak hazırlanan projenin, çevre ve doğal yapıya uygun olarak tasarlandığını kaydetti. Prefabrik ve ahşap kaplama malzemelerinin dokuya uygun olarak uygulanacağını ifade eden Rençber, projeyle ilgili olarak Şehir Planlama ve Çevre Koruma Dairesi ile birlikte hareket edileceğini vurguladı. Bununla ilgili ilk temasların başladığının altını çizdi. Projenin, önümüzdeki günlerde ihale projesi ve şartnamesi hazırlanması planlanıyor. Öte yandan, Hz. Ömer Türbesi’nin doğu tarafında bulunan Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na ait alanın, Sahil Yolu Proje’sinin devamı için Bakanlar Kurulu onayıyla Çatalköy Belediyesi’ne verildiği belirtildi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2012, 00:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER