banner29
22 Ekim 2018 Pazartesi

DOĞANCI’DA “SPUNTA PATATES HASADI” ETKİNLİĞİ

ATAOĞLU: “KUZEY KIBRIS’TA TARIMSAL TURİZM FAALİYETLERİNİN GELİŞMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

31 Mart 2018 Cumartesi 08:09
  DOĞANCI’DA “SPUNTA PATATES HASADI” ETKİNLİĞİ

“TURİZMİ 12 AYA YAYMA ÇALIŞIYORUZ”

 

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta tarımsal turizm faaliyetlerinin gelişmesi için çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. Ataoğlu, “Tarımsal turizm, altyapı, işsizlik, düşük gelir ve yoğun göç verme gibi yapısal sorunların çözümüne de ciddi katkı sağlayacak” dedi.

 

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Doğancı köyündeki “Spunta Patates Hasadı” etkinliği düzenledi. Etkinliğe Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da katıldı.

 

Bakanlıktan verilen bilgiye göre, köy meydanındaki etkinlik Lefke Belediyesi Halk Dansları ekibinin folklor gösterisiyle başladı. Ardından Spunta Patates tarlasında hasat etkinliği gerçekleştirildi.

 

Etkinliğe katılan turistler, patates hasadını yerinde izledi, patates toplama ve yerli patatesin tadına bakma imkanı buldu.

 

Bakan Ataoğlu, etkinlikle ilgili açıklamasında, turizmi 12 aya yayma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

 

Kıbrıs patatesinin, toprak ve iklim koşulları nedeniyle dünyanın en kaliteli ve lezzetli patatesi olduğunu kaydeden Ataoğlu şunları da söyledi:

 

“Son dönemde gelişmeye başlayan tarımsal turizm uygulamaları önemli potansiyele sahip. Tarımsal turizm faaliyetlerinin Kuzey Kıbrıs’ta da gelişmesi için çalışmalarımız sürüyor. Bu alanın gelişmesi turizm gelirlerini artırmanın yanı sıra kırsal alanlardaki altyapı, işsizlik, düşük gelir ve yoğun göç verme gibi yapısal sorunların çözümüne de ciddi katkı sağlayacak.”

 

Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın turistleri üreticiler ve yerli ürünlerle buluşturma çalışmaları 2017’de başlamıştı.

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV