Charter seferler işe yaradı

Rakam %35’e ulaşıyor

Charter seferler işe yaradı

Özel Haber

* Kuzey Kıbrıs’a Türkiye ve İngiltere haricinde birçok Avrupa Birliği ülkesi ve Ortadoğu’dan charter seferler uygulanıyor. 2011 yılı sonu itibarıyla turist sayısında % 35 artışa ulaşılması bekleniyor. Bu sistemin devam etmesiyle birlikte, önümüzdeki yıllarda, 2-3 yıldızlı oteller açısından ek yatak gereksinimi doğacağı düşünülüyor.

 

Yaz sezonunun sonuna geldiği şu günlerde, Kuzey Kıbrıs’taki tatilciler halen güneşin keyfini çıkarıyorlar. Charter seferlerle uygun fiyata Kıbrıs’ta tatil yapma fırsatı bulan tatilciler, ülkenin tarihi ve doğal dokusunun ve eğlence hayatının güzelliklerinde unutulmaz bir tatil yapma olanağı buluyorlar. Bu durumdan turizm işletmecileri, turizm yetkilileri yanında, esnaf ve vatandaşlar da memnun. Geçmiş yıllara oranla ülkenin turizm adına canlanması, atılan adımların doğru olduğunu gösterir nitelikte.

Rakam %35’e ulaşıyor

2011 Ağustos ayı sonunda, KKTC’ye gelen konaklamalı turist sayısında % 22 oranında artış olduğu tespit edildi. Yılsonu itibarıyla bu rakamın % 35’lere ulaşması bekleniyor. Bilindiği üzere, Kuzey Kıbrıs’a Türkiye ve İngiltere haricinde birçok Avrupa Birliği ülkesi ve Ortadoğu’dan charter seferler uygulanıyor. Türkiye Cumhuriyeti katkılarıyla ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla tur operatörlerine ülkeye getirdikleri yolcu miktarına göre teşvikler veriliyor.

Lapta yeniden canlandı

Son iki yıl içerisinde, charter uygulamasıyla birlikte çok büyük doluluk oranlarının çarşı ve pazara da yansıdığı, aynı zamanda, kiralık araç şirketlerinde de ciddi doluluklar yaşandığı gözlemleniyor. Yine, yıllardan beridir kapalı olan turizm bölgesi Lapta’nın yeniden turizmle ilgili canlılık yaşaması uygulanan bu sistemin başarısını kanıtlar nitelikte. Bu bölgede doluluk oranlarının % 80’lere çıktığı söyleniyor.

Yardım Heyeti kaynak hazırladı

Önümüzdeki yıllar içerisinde de bu sistemin devam etmesiyle birlikte, KKTC’de 2-3 yıldızlı oteller açısından ek yatak gereksinimi doğacağı düşünülüyor. Bu nedenle mevcut otel işletmecilerinin de yatak kapasitesini artırmak ve yarım kalan inşaatların tamamlanması için TC Yardım Heyeti’nin faiz destekli kaynak hazırladığı bilgisi alındı. Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin de ortaklıklar yapması ve bu kaynakla yatırım atağına girmesi bekleniyor.

Bafra için atılan adımlar sürüyor

Yaptığımız incelemede, Bafra Yatırım Bölgesi’nde ikinci tesis Nuh’un gemisi de hizmete girdi. Böylelikle Bafra’daki yatak sayısı 3 bine ulaştı. Diğer yatırımcılarla ilgili arsa sorunlarının da giderildiği, kredi ve teminatla ilgili konuların ciddi şekilde yürütüldüğü Bafra’da, toplam 13 tesisin 4-5 yıl içerisinde tamamlanacağı öğrenildi.

Tarihi binalar turizme kazandırılmalı

Zengin tarihi güzelliklere sahip Kuzey Kıbrıs’taki eski tarihi binaların tahsis edilerek kiralanması ve bu eserlerin turizme kazandırılması , Girne Mağusa ve Lefkoşa Merkezleri’nde turizm bölgeleri oluşturulmasının, gün geçtikçe turizm açısından daha da canlanan ülkenin cazibesinin artırılması için faydalı olacağını düşünüyoruz. Yaptığımız görüşmelerde yetkililerin de bizimle hemfikir oldukları ortaya çıktı. Önümüzdeki günlerde, bu konuda da girişimlerde bulunulması bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2011, 22:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER