Ambargo dinlemediler!

Avusturyalı 5 bin genç mezuniyet sevincini Acapulco’da yaşıyor

Ambargo dinlemediler!
 

Misli KADIOĞLU

*Avusturyalı 5 bin genç mezuniyet sevincini Acapulco Otel’de kutladı. X-Jam adlı mezuniyet gezisi çerçevesinde Kuzey Kıbrıs’a gelen gençler Rum kesiminin tüm engelleme girişimlerine rağmen Acapulco’ya gelerek tatillerini Girne’de yaptı.

 

Acapulco Otel ülke tanıtımı ve turizmi açısından çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Avusturya’da, her yıl liseden mezun olan gençlere yönelik düzenlenen X-Jam adlı mezuniyet kutlama gezisi, bu yıl Türkiye ile birlikte KKTC’de gerçekleşiyor. Toplam 5 bin genç Acapulco’da  tatil yapıp ülkemizin güzelliklerini ülkelerine taşıyacak. Konuyla ilgili gazetemize konuşan Acapulco Resort Otel Yönetim Kurulu Üyesi Dimağ Çağıner Kıbrıs Rum kesiminin tüm engelleme girişimlerine rağmen gerçekleştirilen bu organizasyonun hikayesini North Cyprus UK okuyucuları ile paylaştı.

Bu büyük organizyon fikrinin doğuşu nasıl oldu? İlk kez ne zaman bu konu gündeme geldi?

2011’in Mart ayında gerçekleşen Berlin ITB Fuarı’nda, Firmus Tour’un Sahibi Ahmet Bozkurt ağbimiz bizlere bu konudan bahsetti. Kıbrıs’ta yapabiliriz dedi. İlk şüpheyle baktık. Kıbrıs’ta ambargolar var ve bu kadar yüksek sayıda münferit yolcuda zorlanırız, teknik konularda; uçak, acente otel konularında bizleri düşündürdü. Acapulco’yu gelin görün, değerlendirelim dedik. Geldiler ve Kıbrıs’ı Acapulco’yu çok beğendiler.

X-Jam daha önce nerelere gezi düzenliyordu?

Yunanistan, Türkiye ağırlıklıydı. Ancak bölgede yeni arayışlara gitmişlerdi.

Tam olarak X-Jam adlı bu organizasyon neyi kapsıyor?

Avusturya’da her yıl liseyi bitiren öğrenciler için bu gezi geleneksel olarak düzenleniyor. Bu geziyi organize eden şirket Kıbrıs dedi. Satışa çıktılar. Bu organizasyon tarihte en büyük rezervasyonu aldı. Eylül’de duyurdular Ekim ayına kadar 10 bin rezervasyon dolmuştu.

5 bin kişi geliyor diye duyurdunuz? Diğer 5 bin kişiye ne oldu?

Rumlar duydu. Engellemeye çalıştılar. Burasının güvenli olmadığını, hiçkimseyi sigorta kapsamadığını, buranın yasal bir devlet olmadığını duyurdular. Ailelerin evlerine bildiri gönderdiler. Bu operasyonun iptali için ellerinden geleni yaptılar. Ancak X-Jam’ı organize edenler vazgeçmedi.  Uçak, otel transferi sağlayan Ruefa Reisen Tur  ve X-Jam 2012 organizasyonunu üstlenen DocLX Holding inandılar. Avustralya Dışişleri ile görüştüler. Pozitif propoganda için PR Şirketi tuttular.

Bu süreçte sizin tavrınız ne oldu?

Biz de Türkiye Cumhuriyeti’nden, AB Bakanı Egemen Bağış’tan destek istedik. O da verdi. TURSAB Başkanı .Başaran Ulusoy, TC Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’dan da büyük destek gördük.
Ulaşım sorunu olacaktı. 11 tane uçak aynı gün getirebilecek hava yolu olan Onur Hava Yolları’yla anlaştık.


Bu kadar kalabalık bir grubun ülkemize girişinden ağırlanmasına kadar olan süreçte ne gibi zorluklar yaşadınız?

2500 kişiden ilk yolcunun uçaktan inip otobüse binmesiyle son yolcunun girmesi arasında 25 dakika sürdü. Herkes görevini çok iyi yerine getirdi. Herkesten inanılmaz bir destek gördük. Güvenlik Kuvvetleri’nden Sivil Havacılık’a, Polis Genel Müdürlüğü ve Muhaceret Dairesi’ne birçok kurum ve halk da büyük anlayış gösterdi. Bu organizasyonu bir sahiplenme vardı. Bu anlayış bize inanılmaz bir huzur verdi.

Acapulco bu iki hafta içerisinde halka açık mı?

Kapıdan girişleri kesmek zorunda kaldık. Yıllarca Acapulco’yu var eden halkımızı 2 hafta Acapulco’dan uzak tuttuk…Ancak halkın büyük desteği oldu.

Gençler yalnızca otel içerisinde mi zaman geçiriyorlar yoksa ülkemizi gezme fırsatı da bulabiliyorlar mı?

Otobüslerle Girne’ye gidiyorlar. 100’er kişilik 4 öğrenci grubu her gün bot turuna çıkıyorlar. Alışveriş turları başlattık.

Burada günleri nasıl geçiyor? Neler yapıyorlar?

Deniz sporları havuz oyunları var. Kendi ülkelerinden getirdikleri yüksekten atlama oyunları kuruldu. Her akşam farklı bir konsepte parti düzenleniyor. Daha önce de bahsettiğim gibi bot turları var. 24 saat onları meşgul edecek aktiviteler bulunuyor. Şu an Avusturya medyasının önemli oyuncularından Krone Zeıtung ve tüm sosyal paylaşım sitelerinin Acapulco Hotel'de gerçekleşen bu organizasyonu an be an takip ediyor, tesis içerisinde kurulan radyo istasyonundan naklen yayınla Avusturya radyolarına bağlantı yapılara operasyon ile ilgili günlük bilgilendirmeler yapılıyor.


İleriki dönemlerde de bu veya buna benzer organizasyonlara ev sahipliği yapmayı düşünüyor musunuz?

Gelecek dönem için çalışmalarımızı başlattık. 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2012, 23:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER