“Dikkat internette çocuk var”!

Telsim’in güvenli internet kullanımına ailelerden büyük destek…

 “Dikkat internette çocuk var”!

Telsim’in, ailelere yönelik başlattığı güvenli internet kullanımı eğitimlerine aileler büyük ilgi gösteriyor.

Telsim’in sosyal sorumluluk anlayışı kapsamında, ortadereceli okullardaki öğrencilerden sonra ailelere yönelik “Dikkat İnternete Çocuk Var!” sloganı altında başlattığı güvenli internet kullanımı seminerleri devam ediyor.

Telsim’in, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bilişim Derneği ile KTMMBO Bilgisayar Mühendisleri Odası işbirliğinde düzenlediği ve ilki Yeni Erenköy Lisesi’nde verilen  seminerin ikincisi Mağusa ve İskele bölgesi için Rauf Raif Denktaş Konferans ve Sanat Merkezi’de düzenlendi. Seminerde, Bilişim Derneği ile KTMMBO Bilgisayar Mühendisleri Odası adına Uzman Ahmet Hızlı, Telsim Ürün ve Servisler Süpervisörü Emre Uyguroğlu ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel aileleri, internet kullanımıyla ilgili teknik bilgi ve psiko-sosyal konularında bilgilendirdi.

Teknolojinin faydaları, doğru teknoloji kullanımı, özel bilgilerin korunması, parental kontrol teknikleri, merkezi kontrol tedbirleri ve internet kafelerdeki tehditler hakkında ailelere bilgi aktaran Ahmet Hızlı, ailelere, bilgisayarda kimseye güvenmemeleri, sosyal paylaşım sitelerinde her şeyi paylaşmamaları konusunda uyardı.

“Bilgisayarınızı virüslere teslim etmeyin” diyen Ahmet Hızlı, “Güvenli olmayan sitelerden fotoğraf, müzik ve benzeri dosyalar indirmeyin. İndirdiğiniz dosyaların içinde Truva atı denen tehlikeli yazılımlar siz dosyayı açmaya çalıştığınzı anda bilgisayarınızı kontrol altına alıp, tüm bilgilerinizi ve özel dosyalarınızı da kontrol edecektir” ifadesini kullandı.

İnternet kafelerdeki tedhitler hakkında da bilgi aktaran Hızlı, internete kimlik hırsızlığı, casus yazılımlar, virüsler ve şifre koruma konularında detaylı anlatım yaptı. Hızlı, şifre paylaşımının bir güven göstergesi olmadığını belirterek, ailelere, şifrelerini kimseyle paylaşamamalarını önerdi.

Telsim Ürün ve Servisler Süpervisörü Emre Uyguroğlu virüsler, casus yazılımların korunma yolları, kimlik hırsızlığının ne olduğu ve nasıl önlem alınacağı, hacklenme yöntemleri konularında ailelere sunum yaptı.

Sosyal Hizmetler Uzmanı Barış Başel de, Psiko-sosyal Bilgi Seansında, internet kullanıcılarının büyük bölümünün çocuklardan oluştuğuna işarete ederek, “Ebeveynler olarak, internetteki paylaşımlarınıza ne kadar dikkat ediyorsunuz” diye sordu. Çocuklara karşı günlük hayattaki sorumluluğun sanal  ortamda da devam ettiğine işaret eden Başel, “Korku kültürüyle çocuk yetiştirilmez. Bilinçlenirsek çocuklarımızı daha iyi koruruz.  Çocuklarınızla iletişim kanalları açık olsun” dedi.

Temel hedefi, aileleri internetin zararları konusunda bilinçlendirmek, onlara çocuklarını korumak için ne gibi önlemler alabileceklerini göstermek, internet bağımlılığı konusunda çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği hakkında bilgiler vermek olan seminere yoğun ilgi gösteren aileler, seminerde çok faydalı bilgiler edindiklerini söyledi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER