Talat: “Kıbrıslı Türkler UBP zihniyetinden kurtulmalı”

“Vatandaşlık yasası istismar ediliyor… Bakanlar Kurulu kitabına uyduruyor”

Talat: “Kıbrıslı Türkler UBP zihniyetinden kurtulmalı”
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,  hükümetin  uygulamalarına tepki göstererek “En erken zamanda UBP zihniyetinden kurtulmak gerekir” dedi.

Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Talat, katıldığı bir TV programında çeşitli konuları değerlendirdi.

Lefkoşa Türk Belediyesindeki gelişmeleri nasıl değerlendirdiği şeklindeki bir soruya karşılık Talat, sorunun kesin olarak çözülmediğine dikkat çekerek “Lefkoşa Belediyesi borç batağından nasıl kurtulacak? Asli fonksiyonlarını yerine getirebilecek mi?” diye sordu.

“NEDEN DAHA ÖNCE VERİLMEDİ?”

Hükümetin 6 milyon TL vererek sorunu çözdüğünü iddia ettiğini kaydeden Talat, ”Durum bu ise bu 6 milyon daha önce niye verilmedi” dedi.

Elektrikte şu an için iletim konusunda büyük sorunların olduğunu ileri süren 2. Cumhurbaşkanı, birçok bölgede yeterli akım değerlerine ulaşılamadığı için sık sık elektriklerin kesildiğini; hiçbir hesap kitabın yapılmadığını; iletim hatlarının geçeceği bölgelerde gerekli imar kısıtlamalarının olmadığını; bu yüzden de elektrik iletiminde yapılaşma nedeniyle fiziki sorunlar olduğu görüşünü de dile getirdi.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, elektrikte 2009’dan beri hiçbir yatırım yapılmadığını, enerji ihtiyacının artmakta olduğunu kaydederek, hükümetin ise hiçbir adım atmadığına dikkat çekti.

Bunların yanında çözülmesi erken bir çok sorun olduğunu, bunların en başında da Kıbrıs sorununun çözümü olduğunu beliren Talat, bunun Kıbrıs Türk tarafını uluslararası ve AB hukuku içine alacağını ve oralarda ne yapılırsa bizde de yapılmasının bir yükümlülük haline geleceğini söyledi.

“DNA’LARI UYGUN DEĞİL”

Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Başbakan Küçük’ün “DNA’ları gereği” Kıbrıs sorununun çözümünü istemediklerini savunan Talat,  yapılması gerekenin halkın yeniden irade ortaya koyana kadar diri kalmasını sağlamak olduğunu söyledi.

“VATANDAŞLIK YASASI İSTİSMAR EDİLİYOR”

Vatandaşlıklar konusuna da değinen Talat, Bakanlar Kurulu kararıyla verilen vatandaşlıkların, yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere yönelik olduğunu ve kabulünün mümkün olmadığını ifade ederek “Vatandaşlık Yasası istismar ediliyor. KKTC’ye önemli katkılarda bulunanlara ve bulunacaklara verilmesi gereken vatandaşlıklar aslında Bakanlar Kurulu tarafından kitabına uyduruluyor” iddiasında bulundu.

EROĞLU İLE YEMEK

Eroğlu ile bir yemekte buluştukları bilgisinin sorulması üzerine Talat, bunun doğru olduğunu ve Cumhurbaşkanı Eroğlu ile çeşitli konuları değerlendirdiklerini ifade etti.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in yeniden diyaloglara başlayacağını belirten Talat, ancak önemli olanın çözüme ihtiyacı olan taraf olarak Türk tarafının öncülüğü yeniden ele alması olduğunu kaydetti.

Bazı çevrelerin kendisini eleştirdiğini ve “Talat ille de çözüm istiyor, bunun için dağlara mı çekilelim” dendiğini hatırlatan Talat, kendisinin böyle bir şeyden söz etmediğini, çözümde itici gücün Türk tarafı olması ve Rum tarafının çözüme zorlanması gerektiği üzerinde durduğunu anlattı.

“HRİSTOFYAS ETTİ, HEPİMİZ BULDUK”

Hristofyas’ın çözüm bulunamadığı için üzgün olduğunu söylediğinin belirtilmesi üzerine Talat, “Hristofyas kendi etti, hepimiz bulduk. Hristofyas çözüme direnen çevrelere karşı dik dursaydı bugünkü durum farklı olacaktı” dedi.

Anastasiades’in kazanması halinde bugünkü şartlarda en iyi durumun olacağını söyleyen Talat, Annan Planı döneminde Anastasiades’in çözüm için gereğini yaptığını söyledi. Ancak, Anastasiades’in ittifak kurduğu çevrelere de dikkat çeken Talat, bu yüzden “İşimiz zordur. Ancak unutmayın beterin beteri Lillikas da vardır” dedi.

OLUMLU VE OLUMSUZ DEMEÇLER

Egemen Bağış’ın Rum tarafına karşı söylemlerinin sorulması üzerine Talat, çatışmacı söylemlerden uzak durulması gerektiğini kaydederek, “Çözüm istiyorsanız, çözümü öne çıkarmalı, çözümü onaylamasını beklediğiniz halka teşvik edici mesajlar vermelisiniz. Sizi ‘öcü’ görenlere öyle olmadığınızı ifade etmelisiniz; siz büyük güçsünüz, polemik sizin işiniz değil, onu doğrudan muhatap olanlara bıraksanız daha iyi olur” dedi.

EĞER OLSAYDI

Rum tarafının yanlış politikalarını hatırlatan Talat, eğer çözüm olsaydı yabancı yatırımların ülkeye akmış olacağını, Maraş’ın bugün yapım aşamasında olacağını ve tüm bunların ekonomiye büyük katkısı sağlayacağını kaydetti. Talat “Hatta bugünkü kriz hiç olmazsa bu boyutlarda yaşanmayacaktı” dedi.

Kıbrıs sorununda görüşmeleri sürdüren liderlerin vizyonlarının önemli olduğunu kaydeden Talat, bugün yaşanan tıkanıklığın esas nedeninin de bu olduğunu ifade etti. Talat, “Hele süreci sürüklemesi gereken Türk lider açısından bu çok daha önemlidir” dedi.

“UBP ZİHNİYETİ”

“Seçim için menfaat sağlamak, kurultay için bile istihdam yapmak, seçim için vatandaşlık dağıtmak, yandaşlara kıyak geçmek; yurttaşlar bakımından da bunları talep etmeyi siyasetin gereği olarak algılama kültürü; işte UBP zihniyeti bu” diyen Talat, bunların olabilmesi için de mutlak surette uluslararası hukukun dışında kalmak gerektiğini, bu bağlamda da Cumhurbaşkanı Eroğlu ve UBP iktidarının Kıbrıs Türkünü uluslararası hukuk ve AB hukukunun içine alacak bir anlaşmadan uzak duracaklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2013, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER