Oya Tuncalı ziyaretlerine Türk Okulları’ndan başladı…

İlk ziyaret Dr Fazıl Küçük Türk Okulu'na

Oya Tuncalı ziyaretlerine Türk Okulları’ndan başladı…

* KKTC'nin yeni Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Türk Dili ve Kültür Okullarına yapacağı ziyaret turuna Güney Londra'da eğitim ve öğretim veren Dr Fazıl Küçük Türk Okuluyla başladı.

 

Geçtiğimiz Cumartesi günü Eğitim ve Kültür Ataşesi Hasan Kortay ile birlikte  Türk okuluna giden yeni Temsilciyi, Okul Başkanı Akjen Havalı ve okul koordinatörü Ahmet Havalı karşıladı. Ziyaretinde veliler, öğretmenler ve öğrencilerle bir araya gelen Tuncalı, okul hakkında bilgi aldı.

 

Havalı, okulun 1984 yılında 8-10 ailenin bir araya gelmesiyle kurulduğunu ve bugün profesyonel anlamda ogrencilere kaliteli bir eğitim sunduklarını ve velilerin de bundan son derece memnun olduğunu dile getirdi.

Okulun gerek eğitim-öğretimiyle gerekse kültür ve sanat faaliyetleriyle çalışmalarını büyük bir başarı ile sürdürdüğünü kaydeden Havalı, "Amacımız, Londra'da yaşayan Türk çocuklarının asimile olmadan yaşadıkları topluma entegre olmalarını, kültürümüzü ve sonraki nesillere aktarmalarını toplum içerisinde saygıdeğer birer birey olmalarını ve eğitim seviyelerini yükselterek onlara ileride daha fazla iş ve meslek imkanları sağlamaktır" dedi.

 

Havalı konuşmasında, kültürel ve sportif faaliyetlerin çocukların hem eğitimini destekledigini hem de öğrencilerin okula gelmesini daha cazip hale getirdiğini ifade etti.

Bu anlamda halk oyunları, Türk müziği, şiir okuma, bilgi yarışması, tiyatro çalışmaları, futbol, masa tenisi ve diğer spor faaliyetlerine önem verdiklerini kaydeden Havalı, "Çocuklarımız eğitim görürken velilerimizle de birbirleriyle tanışıp sohbet etme fırsatı bulmakta ve aralarındaki sosyal bağlar güçlenmektedir" dedi.

 

Temsilci Oya Tuncalı da, okulun çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, okul yöneticilerini, öğretmenleri ve gönüllü çalışanları kutlayarak başarılar diledi.

Tuncalı daha sonra, beraberindeki heyetle birlikte sınıfları ziyaret ederek öğretmenlerden derslerle ilgili bilgi alırken öğrencilerle de sohbet etti ve fotoğraf çektirdi. Tuncalı, okulun bünyesinde faaliyet gösteren kreş bölümünü de ziyeret etti.  

Oya Tuncali'nin, diğer Türk okullarını da tek tek ziyaret etmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2012, 21:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER