“DP yaşam projesidir”

Denktaş, partisinin 20. yılının 1 Eylül’de Sarayönü’nde düzenlenecek etkinlikle kutlanacağını bildirdi.

“DP yaşam projesidir”
20’nci kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Demokrat Parti’nin (DP), ülkenin demokratik siyasal hayatı için “yeniden doğuş ve birlikte yaşam projesi” olduğu savunuldu.
   DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, DP’nin 20. kuruluş yıldönümünü dolayısıyla yayınladığı mesajda, DP’nin 20. kuruluş yıldönümünü 1 Eylül’de Lefkoşa’da Sarayönü Meydanı’nda kutlayacağını bildirdi. Denktaş düzenlenecek kutlamada, ülkeyi içerisinde bulunduğu açmazdan nasıl çıkaracakları konusunda halka önemli bilgiler vereceklerini de kaydetti.
   Denktaş mesajında, DP’nin 1992 yılında, devletin var olması, yaşatılması ve tanıtılması amacıyla kurulduğunu ifade ederek, siyasi yaşamlarını da demokrat siyaseti kendilerine rehber edinerek bu hedefler üzerine inşa ettiklerini kaydetti.

Tek parti diktasına karşı kuruldu
   Denktaş, siyasi kamplaşmanın tek parti diktasına dönüştüğü bir dönemde, 9 milletvekilinin, mensubu oldukları partiden ayrılarak, kurduğu Demokrat Parti’nin, KKTC demokratik siyasal hayatı için, “yeniden doğuş ve birlikte yaşama” projesi olduğunu belirtti. DP’nin, çağdaş düşünce ve görüntüsü ile emredici olmayan, dayanışmacı, iyimser, vizyon sahibi ve ülkenin geleceğinin tüm kesimlerle birlikte diyalogla yaratılacağına inanan bir parti olduğunu kaydeden Denktaş, şöyle devam etti:
   “Bugün ülkemizde gelinen noktanın Demokrat Parti olarak düşündüğümüz yerin, gösterilen özverinin ve verilen mücadelenin karşılığı olmadığı ortadadır. Halkımız bugün yine ayrımcılık ve zümresel çıkarlar karşısında ve bu durumun yarattığı sonuçlarla karşı karşıyadır. 
   Ülkemizde yıllardır süregelen siyaseti biçimlendirmiş olan inançları, taahhütleri ve bağlantıları tekrar gözden geçirme gereği vardır. Ancak bunları gerçekleştirmeye çalışırken ulusal uzlaşının her kademede aranmasının bir ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. 
   Yeni bir ayrışmaya fırsat vermeden uzlaşı ve diyalogla sorunların çözümüne ve daha mutlu ve çağdaş bir KKTC’nin yaratılmasına her zaman olduğu gibi yine hazırız. Kıbrıs Türk milliyetçiliği hem olası bir ortaklığın unsuru, hem de devlet olmanın yapı taşlarını içerisinde barındırmaktadır.
   20 yıllık siyasi hayatımızı bugün şeref ve gururla kutlarken partimizin şahsında demokrasiye yapılan saldırıları da hiç bir zaman unutmamız olası değildir.” 

Kaynak: Kıbrıs Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2012, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER