Basbakan Küçük İstanbul’da Türkiye Başbakanı Erdoğan’la görüşecek

Küçük: “2012 başarılı bir yıl oldu”

Basbakan Küçük İstanbul’da Türkiye Başbakanı Erdoğan’la görüşecek

İstanbul, 31 Aralık 2012 (T.A.K): Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti ile günü birlik resmi bir ziyaret için saat 13:15 de İstanbula geldi.

Başbakan İrsen Küçük ile Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan saat 17:00’de Erdoğan’ın Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde bir araya gelecek.

Başbakan İrsen Küçüğü Atatürk Hava Limanı’nda İstanbul Vali Yardımcısı Ali Bakoğlu, İstanbul Büyük Belediye Başkan Yardımcısı Erman Tuncer ile diğer yetkilikler karşıladı.

Başbakan Küçük, İstanbul’a gelişinde Atatürk Hava Limanı’nda, Türkiye basın mensuplarına 2012 yılını değerlendirdi.

Küçük yaptığı açıklamada, KKTC de 2012 yılının aldıkları tedbirlerle başarılı bir yıl olduğunu ifade etti. Başbakan Küçük, Türkiye’den su getirme projesinde KKTC de ve Anamur’da temellerin atılmasının önemli çalışmalar olduğunu ifade etti.

Başbakan Küçük, 2012 yılında iki büyük özelleştirme gerçekleştirildiğini, Ercan Havalimanı ve Kıbrıs Petrollerinin özelleştirilmesinin önemli gelişmeler olduğunu söyledi.

Küçük, 2012 de altyapı çalışmalarına önem verdiklerini, son olarak 9 yılın ihalesinin yapıldığını belirterek, “2012 dolu dolu geçti” dedi.

2013 yılının daha yoğun geçeceğini belirten Başbakan, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile imzaladıkları 2013 - 2015 yıllarını kapsayan ekonomik program hakkında bilgi verdi.

Başbakan, ekonomik programın KKTC altyapısının yüzde 90’ının tamamlanmasını öngördüğünü ifade etti.

Türkiye AB Bakanı Eğemen Bağış’ın “Rumlar yardım isterse KKTC ‘ye başvurabilirler” şeklindeki ifadenin anımsatılması üzerine, “Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ı tanıması ve teması olamayacağı için Güney Kıbrıs’ın başvurusu olması halinde taleplerini biz iletiriz” dedi. Küçük, ancak şu ana kadar böyle bir başvurunun gerçekleşmediğini söyledi.

Başbakan Küçük, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugünkü görüşmesinde 2012 çalışmalarını gözden geçirerek 2013 yılı için öngörülerini görüşme fırsatı bulacaklarını söyledi.

 

(YIL/MP/SEL)

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2012, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER