banner29
19 Temmuz 2018 Perşembe

Shakespeare yılı

08 Ağustos 2017, 10:00
Shakespeare yılı
Resmiye Eroğlu Canaltay

Geçtiğimiz yıl yazmış olduğum yazıya sadece küçük bir ilave yaparak size tekrardan sunuyorum. Buraya eklediğim 2018 yılının Shakespeare yılı olması ile ilgili.  Bu konuda diğer bilgileri size önümüzdeki ay vereceğim sadece kısa bir bellek yenileyelim…

 

İnsanoğlu yaşam mücadelesi  içinde kendi coğrafyasının farkına varamıyor.

 

Yaşadığımız coğrafyanın bizlere neler bahşettiğini, ne gibi avantajlarla birlikte yaşadığımızı göremiyoruz.

 

Turizmin kaynağını oluşturan doğal varlıkların yanı sıra geçmişten günümüze kadar toplumların meydana getirdiği çeşitli uygarlık ve sanat harikalarının yeryüzünde oluşumunu ve dağılışını sağlayan etkenler turizm, coğrafya ve kültürü birleştirmektedir. Bu nedenle coğrafya-kültür ve turizm ilişkisi oldukça eskiye dayanmaktadır Turizmde çekicilik çok önemli bir faktördür ve coğrafi bilgilere büyük bir bağlılık gösterir.(Gunn,1988,107).

 

Kültür ve turizm; coğrafyanın tanımındaki gibi mekânsal farklılıkların yarattığı bir olgudur. Farklı kültürleri tanıma, görme, onların yeme , eğlenme alışkanlıkları bu gün turizmin önemli parçasıdır. Kültürü ile coğrafyasını birleştiren ülkeler bugün turizmde hep ön sıralarda olmuştur. Turizmde çekicilik yaratmıştır.

 

Kültürel turizm festival, folklor, tiyatro, sergi gibi sanat etkinliklerine katılmak, geçmiş ve yaşayan uygarlıklar ile kültürel değerleri tanımak, tarihi yerleri ve toplumun yaşam tarzlarını görmek amacıyla yapılan gezidir (Aydın, 1990, 27).

 

Bugün adamıza bakacak olursak tüm bunları   fazlasıyla görebiliriz.

 

Özellikle Gazimağusa kenti bu konuda en şanslı kent diyebiliriz. Gerek coğrafya gerekse uygarlıkların ve kültürlerin buluştuğu kent.

 

Burada önemli olan kent olarak bunlarla bütünleşmek , korumak sahip çıkmak, kültürel turizme sahip çıkmaktır.

 

 Dünyadaki turizm anlayışı değişmeye başlamıştır.  Artık uygarlığın ayak izleri takip edilmekte ve turist gittiği yerde ülkenin kültürüne , geçmişe nasıl sahip çıktığına bakmaktadır.

 

Turistik ürün çeşitlendirilmesinde dünya markası yaratmada en etkili rolü kültürel kaynaklar oynamaktadır. Kültürel turizm ile ilgili çalışmalarda, tanıtımlarda Mağusa’nın kullanacağı pek çok detaylar vardır. Bugün kültürümüzü sahip çıkıp onu dünyaya tanıtmak gelen misafirlerimizin beğenisine sunup bunu avantaja çevirip , şansımızı kullanmamız gerekiyor.

 

Hep söylerim söylemeye de devam edeceğim bizim en büyük kültür ve sanat olaylarımızdan biri Shakespeare dünya tiyatrolar günü.

 

2018 yılı Shakespeare yılı olmalı

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV