banner29
21 Ekim 2018 Pazar

Pazarlamada Sosyal Medyanın Gücü

05 Kasım 2014, 11:46
Pazarlamada Sosyal Medyanın Gücü
Prof. Doç. Dr. Hasan KILIÇ

Otelcilik sektörünün  en belirgin özelliklerinde bir tanesi de  dünyanın neresinde olursa olsun gerek büyük şehirlerde  gerekse küçük bir  köy ya da dağın tepesinde,  konaklama imkanı arayan herkese  bu olanağı sunmasıdır. Böyle bir olanağın olduğunu bilmek seyahat tutkusunu en üst  düzeyde hisseden insanlar için harika bir duygudur.Konaklamanın türü ne olursa olsun (5 yıldızlı bir otel , bir pansiyon yada çölde bir çadır) insanların beklentileri aslında çok basittir; uyuyabilecği bir yatak, duş alabileceği bir banyo, yemek yiyecebileceği bir yer , kaldığı bölgenin içinde veya dışında yapabileceği aktivitelerdir.. 

Bu yerlerde kalan herkesin  gerek otel gerekse bölgeyle ilgi bir hikayesi, dostlarına anlatacağı bir anısı mutlaka vardır. Son yıllara kadar bu hikaye ve anılardan haberimiz yoktu, kimse bir başkasının deneyim ve anılarını dinleme yada okuma olanağına  sahip değildi. Bugün sosyal medya sayesinde bu hihayeleri dinleme, yorumlama ve paylaşma olanağına sahibiz. Bu hikayeler sadece yazılı değil görsel anlamda da artık elimizin altında. Artık görselleştirilmiş hikayeleri  kişi yada şirketlerin, otellerin  web sayfalarında Yahoo travel, Google, Trivago, Tripadvisor  ve despegar .com  gibi arama motorları veya internet sayfalarında odak noktası olarak görmekteyiz.Bunların dışında populariteleri gittikce artan ulaşılması kolay  online seyahat dergileri, seyahat blogları  bizlere  görsel fotoğraflarla zenginleştirilmiş bu hikayeleri  adeta bir görsel şölen olarak  sunmaktadırlar.Bununla beraber bu hikayeleri paylaşanlarda bir süre sonra bu yerlerin özellikle otellerin sadık bir müşterisi olarak karşımıza çıkmaya  başlamaktadırlar. 

Bu süreçler yaşanırken oteller ne yapıyor. Birazda ona bakmakta fayda var. Bu süreçde otelciler  yeni misafirler bulma, gelirlerini  artırma, doğrudan yapılan rezervasyoların getirdiği baskılardan dolayı digital pazarlama çalışmalarına daha çok önem vermeye devam etmektedirler.Otel ve misafir arasında aracısız doğrudan yapılan rezervasyonlar olduğu için oteller tarafından tercih edilen bir satış yöntemidir. Günümüz internet ortamında tüketiciler farklı kanalları kullanarak her türlü alışverişi, gerçekci deneyimleri  en uygun fiyata  yapmanın yollarını aramaktadır. Bu noktadan bakıldığında   bilinçli bir pazarlama yöneticisi yada  çalışanı bu davranış psikolojisinin farkında olmak durumundadır. Sonuç olarak  misafir otel, otelin imajı, websayfası  yada bölgeyle ilgili yaşadığı deneyimleri , hikayeleri paylaşacağı   bir ortam aramaktadır.  Bu aşamada is pazarlamacılar bu satınalma işleminin gerçekleşebilmesi için misafire güvenli bir ortam yaratmak yada bu güveni sağlamak zorundadırlar Tüketeci yada misafirler  bir markayı düşünme yada farkında olma aşamasında   tanımak isterler, dolayısiyle oteller  markalaşma sürecinde digital  pazarlama yada ortamın gücünden  yararlanmak  istiyorlarsa otelin yer alacağı tüm sosyal medya ortamlarında sürdürülebilen inandırıcı kendilerine özgü hikayeler bulmak ve gerçekci mesajlar vermek durumundadırlar. Dijital pazarlama bir tutkudur ve bu tutku herkes tarafından paylaşılmalıdır. 


    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV