Omega 3’ün faydaları

Sağlıklı beslenmenin faydaları sürekli olarak karşımıza çıkmakta ve dengeli besin alımının birçok hastalığı önleyici etkisi olduğu bilinmektedir. Yüksek miktarda yağlı besinler tüketmenin birçok soruna yol açtığı bilinmektedir. Fakat bunun yanında faydalı yağlar ise son derece önem arzetmektedir. Bunların başında Omega-3yağ asitleri yer almaktadır. Özellikle somon, sardalya gibi balıklarda bol olarak bulunan Omega-3 aynı zamanda avokadoda, ceviz gibi çeşitli kuruyemişlerde ve brokoli, semizotu gibi yeşil yapraklı sebzelerde de bulunmaktadır.

Amerika’da bulunan Tuft Üniversitesi’nde Heidi Lai önderliğinde yürütülen çalışmada kanda bulunan Omega-3 seviyesiyle, sağlıklı yaşlanma arasındaki ilişki araştırılmıştır. Kronik hastalıklardan uzak, sağlıklı bir yaşlılık dönemi büyük önem arzetmektedir. 1992 ile 2015 yılları arasında Kardiovasküler Sağlık araştırmasına katılan 2622 kişi 22 yıl boyunca takip edilmiştir. Sonuçları 17 Ekim 2018 tarihinde The BMJ(British Medical Journal) isimli dergide yayımlanan bu çalışmada, kişilerin kan değerleri, başlangıçta, 6 yıl ve 13 yıl sonra incelenmiştir. Sosyal, ekonomik ve yaşam tarzı gibi veriler de dikkate alınıp sınıflandırma yapıldıktan sonra deniz ürünlerinde bulunan EPA (Eicosapentaenoic asid)isimli bir çeşit omega-3 yağ asidinin daha sağlıklı bir yaşlılık dönemiyle ilgili olduğu görülmüştür. Omega-3 türü yağ asitlerinin faydası kan basıncını ve tansiyonu düzenlemede ve enflamasyonu düşürmeyle ilgili olduğu bilinmektedir.

Omega-3 tüketiminin kadınlarda göğüs kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir. Saraswoti Khadge önderliğinde Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’nde yürütülen çalışmada bu hipotez fareler üzerinde denenmiştir. İki gruba ayrılan farelerin bir grubuna bitkisel Omega-6, diğer grubuna balık yağında bulunan Omega-3 içeren besinler verilmiştir. Bu iki gruba daha sonra göğüs kanseri hücreleri enjekte edilmiş ve göğüs kanserinin yayılımı incelenmiştir. 35 gün sonra çeşitli dokuları incelenen farelerde iki grup arasında farklılıklar görülmüştür. Sonuçları 16 Ekim 2018 tarihinde Clinical & Experimental Metastasisisimli dergide yayımlanan çalışmada Omega-3 yağ asitli besinlerle beslenen grupta kanser yayılımının çok daha az miktarda olduğu belirtilmiştir. Ayrıca bağışıklık sistemlerinin daha güçlü ve daha düşük miktarda enflamasyon olduğu görülmüştür.

Kaynakca: Sciencedaily, The BMJ, Clinical & Experimental Metastasis

Dr. Umut Cagin

umut_cagin@hotmail.com

YORUM EKLE