“Vatan Türk Müziği Korosu ilklere imza atan bir koro”

Londra’da altı yıldan buyana çalışmalarını sürdüren Vatan Türk Müziği Korosu, yardım konserleri ve farkındalık çalışmalarıyla da ilklere imza atmaya devam ediyor. Koronun kurucusu Türkan Nalbantoğlu’yla koronun dünü, bugününü ve gelecek hedeflerini konuştuk.

  “Vatan Türk Müziği Korosu ilklere imza atan bir koro”
“Londra’da bir miras kaybolmuş…İki kültür arası bocalayan çocuklarımız var. Ne tam Türkçe ne tam İngilizce konuşabiliyorlar. Onlar adına bir şeyler yapmak için çalışıyoruz. Evde oturup yaşlanmayı beklemiyoruz. Hem kendimize hem toplumumuza faydamız olsun.”

Misli KADIOĞLU

Londra’da yaşayan bir grup Kıbrıslı Türk’ün yer aldığı Vatan Türk Müziği Korosu, birbirinden kaliteli işlere imza atıyor. Yardım konserleriyle ülkelerine karşı olan hem sosyal sorumluluklarını yerine getiren koro üyeleri, hem de yok olmaya yüz tutmuş kültürel bir mirası Londra’daki yeni nesle aktarmak için canla başla çalışıyor. Vatan Türk Müziği Korosu’nun kurulmasında ve bugünlere gelmesinde büyük emeği olan Türkan Nalbantoğlu ile koronun kuruluşu ve çalışmaları hakkında samimi bir söyleşi gerçekleştirdik…

Merhaba Türkan Hanım. Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu’nun kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu Aralık 2011’de doğdu. Türk  sanat müziği sevenlerin katıldığı koro 20 kişilik bir kadroyla yola başladı. Koronun ismini eşim Vatan Catering’in sahibi Tuncel Nalbantoğlu önerdi. Amacımız Türk halk müziğini ve diğer tüm kültürleri içine almasıydı. 2012 Ocak ayında bir tanıtım kokteyli ile koronun kuruluşunu ilan ettik. Etkinlik çok ses getirdi. Tüm basın da oradaydı. Mayıs 2012’de de Efes 2’de “Bahar” balosu düzenleyerek Şef Naci Göçen yönetiminde şarkılarımızı Kuzey Kıbrıs’taki kanser hastaları için seslendirdik. O yıldan buyana da başarılı bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2013 yılında ise bir vakıf kuruluşu olarak hizmet vermeye başladık.

Londra’da böyle bir koro kurmak nereden aklınıza geldi?

Türk müziğini çok seviyorum. Sanata düşkündük. Şu anda sanata çok fazla saygı yok. Eskiden sanata saygı vardı. Bu saygının olması benim için önemliydi. İnsanların bu şekilde Türk müziğiyle ilgilenebileceği imkanlar gurbette çok fazla yoktu. Böyle bir misyonu sahiplenerek müziğimize hizmet vermek ve toplumumuzu bir araya getirmek istedik. Gurbetteki insanlar bir özlem yaşıyorlar. Türk Sanat Müziği’ne hasrettik…

Bir hayalle başlayan bu yolda bugün altıncı yıldasınız. Bu altı yılda başarılı işlere imza attığınızı basından da takip ediyoruz. Kıbrıs’ta da konser verdiniz.

Evet. Bu yıl altıncı yılımız. Bu altı yıl içerisinde vakıf olduk. Çeşitli yardım konserleri verdik. 2015 yılında Kıbrıs’tan Ersin Tünay İngiltere’ye gelmişti. Bir yıl onunla çalışma fırsatımız oldu. Bu sürede Kıbrıs’ta konser vermemiz için bir teklifte bulundu.
Çağdaş Müzik Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği Korosu ve Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu olarak bizler  “Hayat Bazen Tatlıdır” adıyla 25 Aralık 2015’te  Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde bir konser verdik. 90 kişilik bir koroda sahne aldık. Bizleri yaklaşık bin kişi izledi. O duyguları anlatamam. Hayallerimden biriydi. Ülkemizdeydik…Çok büyük alkış almıştık. Buradan elde edilen geliri de Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışladık.

Kıbrıs’taki Çağdaş Müzik Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’yla birlikte başka konser de verdiniz …

Çağdaş Müzik Derneği Türk Sanat Müziği Korosu geçtiğimiz yıl Nisan ayında Londra’ya geldi. 40 kişilik kadroyla buradaydılar. Böyle bir olayı ilk defa ben gerçekleştirdim. Sponsorlarımız yanında hem koro elemanlarını hem de engellileri Londra’da misafir ettik. Islington Town Hall’da konser verdik. Harika bir konserdi. Onur duyduk. Gururlandık.

Bir de müzikal maceranız oldu. Bizlere bundan da söz eder misiniz?

Dünyanın farklı ülkelerinde dans gösterileri sahneleyen Kıbrıslı Türk dansçı Özgen Özgeç’in sahneye koyduğu ‘Tales of a Sleeping Man’ (Uyuyan Bir Adamın Rüyaları)  isimli bir müzikaldi. Burada sahne almak bizim için ayrı bir zevkti.

Koroda kimler yer alıyor?

Ev kadınları, beste yapanlar, sesi çok güzel arkadaşlarımız…Şu anda 16 kişiyiz. Birbirimize sevgi ve saygı duyuyoruz. Yeni sezonda yeni projeler ortaya koymak  için hazırlanıyoruz. Yeni üyelere, özellikle erkek üyelere açığız. Koromuza 3-4 kişi daha katılırsa daha iyi oluruz.
Londra’da bir miras kaybolmuş... İki kültür arası bocalayan çocuklarımız var. Ne tam Türkçe ne tam İngilizce konuşabiliyorlar. Onlar adına bir şeyler yapmak için çalışıyoruz. Evde oturup yaşlanmayı beklemiyoruz. Hem kendimize hem toplumumuza faydamız olsun.

Genellikle yardım konserleri veriyorsunuz. Gelirleri de Kıbrıs’taki derneklere bağışlıyorsunuz. 

Evet konserlerimizden elde ettiğimiz geliri derneklere bağışlıyoruz. Geçtiğimiz 5 Mart’ta anneler günü ve kadınlar gününü kutladık. Yılın annesi İlkay Raşit’i seçtik. Kız kardeşinin çocuğunu 8 yaşında alıp ona annelik yaptı. Genç kız şu an 18 yaşında. Çok güzel yetiştirildi. Son konserimizde karar aldık. Burada yaşayan engelli bir kızımız Hürmüz’ün hayallerini gerçekleştirmeye çalışacağız. Vatan Kültürel Türk Müziği korosu ilklere imza atan ve takip edilen bir koro. Bundan dolayı gurur duyuyorum.

Bu güzel söyleşi için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2017, 11:09

Zorlu Cezaroğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER