‘Vatan Korosu’ndan fedakar kadınlara kutlama

Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu’nun ‘8 Mart Kadınlar Günü’ nedeniyle düzenlediği kutlama programında, hayatlarını engelli çocuklarına feda eden kadınlar unutulmadı.

  ‘Vatan Korosu’ndan fedakar kadınlara kutlama

Mihrişah Safa

Güney Londra’nın Orpington bölgesindeki Hisar Restaurant’ta Pazar akşamı gerçekleşen etkinlikte, vefat eden kız kardeşinin kızını büyüten İlkay Şefik “Yılın Kadını” seçilirerek plaketle ödüllendirilirken, engelli çocuk annesi Neyran Yahyalar, Ayşe Taşkın ve Pınar Kayalar da birer buket çiçekle unutulmadı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik, İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi Başkanı Leyla Kemal, Britanya Türk Kadınları Derneği Başkanı Maviş Fuchs, Çanakkale Anma Platformu Başkanı Servet Hassan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bazı Türk Okullarının yöneticilerinin de hazır bulunduğu kutlama etkinliğinde konuşan Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu Başkanı Türkan Nalbantoğlu, ‘8 Mart Kadınlar Günü’nü koronun kuruluşunun beşinci yılıyla birlikte kutladıklarını belirtti.

ÇALIŞTIKLARI HALDE ANNELİK GÖREVLERİNİ EKSİZ YAPIYORLAR

Konuşmasında ailenin önemi üzerinde duran Nalbantoğlu, ailenin en önemli bireyi olan annelerin, çocuk yetiştirmenin yanısıra çalışma hayatında üreten bireyler olarak katkı sağladıklarını hatırlattı. Nalbantoğlu, kadınların çalışmalarına rağmen annelik görevlerini eksiksiz yerine getirdiklerinin altını çizerek, “bu gece aramızda çok fedakar kadınlarımız var, onlar hakettikleri sevgiyi ve saygıyı her zaman görmeliler” dedi.

Konuşmasında, ‘Kadınlar Günü’ kutlamalarının tarihçesi hakkında da bilgi veren Türkan Nalbantoğlu, çalışırken yanarak hayatlarını kaybeden kadınlarıın anısına Birleşmiş Milletler’in kadın problemlerine dikkat çekmek için 1975 yılında ‘8 mart’ı Dünya Kadınlar Günü’ olarak ilan ettiğine dikkat çekti.

KADINLAR ÇEVREMİZDE AÇAN EN HOŞ ÇİÇEKLERDİR

Mustafa Kemal Atatürk’ün de kadınlara seçme ve seçilme hakkı gibi birçok alanda özgürlükler verdiğine işaret eden Nalbantoğlu, “8 Mart dünya kadınlarının eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu bir hayat özlemlerini ifade ettikleri gündür. Kadınlarımızın bu manalı ve özel gününü yürekten kutlarım. Kadınlarımız, yani sizler çevremizde açan en hoş çiçeklersiniz. Her başarılı erkeğin yanı başında bir kadın

vardır. Sizleri seviyorum” diye konuştu.

Etkinlikte söz alan KKTC Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik de KKTC Temsilcisi Zehra Başaran'ın etkinliğe katılamadığını belirterek, kutlama mesajını paylaştı.

 

KORODAN KADINLAR GÜNÜ KONSERİ

Etkinlik kapsamında Vatan Kültürel Türk Müziği Korosu, şefleri Baha Yetkin ile birlikte ‘Kadınlar Günü’nde mini bir konser verdi.

Koronun yorumladığı, klasik Türk müziğinin sevilen eserlerine, etkinliğe kadınlar da zaman zaman eşlik etti.

KADER ATEŞ SAHNE ALDI

Londra ve Kıbrıs müzik çevrelerinin yakından tanıdığı Kader Ateş, etkinliğe programı ve danslarıyla renk kattı. Farklı yorumu ile seçkin bir hayran kitlesine sahip olan Kader Ateş, danslarıyla da kadınlara hatırlarda kalacak bir gece yaşattı.

İLKAY ŞEFİK YILIN KADINI SEÇİLDİ

Kadınlar Günü kutlama etkinliğinde, vefat eden kız kardeşinin kızı Jade’ye annelik yapıp, büyüterek üniversite çağına getiren İlkay Şefik ‘Yılın Annesi seçildi ve günün anısına plaket verildi.

İlkay şefik, Kadınlar Günü’nü kutlamaya geldiğini belirterek, kendisinin seçilmesinin sürpriz olduğunu belirtti. “Çok duygulandım” diyen Şefik, “eski, kendi çocukluk yıllarımı hatırladım. Zor yıllardı. Duygulandım. Bu ülkede yaşamım boyunca iki oğlumu ve Jade’yi kendi evladım gibi bildiğim doğrularla büyüttüm ve bugünlere getirdim. Çocuklarımı hayata hazırladım” şeklinde konuştu.

Etkinlikte ayrıca engelli çocukları olan ve hayatlarını bu çocuklarına adayan Neyran Yahyalar, Ayşe Taşkın ile Pınar Kayalar  da unutulmadı. KKTC Londra Eğitim ve Kültür Ataşesi Gülgün Özçelik üç vefakar anneye birer buket çiçek takdim etti.

Koro Başkanı Nalbantoğlu ise, etkinliklerine her zaman destek verdiğini açıkladığı Zehra Süleyman’a bu birket çiçek vererek teşekkür etti.

Hisar Meze Bar Restaurant’ın işletmecisi Bahattin Ağdemir ve çalışanları leziz yemeklerle kadın konuklarını ağırlarken, gecenin sunuculuğunu Nur Topçuoğlu üstlendi. İbrahim Mani müzik yaptığı etkinlik, Alp Ermiya’nın şarkıları ve yapılan hediye çekilişi ile sona erdi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER