Tolga Kaşif onur ödülü aldı

Kıbrıslı Türk besteci ve orkestra şefi Tolga Kaşif gecede onur ödülü aldı

Tolga Kaşif onur ödülü aldı

Londra'da geleneksel olarak her yıl düzenlenen ve bu yil 17'ncisi yapılan Londra Türk Film Festivali 24 Kasım'da başladı.

Gala gecesinde "Yaşam Boyu Başarı Ödülü (Golden Wings), Hülya Koçyiğit’e verilirken Kıbrıslı Türk müzik adamı Tolga Kaşif ise onur ödülü verildi.

 

West End’deki Leicester Square Odeon Sineması’nda perşembe akşam gerçekleşen açılış galasına İtalyan sanatçı Claudia Cardinale’nin yanı sıra Golden Wings Digiturk Digital Dağıtım Ödülü Yarışması’nın jüri üyelerinden Mehmet Aslantuğ, diğer jüri üyeleri Time Out London adlı derginin Sinema Editörü, Film Eleştirmeni Dave Calhoun, sinema ve etkinlik küratörü, yazar Gareth Evans ve British Film Institute Festival Prodüktörü Helen de Witt de katıldı. Gecenin davetlileri arasında Türkiye’nin Londra Büyüelçisi Ünal Çeviköz, eşi Emel Çeviköz, KKTC Londra Temsilcisi Kemal Köprülü, Londra Kültür ve Turizm Müşaviri Tolga Tuyluoğlu, Konsolos Yardımcısı Gülcan Ökçün ile Kıbrıslı Türk besteci ve orkestra şefi Tolga Kaşif de yer aldı.

 

Gala gecesinde bir konuşma yapan LTFF Direktörü Vedide Kaymak, “Türk sinemasına emek veren, gönül veren tüm meslektaşlarıma teşekkür etmek istiyorum Benim çok saygıdeğer ustam, hepimizin ustası Türk sinemasının babası Lütfi Akad'ı kaybettik. ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ denilince, onurlanmamak gururlanmamak mümkün değil. Buna layık görüldüğüm ve için teşekkür ederim. Bunu bana layık görenlere de teşekkür ederim” dedi.

 

Hülya Koçyiğit’e ödülünü takdim eden Büyükelçi Çeviköz de gecede bir konusma yaptı. "Biz sizin gibi yıldızlar sayesinde sinemamızın, dünya sinemasının içinde özel bir yer edindiğini düşünüyorum" diyen Çevikoz, "Onun için, bu akşam benim için çok özel. Bugün 24 Kasım, Türkiye’de Öğretmenler Günü. Bu vesileyle Sayın Koçyiğit’in de vurgulamış olduğu gibi Türk sinemasının en değerli öğretmenlerinden büyük usta Ömer Lütfi Akad’ın birkaç gün önce aramızdan ayrılmış olmasınıda bu vesileyle vurgulamak ve onu yad etmek, onu anmak hepimizin vazifesi" dedi. 

Gecede, efsanevi İtalyan sanatçı Cardinale, yönetmen Muzaffer Özdemir ile Kültür ve Turizm Müşaviri Tuyluoğlu’na da ödüller verildi. 8 Aralık’a kadar sürecek festivalde kısa, belgesel ve uzun metraj kategorilerinde toplam 35 filmin gösterimi yapılacak.

Festivalde, 8 film Golden Wings Digiturk Digital Dağıtım Ödülü’nü kazanmak için yarışacak ve kazanan film 30.000 sterlin değerindeki İngiltere ve İrlanda genelinde dijital dağıtım desteğini alacak. Festivalde bu sene gösterilecek filmler arasında, yönetmen Derviş Zaim’in “Gölgeler ve Suretler” ve Nuri Bilge Ceylan’ın “Bir Zamanlar Anadolu”da var. Bunun yanında yeni yönetmenlerden, Selim Güneş’in ilk uzun metraj filmi “Kar Beyaz”, 2011 İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini alan Tayfun Pirselimoğlu’nun “Saç”, ilk uzun metraj çalışması ile fotoğraf sanatçısı Cemil Ağacıkoğlu’nun “Eylül”, Nuri Bilge Ceylan’ın “Uzak” filmindeki başarılı performansı ile Cannes Film Festivali’nde ‘En İyi Oyuncu’ ödülünü alan Muzaffer Özdemir’in ilk uzun metraj filmi “Yurt” ve uluslararası 6 genç yönetmenin gözünden İstanbul’u anlatan “Unutma Beni İstanbul’ da” gösterime girecek filmler arasında. bulunuyor.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2011, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER