Tezel Ziya

Genç, sıradışı ve başarılı

Tezel Ziya

 Misli Kadıoğlu

 

- Kıbrıslı genç modacı Tezel Ziya henüz yolun başında ancak mesleğinde emin adımlarla ilerliyor. İngiltere’de E-Creative’in 5 bin kişi arasında gerçekleştirdiği yarışmada kendi tasarımlarıyla dereceye giren başarılı modacı, şimdi  ise tasarımlarını podyumlara taşıma hazırlığı içerisinde.

 

-  “Feminen kıyafetler seviyorum. Arada biraz bolluk katılan, tarzı olan yapışık şeyler daha çok bana yakın. Biraz dekolde...Kadınsı şeyler... Kadının vücudunu ortaya çıkaran ve güzelleştiren kıyafetler benim tarzım.”

 

 

- “En çok kendimden ilham alıyorum. Benim spesifik bir ilhamım yok. Bazıları hayvanlardan etkilenir, bazıları başka şeylerden ancak ben ruh halime göre hareket ediyorum. Ruh halim de çizimlerime yansıyor.”

 

 

 

 

Genç, güzel, çekici, sıradışı ve başarılı bir modacı... Dünyada hızla gelişen  moda sektörüne hızla giriş yapan Kıbrıslı Türk Tezel Ziya kendinden emin adımlarla ilerliyor. İngiltere’de moda üzerine üniversite  eğitimi gördüğü sırada mezuniyet hazırlıkları içerisindeyken E-Creative’in 5 bin kişi içerisinden 10 dalda seçtiği en iyiler arasına girerek daha yolun başında başarısını kanıtladı.

Genç modacıyla Girne’nin eşsiz güzellikleri ve tarihi dokusunun hissedildiği noktada, Girne Yat Limanı’nda bir söyleşi gerçekleştirdik. Küçük yaşlardan itibaren resime olan merakıyla başlayan moda serüveninin henüz başında Tezel, bugün tasarımlarını podyumlara taşıma çalışmaları içerisinde.

 

Moda ile ilgilenmeye ne zaman başladın?

Küçük yaşlardan beridir resimle içli dışlıyım. Sürekli resim çizerdim. Daha sonraları da modaya ilgi duymaya başladım. Lise yıllarında da modaya karşı ilgim vardı. Daha sonra bu ilgi bir tutkuya dönüştü. Bu konuda kendimi daha da geliştirmek için bu mesleğin eğitimini almaya ve kendimi geliştirmeye karar verdim. Böylece İngiltere’de önce üç yıl kolejde daha sonra da üniversite de moda eğitimini aldım.

 

İngiltere’de hangi üniversiteyi bitirdin?

 

Northamton Universitesi

Üniversitedeyken  yine modayla ilgili bir yarışmada dereceye girdiğini biliyoruz. Bize biraz bundan söz edermisin?

 

Evet. E- Creative her yıl 5 bin kişi içerisinden 10 dalda her bölüm için en iyi 30 kişiyi seçiyor. Bu yıl da Haziran ayında bu yarış başladı. Ben de bu yıl moda alanında 26. sıraya girdim. Londra Direct Dizayn yöneticisi gibi jüride ünlü kişiler vardı. Oldukça heyecanlı bir yarışmaydı.

 

Seçilen koleksiyonun nasıldı?

Hep siyah ve çok şık bir koleksiyondu.

 

Klasik bir soru ancak biz merak ediyoruz. Tezel Ziya kıyafetlerini çizerken en fazla nereden ilham alıyor?

En çok kendimden ilham alıyorum. Benim spesifik bir ilhamım yok. Bazıları hayvanlardan etkilenir, bazıları başka şeylerden ancak ben ruh halime göre hareket ediyorum. Ruh halim de çizimlerime yansıyor.

 

Tercih ettiğin bir renk var mı?

Siyah rengi çok seviyorum. Çok renkli şeyleri de seviyorum. Kahverengi, koyu mavi gibi ortada kalan renkleri tercih etmiyorum. Mezuniyet koleksiyonumda da siyah rengi kullandım.

 

Tasarımlarını pazarlamayı düşünüyor musun?

Tasarımlarımı İstanbul’da pazarlamayı düşünüyorum. Bunun için de çalışmalara başladım. Önce bir defile yapıp daha sonra da kendi tasarımlarımı pazarlamayı düşünüyorum.

 

Tasarımlarını bizlere nasıl tarif edersin. Özellikle seçtiğin bir tarz var mı?

Feminen kıyafetler seviyorum. Arada biraz bolluk katarak tarzı olan yapışık şeyler daha çok bana yakın. Biraz dekolde...Kadınsı şeyler... Kadının vücudunu ortaya çıkaran ve güzelleştiren kıyafetler benim tarzım. 

 

Kendi tarzın ne? Nasıl giyinmeyi seversin?

Kendi kıyafetlerim konusunda aşırı seçiciyim. Annemin aldığı hiç birşeyi beyenmem. Moda neyse onu kendime seçmem. Kendime yakışanı, vücudumu güzel gösteren kıyafetleri beğenirim. Daha çok sade ve siyah elbiseler tercih ederim ve stil katması için bunu aksesuarla süslerim.

 

Sence moda nedir? Yeni bir modacı olarak modayı nasıl tanımlarsın?

Moda tamamen kişisel zevktir. Kişinin iç dünyasını dışa yansıtan görsel bir sanattır. Ancak bu herkes için geçerli değil tabi ki. Her zaman da insanın giydikleri kendisini yansıtır demek doğru olmaz. Modaya düşkün, kıyafete düşkün olmayan insanların giyim tarzlarından kişiliği anlaşılmaz. Ancak tarzı olan ve kendisine bir stil yaratan insanların iç dünyasını da dışarıdan bakınca anlayabilirsiniz.

 

Dışarıya çıktığında etraftaki insanların ne giydiğine dikkat edermisin?

Etraftaki insanlara ilgimi çekerse bakarım. Çekmezse pek de dikkat etmem açıkcası.

 

Şu anda neler yapıyorsun? Bu aralar üzerinde yoğunlaştığın bir proje var mı?

Yeni koleksiyonum üzerine uğraşıyorum. Yeni tasarımlarımı tamamlamak üzereyim.

 

Bu seferki tasarımların nasıl? Önümüzdeki günlere yönelik yol haritandan bizlere bahseder misin?

Bu seferki tasarımlarım diğerlerinin aksine çok renkli. Desen tasarımlarım da var. Şu anda bu desenleri kumaşa basmak için İstanbul’da yer bakıyorum. Ve şu anda planım defile yapmak.

 

Başarılarının devamını diliyoruz. Bize zaman ayırdığın için teşekkürler.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 18:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER