banner29
26 Nisan 2018 Perşembe

Tuncalı yeni yıl mesajı yayınladı

“Birlik, bütünlük içerisinde çalışmalara devam edeceğiz”

29 Aralık 2015 Salı 08:59
  Tuncalı yeni yıl mesajı yayınladı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Londra Temsilcisi Büyükelçi Oya Tuncalı yeni yıl nedeniyle mesaj yayınladı.  Tuncalı mesajında, Birleşik Krallık ’ta yaşamlarını sürdüren tüm vatandaşların yeni yılını kutladı.

Tuncalı, 2015 yılının verimli geçtiğini umduğunu söyleyerek, 2016 yılı için de başarılar temenni ettiğini ifade etti.

Tuncalı, uzun zamandır gündemde olan ve 4 yıl önce yapımına başlanan, Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a su temin projesinin Ekim ayında tamamlanmış olmasının, Kıbrıslı Türkler için bir rüyanın gerçekleşmesi anlamına geldiğini söyledi. Tuncalı, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm için Mayıs ayında iki taraf arasında müzakere sürecinin tekrar başlamış olmasının da bir başka önemli gelişme olduğuna dikkat çekti.

Yükseköğrenim ve turizm alanında gelişmekte olan Kuzey Kıbrıs’ta, öğrenci sayısının 81 bin’e, yurtdışından gelen öğrenci sayısının 69 bin’e ulaştığını ifade eden Tuncalı, turizm sektöründe ise son 5 yılda turist sayısının önemli artış göstererek, 2015 yılında Kuzey Kıbrıs’ı 1 milyon 300 bini aşan turistin ziyaret ettiğini belirtti.

“Birlik ve bütünlük içerisinde çalışmalara devam…”

Tuncalı mesajına şöyle devam etti:

“Güçlü ve tarihsel ilişkilere sahip olduğumuz garantör ülke Birleşik Krallık ile ülkemiz arasındaki köprünün ortak unsurları olan sizlerin,  sanattan iş dünyasına kadar hayatın her alanında dinamik ve etkili olması, başarıları bizlere gurur vermekte ve gelecek nesillere güzel örnekler teşkil etmektedir. Sizler, kültürümüzü ve değerlerimizi de tanıtarak, temsiliyetimize büyük katkı sağlamaktasınız. Kıbrıs Türk toplumu birlik ve beraberlik içinde çalışmalarına devam ederek Birleşik Krallık’taki görünürlüğünü artırmaya ve toplumsal hayattaki yerini daha  güçlü şekilde almaya devam etmektedir”

“Üst düzey temaslar verimli geçti”

Tuncalı, bu yıl, başta Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı, eski Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Dışişleri Bakanı Emine Çolak, Turizm Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu ve birçok milletvekili ve bürokratın, İngiltere’de hem üst düzey siyasi temaslar yatığını hem de sivil toplum örgütlerinin programlarına katıldıklarını kaydetti. Ayrıca Tuncalı, Birleşik Krallık Parlamentosu’nun KKTC’nin Dostları Grubundan bir heyetin Kuzey Kıbrıs’a yapmış olduğu ziyaretin de verimli geçtiğini kaydetti.

“Birçok platformda devleti temsil ettik”

Tuncalı, yıl boyunca, vatandaşlarla görüşerek talep ve sorunlarını çözmek için gayretle çalışıldığını ifade ederek, Londra Kıbrıs Türk sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerine katılıp, temsilciliğin düzenlediği etkinlik, resital, tören ve resepsiyonlara da katılımların yüksek olduğunu kaydetti.

Parlamentoda ve Dışişleri Bakanlığı nezdindeki çalışmaları sürdürdükleri ve birçok platformda devleti temsil ettiklerini ifade ederek, bu çalışma ve gayretlerini, bundan sonra da aynı kararlılıkla süreceklerine dikkat çekti. Tuncalı herkesin yeni yılını yeniden kutlayarak mesajına son verdi.

 

 

    Yorumlar

banner30
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner32
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV