Mahkeme KTHY ve Atlasjet’e 14 gün süre verdi

2 hafta içinde para ödenmediği takdirde Atlasjet uçaklarına haciz gelebilecek

Mahkeme KTHY ve Atlasjet’e 14 gün süre verdi
Mustafa KÖKER

İngiltere’deki yolcular adına İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi ‘nin girişimiyle, Goldsworth Avukatlık firması tarafından açılan dava leyhte sonuçlandı.

Mahkeme mağdurların bilet parası, tazminat ve faizlerinin toplamı 840 bin 853 Sterlin 29 pencein, KTHY ve Atlas Havacılık Anonim Şirketi tarafından 14 gün içinde mağdurlara ödenmesine hükmetti.

 

Cemevi’nin önderliğinde haklarını aramak için, Goldsmith Avukatlık firması tarafından 669 yolcu adına başlatılan dava süreci leyhte sonuçlanırken, KTHY ve Atlas Havacılık A.Ş’nin toplam 840 bin 853 sterlin tazminat ödemesine karar verildi.

Londra’da görülen davanın sonucuna göre bu miktar 14 gün içinde ödenmezse, Stanstead’e uçuşları olan Atlas Jet’in uçaklarına İngiliz Yüksek Mahkemesi’nin kararına uyarınca el konulabilecek. Cemevi başkanı İsrafil Erbil’in verdiği bilgiye göre, Kıbrıs Türk Havayolları’ndan KKTC sorumlu olduğu için resmi görevlilerin de taraf olacağı ve gerekirse hukuki işlem başlatılmasının gündemde olduğunu söyledi.

KTHY’nin Gaziantep ve Adana yolcusu olan 669 yolcunun aleyhine dava açtığı KTHY ve Atlas Havacılık AŞ, İngiliz Yüksek Mahkemesi tarafından mağdurlara tazminat, bilet parası ve faiz toplamı 840 bin 853 sterlin tazminat ödemeye mahkum oldu.Bu miktarın 14 gün içinde ödenmesini talep eden Yüksek Mahkeme’nin kararına göre, para ödenmediği takdirde Stanstead’e uçuşları olan Atlas Jet’in uçaklarına mahkeme kararıyla el konulabilecek. Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, gazetemize yaptığı açıklamada, KKTC makamlarının da sorumlu olduğunu hatırlatarak, resmi görevlilerin İngiltere’ye gelmesi halinde onlara karşı da hukuki işlem başlatılmasının gündemde olduğunu söyledi.

KTHY mağduru 669 yolcunun, ödedikleri paranın üç mislini alacağını ve mağdurların birlik beraberlik içinde hak arayışının önemini göstermesi açısından davanın çok önemli olduğuna işaret eden İsrafil Erbil, sorularımıza şu yanıtları verdi; “Araştırmamıza göre KTHY’nın batırılmasından 4 binden fazla yolcu mağdur oldu. Bunlardan 3 bini ya başvurmadı yada ilgilenmedi. Bu rakamlara 4 seyahat acentasının 20 ay önce bize verdiği bilgilerden ulaştık. Cemevi olarak Gaziantep ve Adana yolcularına yardım etmeye karar verdik. Yolcular tek tek bize başvurdular. KTHY ‘nin mağdur yolcularının çoğu Gaziantep ve Adana destinasyonlu yolculardı. Kıbrıs yolcularının çoğu ya uçurulmuş veya paralarını almışlardı. KTHY kendisini batırıp, işlevsiz hale dönüştürünce Atlas Jet ile ilişkisini çıkardık ve Atlas Jet de aynı suça ortak oldu. Atlas Jet, KTHY’nin havacılık haklarını, sortie haklarını kullandı. Tazminat 14 gün içinde ödenmezde, Atlas Jet uçaklarına İngiliz Yüksek Mahkemesi kararıyla el konabilecek. KKTC sorumlu olduğu için resmi görevilerinin bu konuda sorumlu tutulacağını ve bunlara karşı hukuki işlem başlatılabileceğini de söylüyor hukukçular. Karar Cuma günü netleşti. “

 

Dava 6 ay sürdü

Davanın 6 aydır Londra’da sürdüğünü, KTHY yetkililerinin bir kere bile mahkemeye gelip, kendilerini savunmadığına dikkat çeken Erbil şöyle devam etti; “Atlas Jet’in Stanstead’de bürosu var, oraya da mahkemeden tebligat gitti. Atlas Jet’in teknik olarak KTH ile ilgisi olduğunu saptadık. 2 hafta içinde para ödenmediği takdirde uçaklara haciz gelebilecek. Atlas Jet’in önümüzdeki 6 ay içindeki uçuşlarını tehlikeye sokmaması için bu parayı ve avukatlık masraflarını ödeme yoluna gitmesini bekliyoruz. Bu onların yararına olacak. “669 yolcunun 2 ay boyunca , Goldworth Avukatlık Firması avukatları Zafer Armutlu, Hawa Patail, İsmail Şık, Hasan Yıldırım tarafından Cemevin’de ifadelerinin alındığını kaydeden İsrafil Erbil, başta KKTC Londra temsilciliği olmak üzere, Başbakan İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olmak üzere birçok resmi yetkili ile görüşmede bulunduklarını, bir sonuç alınamayınca bu yola başvurduklarını ekledi.

Mağdur yolcular adına Goldsworth Avukatlık firması tarafından açılan dava leyhte sonuçlandı. Olayı hukuki sürece taşıyan Avukatlar Zafer Armutlu, İsmail Şık, Hawa Patail ve Hasan Yıldırım, Cemevi yöneticileri ile düzenledikleri basın toplanhtısında ödemenin 14 gün içinde yapılması gerektiğini bildirdiler.

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2012, 17:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hilmi Sadi
Hilmi Sadi - 8 yıl Önce

divacığım,oxford street ve covent garden yazın bana londrada yaşadığım yılları hatırlattı.o kadar canlı ve renkli anlattın ki marble arch tan regent street e doğru yürüyorum sandım.üslubun şahane.tebrikler.

SIRADAKİ HABER