Londra'daki KTHY mağdurları davayı kazandı

KTHY toplam 840 bin 853 sterlin ödemeye mahkum oldu

Londra'daki KTHY mağdurları davayı kazandı
İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM-Cemevi) öncülüğünde hakkını yasal yollarla arayan KTHY mağdurları davayı kazandı. Aleyhine dava açılan KTHY ve Atlas Havacılık AŞ, 2 Kasım günkü duruşmada mağdurların faizleri de içinde olmak üzere bilet parası ve tazminatı toplam 840 bin 853 sterlin ödemeye mahkum edildi.

İAKM-Cemevi Yöneticisi İsrafil Erbil, mahkeme öncesinde yetkililerle ısrarla görüşüp soruna çözüm bulmaya çalıştıklarını belirterek, "Ne yazık ki bizim görüşme taleplerimiz ya geri çevrildi ya da sonuçsuz kaldı. KKTC'nin Sayın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na da Londra halk toplantısında mağdurların sorunlarını aktarabildik. Mahkemenin bu kararı bizim için sürpriz değil. Böylece hak yerini bulacaktır. İAKM-Cemevi olarak üyelerimizin yanısıra bütün toplum üyelerinin hak ve çıkarlarını kollamayı sürdüreceğiz" dedi.

İAKM-Cemevi Yönetim Kurulu'nca yapılan "KTHY mağdurları hakkını aldı" başlıklı açıklama da aynen şöyle:

"İAKM-Cemevi bünyesinde başlatılan KTHY mağdurları hak arayışı başarıyla sonuçlandı. 21 Haziran 2010'da durdurulmuş olan KTHY uçuşları sonucu binlerce yolcu mağdur edilmişti. Yolcuların tek tek bu haksızlıkla mücadele etmesi mümkün olmadığı için İAKM-Cemevi yöneticileri ile birlikte Cemevi çatısı altında örgütlenerek mücadele etme kararı aldılar. Aylar süren mücadele sürecinde KKTC Londra Temsilciliği, Başbakan İrsen Küçük ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dahil olmak üzere bir çok yetkili ile görüşmeler oldu.

Maalesef hepsi sonuçsuz kaldı. KKTC Londra Temsilciliği binası önünde eylem yapıldı, yine sonuç alınamadı. İngiltere adaletinden başka çare kalmamıştı ama bu da pahalı bir dava olduğu için avukat tutulamıyordu... Tam da böyle bir zamanda Goldworth Solicitors firmasından Avukat Zafer Armutlu, Hawa Patail, İsmail Şık, Hasan Yıldırım hukuki olarak gerekli riskleri de alarak yardımcı olabileceklerini söylediler. Onlarca hukukcu arkadaşlarıyla birlikte Cemevi çatısı altında yüzlerce mağdurla mülakat yaptılar ve 1 Haziran 2012'de hukuki işlem başlattılar.

KTHY şirketi ve Atlas Havacılık Anomim Şirketi adına açılan dava 2 Kasım 2012 Cuma günü Yüksek Mahkeme kararı ile 669 mağdurun bilet parası, tazminatları ve faizlerini de kapsayan 840 bin 853 sterlin 29 Pence ödenmesine karar verilmiştir..."

 

Kaynak: Açık Gazete

 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2012, 16:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER