Kuzey Kıbrıs Londra’daydı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Londra’da düzenlediği ilk festival olma özelliğini taşıyan “1. Festival of North Cyprus”, 5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Islington The Business Design Center’de gerçekleştirildi.

  Kuzey Kıbrıs Londra’daydı!

Festivalin açılışını, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran ve North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu gerçekleştirdi.

Kuzey Kıbrıs’tan festival dolayısıyla Londra’ya gelen Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun Londra’da çeşitli temaslarda bulundu. Bakanlar ve beraberlerindeki heyet, 7 Mayıs 2017 Pazar günü Londra’dan ayrıldı.


Misli KADIOĞLU 


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Londra’da düzenlediği ilk festival olma özelliğini taşıyan KKTC Turizm Bakanlığı’nın katkıları, North Cyprus UK Ltd. organizasyonuyla düzenlenen “1. Festival of North Cyprus”,  5-6 Mayıs 2017 tarihlerinde Islington The Business Design Center’da gerçekleştirildi. Ülkenin önde gelen firmalarının yer aldığı festivalin açılışını Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KKTC Londra Temsilcisi Büyükelçi Zehra Başaran ve North Cyprus UK Direktörü Zorlu Cezaroğlu gerçekleştirdi.

 

Ataoğlu: “Türkiye’den sonra ilk durak Londra”

Açılış töreninde konuşan Bakan Ataoğlu, Londra'daki festivalle, Bakanlığın uluslararası alanda KKTC'yi tanıtmak için geleneksel olarak yaptığı etkinliklerin dışına çıkıldığını söyledi. Turizm Bakanlığının, Türkiye'nin değişik illerindeki festival ve tanıtım günlerini yurt dışına taşımaya başladığını anlatan Ataoğlu, bunun ilk durağının da Londra olduğunu kaydetti.

“Hedef Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin ülkelerinde konut sahibi olması”

İngiltere'de yaşayan Kıbrıs Türk toplumunun KKTC'den koptuğunu anlatan Fikri Ataoğlu, "Londra'da yoğun olarak yaşayan 3'üncü ve 4'üncü nesil Kıbrıslı Türkleri yeniden kendi adalarına, kendi atalarının doğduğu topraklara çekmek için bir girişim başlattık" dedi.

Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin kendi adalarında konut sahibi olabilmeleriyle ilgili Ekonomi Bakanlığı ve Hükümetle, bankalar ve inşaat sektörüyle görüşmeler yaptıklarını ifade eden Ataoğlu, konutların alışılmış olan “mortgage” sistemiyle satılmasıyla ilgili de girişim yaptıklarından bahsetti.

Londra’da yaşayan tüm Kıbrıslı Türklerin ülkelerinde bir konut sahibi olmasını sağlamak istediklerini vurgulayan Ataoğlu, “Buradaki herkesin emin olması gerekir ki ülkelerine yapacakları yatırım, ülke ekonomisine ciddi şekilde girdi sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
Ataoğlu, aynı zamanda Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin ülkelerine gelip tatil yapma şansını yakaladıkları takdirde, ülkenin yerli üreticisine de katkı sağlanacağına işaret etti.

Kıbrıs’ın tanıtımına katkı

Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin bu geniş kapsamlı tanıtımın içerisinde yer almalarının önemine dikkat çeken Ataoğlu, onların da, kendi adalarını tanıtmakla ilgili birer rehber olmaları gerektiğini söyledi.  

Ataoğlu, organizasyonu sağlayan Zorlu Cezaroğlu ve ekibine, Rumların şikayetlerine rağmen festivalin gerçekleştirilmesine olanak sağlayan ev sahibine ve katılan firmalar ve ziyaretçilere  teşekkür etti.

 

Atun: “Tanıtıma ayrı bir önem veriyoruz”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da küreselleşen dünyada KKTC'nin tanıtımına ayrı bir önem verdiklerini belirterek, "Giderek artan bir şekilde başka ülkelerde kendimize yeni pazarlar açmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Bakanlar festivalin organizatörleriyle birlikte festival alanını gezerek, katılımcılarla da bir süre sohbet etti.

Festival kapsamında kurulan stantlarda konuttan eğitime, bankacılıktan turizme kadar birçok alanda faaliyet gösteren firmaların hizmet ve ürünleri sergilendi.

Geleneksel bir Kıbrıs köy evinden esinlenerek hazırlanan Turizm Bakanlığının standı, maket köy fırını, değirmen ve seramik atölyesi gibi bölümleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Standı ziyaret edenlere Kıbrıs mutfağına özgü ürünler ikram edilirken, KKTC'yi tanıtıcı broşür ve kataloglar da dağıtıldı.

Festivalde, KKTC merkezli mobilya ve gıda firmalarının ürünleri de satıldı.

Kıbrıslı sanatçıların fotoğrafları ilgi gördü

Kıbrıslı fotoğraf sanatçıları Hasan Bağlar, Gökhan İlke Saymaz, Başar Taşlı ve Zorlu Cezaroğlu'nun fotoğraflarından oluşan sergi de ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. 

İkinci gün yoğun katılım

Festivalin ikinci günü hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile daha yoğun bir katılım ile gerçekleşti.
Festivalin son gününde festival ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, söz konusu organizasyonun ilk kez düzenlendiğini kaydederek, Sanayi Odası, Ticaret Odası, turizmciler, eğitim sektörü, işadamları ve sanatçıların da festivale katıldıklarını söyledi.

Ataoğlu, “Umarım ki bundan sonraki yıllarda da bunun devamını sağlamış oluruz ve bunun devamını sağlarken birinciyi göz önünde bulundurarak ikinciyi daha iyi nasıl yapabiliriz şeklinde pay çıkarmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

Yapılacak değerlendirmenin ardından eksikliklerin giderileceğini, bundan sonra düzenlenecek festivallerin daha iyi olacağını ve İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin daha duyarlı olacağını kaydeden Ataoğlu, amaçlarının İngiltere’de yaşayan üçüncü ve dördüncü nesil Kıbrıslı Türkleri ülkeye çekmek olduğunu söyledi.

Ataoğlu, üçüncü ve dördüncü nesli ülkeye çekmek için çalışma yapıldığını dile getirdi.

Ataoğlu, “Bu çalışmada bankalarımız, inşaat sektörlerimiz yanımızda. Alışılmış olan morgage sistemi ile ilgili burada yaşayan bütün Londralı Türkler’in her birinin komşularını empoze ederek Kıbrıs’ta nasıl ev sahibi olacakları ile ilgili başlattığımız bir çalışma. Umarım bu çalışma içerisinde bulunduğumuz dönemlerde Londra’da yaşayan bütün Kıbrıslı Türklerin ve onların önerisi içerisinde olacak komşularının da Kıbrıs’ta bir ev sahibi olmalarına vesile olurlar” dedi

Festivalin yoğun ilgi görmesinden oldukça memnun olduklarını kaydeden Ataoğlu, önümüzdeki yıl çok daha kalabalık bir festival içerisinde yerlerini alacaklarına inanç belirtti.

Ataoğlu, “Burada bulunmamızın tek bir amacı var. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin genelini tanıtmak” dedi.

Cezaroğlu: Festival geleneksel hale gelecek

Festivalin ardından North Cyprus UK Direktörü ve festival organizatörü Zorlu Cezaroğlu, böylesi bir festivali Londra’da ilk kez gerçekleştirilmesinin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, Turizm ve Çevre Bakanlığı’na, festivale katılan firma yetkililerine ve ziyaretçilere teşekkür etti. Cezaroğlu, “Kuzey Kıbrıs’ın en ciddi ve en güvenilir firmaları iki gün boyunca Londra’daydı. Bu Kıbrıslı Türkler için önemli bir fırsat oldu. Amacımız, ülkemizi Londra’da tanıtmak yanında burada yaşayanları Kıbrıs’taki en güvenilir, inşaat, turizm, banka, eğitim vb. firmalarla buluşturmaktı. Bunu da gerçekleştirdiğimize inanıyorum” dedi.
İlk kez düzenlenen festivalin bir başlangıç olduğunu anlatan Cezaroğlu, çeşitli eksikliklerin görüldüğünü ve gelenekselleşecek olan bu festivalin gelecek yıllarda daha da etkili bir şekilde devam edeceğini söyledi.

“Birlik olup Londra’daki varlığımızı göstermeyi de amaçladık”

Londra’da yaşayan 300 bin Kıbrıslı Türk olduğunun ifade edildiğine değinen Cezaroğlu, ancak Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin, sadece balo ve düğün gibi organizasyonlarda bir araya gelebildiğini ifade etti. Cezaroğlu, Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türkleri bir araya getirerek, Londra’da varlıklarını güçlü bir şekilde hissettirmek istediklerini de kaydetti. Cezaroğlu aynı zamanda, Londra’daki Türklerin yatırımlarını anavatanlarına yönlendirmeleri ve belki de ileriki yıllarda Kıbrıs’a geri dönüşlerine vesile olmayı, tatillerini ülkelerinde geçirmeleri için alternatifleri sunmayı amaçladıklarını da vurguladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2017, 12:35

Zorlu Cezaroğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER