KKTC Londra Temsilciliği’nden Eroğlu onuruna çay

Meral Eroğlu, “Önce vatan sevgisi, Anavatan sevgisi, ondan sonra da İngiltere sevgisi gelsin. Ama önce vatan” dedi.

KKTC Londra Temsilciliği’nden Eroğlu onuruna çay

 

KKTC’nin Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu onuruna çay verdi. Sarastro Restaurant’taki çaya TC Londra Büyükelçiliği Müsteşarı Aslı Güven’in yanı sıra yaşamını Londra’da sürdüren çok sayıda Kıbrıslı Türk kadın katıldı. Burada konuşan Meral Eroğlu, “Önce vatan sevgisi, Anavatan sevgisi, ondan sonra da İngiltere sevgisi gelsin. Ama önce vatan” dedi.

 

KKTC’nin Londra Temsilcisi Oya Tuncalı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu onuruna çay verdi. Sarastro Restaurant’taki çaya TC Londra Büyükelçiliği Müsteşarı Aslı Güven’in yanı sıra yaşamını Londra’da sürdüren çok sayıda Kıbrıslı Türk kadın katıldı. Meral Eroğlu, teker teker el sıkıp, sohbet ettiği kadınlara hitaben yaptığı konuşmada, ilk günden beri hiç yabancılık hissetmediği Londra’da gördüğü yoğun sevgi ve ilginin kendisini son derece mutlu ettiğini söyledi. Türklerin, nerede olursa olsun, aradan yıllar geçse de görüştükleri anda o eski sıcaklığı yeniden yaşadığına işaret eden Eroğlu, “Çünkü bizim kanımızda sıcaklık vardır. Dostluk ve sevgi vardır. Birlikte olma isteği vardır. Ve bu birliktelikleri günün sonunda mutlaka bir yardımlaşmaya çevirme hevesimiz vardır” dedi.

“Dayanışma içerisinde olursak başaramayacağımız iş yok”

Eroğlu, ortopedik özürlüler yararına düzenlenen baloya katılan herkese teşekkür ederek devam ettiği konuşmasında, inşa edilecek spor salonuna katkı için “Biz başlattık. Birlikte bitirelim” sloganıyla çıktıkları yolun sonunda tamamlanacak salonun açılışında herkesi görmek istediğini söyledi. Çocukların yetiştirilmesine katkı koymak ve topluma kazandırılmalarını sağlamak amaçlı bir tesis kurma gibi bir projeleri bulunduğunu kaydeden Eroğlu, arazisini aldıkları tesiste hem gençlerin dayanışmasına, hem de spor etkinlikleri yapmasına imkan sağlayacağını belirtti. Eroğlu, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Hep birlikte dayanışma içinde olursak başaramayacağımız hiçbir şey yoktur” dedi.  Meral Eroğlu, kendini iyi tanımayan bayanlara kendiyle ilgili bilgiler de verdiği konuşmasında, “Adanın çeşitli yerlerinde bulunan bir kişi olarak, ben KKTC’nin her adımına, her taşına, her bitkisine, her ağacına aşık bir kadınım. Sizler adına…” şeklinde devam etti.

“Elbette herşey dört dörtlük değildir”     

Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eşimin bu görevde bulunmasında beni en fazla mutlu eden, KKTC’ye sahip çıkma mücadelemizin oluşudur. Elbette görüşmeler devam ediyor ama zannedersem burada bulunan bütün kadınların hepsinin yüreğinde vatan sevgisi vardır. KKTC’ye aşıktırlar. Ve bir karış toprağına dahi zarar gelmesini istemediğiniz hissiyatını buradan bulunmanızdan alıyorum.” Eşinin köy hekimi olarak 1963’de başladığı meslek hayatında ve mesleğinden dolayı yaşadığı köylerde verdiği bütün mücadelelerde hep birlikte olduğunu ve açlığın, susuzluğun, elektriksizliğin ne demek olduğunu yaşayarak gördüklerini kaydeden Eroğlu, şöyle devam etti: “Elbette her şey dört dörtlük değildir. Olamaz da. Eksiklikler vardır. Onların giderilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bunu yaparken hep Anavatan Türkiye yanımızdadır. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Ve bırakmayacaklarına da inanıyorum.”  Eroğlu, Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin kurduğu sivil toplum örgütleri sayesinde KKTC sevgisinin bir sonraki nesle aktarıldığına işaret ederek, unutmadıkları adalarını unutturmamalarını istedi.

Meral Eroğlu, “Önce vatan sevgisi, Anavatan sevgisi, ondan sonra da İngiltere sevgisi gelsin. Ama önce vatan” dedi. İngiltere’de yaşayan Türklerin daha milliyetçi ve anavatanlarına daha çok bağlı olduğunu kaydeden Eroğlu, KKTC’nin Londra’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin hep kalbinde olduğunu söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2012, 23:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER