İngiliz basını Asil Nadir için ne yazdı

Nadir, karar okunurken sesiz kaldı

İngiliz basını Asil Nadir için ne yazdı
Financial Times gazetesi Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir'in, yargılandığı davada üç suçlamadan mahkum olmasına ilişkin habere manşetinde yer veriyor.

Gazete, jürinin 1990'da batan Polly Peck'in parasını zimmetine geçirdiği öne sürülen Nadir'e yönelik diğer dokuz suçlamayla ilgili kararını bugün vermesinin beklendiğini aktarıyor.

Financial Times, böylece İngiltere'de görülen türünün en büyük davalarından birinin sonuna gelineceğini vurguluyor.

Gazete mahkemede verilen ifadelere dayanarak dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 1990'da İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher'a mektup yazarak Nadir'in şirketinin batmaması için yardım istediğini aktarıyor.

Dönemin Maliye Bakanı Güneş Taner'in de İngiltere Dışişleri Bakanı Douglas Hurd'den yardım talep ettiği, Hurd'ün bir Cumartesi günü Özal'a mesaj göndererek "Pazartesi'ne kadar 100 milyon sterlin gelmezse her şey biter" diye ültimatom gönderdiğini belirtiyor.

Guardian gazetesi de haberinde "Yaklaşık 20 yıl boyunca İngiltere'nin en ünlü kaçağı olan Asil Nadir kendi kurduğu ve 1990'daki iflasına kadar yönettiği Polly Peck'in kasasından 5,5 milyon sterlin çalmaktan suçlu bulundu” diyor.

Gazete, haberinde bir tekstil atölyesini gıdadan elektroniğe, tekstilden turizme uzanan büyük bir imparatorluğa dönüştüren Nadir'in bir zamanlar yatırımcıları kahramanı olduğunu kaydediyor.

Times gazetesi manşetinde adını temizlemek istediğini söyleyerek iki yıl önce Kuzey Kıbrıs'tan İngiltere'ye dönen 71 yaşındaki Nadir'in şimdi hapis cezasıyla karşı karşıya olduğunu belirtiyor. Nadir'in karar okunurken sessiz kaldığını belirten gazete işadamının karısının gözyaşlarına zor hakim olduğunu aktarıyor.

Kaynak: BBC
 Türkçe

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2012, 16:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER