Bakanı Üstel, World Travel Market 2019 Turizm Fuarı’nın açılışına katıldı

​​​​​​​ Kuzey Kıbrıs, Londra’da tanıtıldı

Bakanı Üstel, World Travel Market 2019 Turizm Fuarı’nın açılışına katıldı

‘visitnorthcyprus’ sitesi faaliyette… KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, İngiltere’deki saygın internet sitelerinde büyük çaplı tanıtımlar başlattıklarını belirterek “Yeni bir imajla 2020 yılına girmeye hazırlanıyoruz. ‘visitnorthcyprus’ internet sitesini faaliyete koyduk. Tanıtımlar İngiltere’de her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. 2020 yılı için çok fazla geri dönüşler bekliyoruz” dedi.

KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı, Londra’da 4-6 Kasım tarihleri arasında düzenlenen World Travel Market 2019 Turizm Fuarı’nda Kuzey Kıbrıs’ı temsil etti.

Dünyanın ikinci büyük turizm fuarı olarak kabul edilen World Travel Market (WTM), Excel Fuar Merkezi’nde dünya turizm sektörünün önde gelen temsilcilerini ağırladı.

Fuarın açılışına katılan KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, KKTC standını ziyaret ederek Londra’da ve ülkemizde faaliyet gösteren turizm paydaşlarıyla bir araya geldi.

World Travel Market 2019 Turizm Fuarı’na bu yıl yaklaşık olarak 181 ülkeden 4 bin 600 firma katıldı. 3 gün boyunca devam eden fuarın 51 bin turizm profesyoneli tarafından ziyaret edildiği tahmin ediliyor.

Bakanlığın turizm sektörü ile işbirliğinde, yurt dışı turizm tanıtım ve pazarlama çalışmaları kapsamında katılım sağlanan fuarda bu yıl modern bir konsept üzerinde 6 ilçemiz ayrı ayrı bölümlerde görsellerle tanıtıldı.

Üstel: Hedefimiz İngiltere

pazarını büyütmek

KKTC standını ziyaret ederek sektör temsilcileri ile görüşen Bakan Üstel, Kuzey Kıbrıs standına gösterilen ilgiden dolayı memnun olduğunu belirtti.

Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, World Travel Market’i ziyareti esnasında yaptığı açıklamada İngiltere pazarının KKTC açısından çok önemli olduğunu, bu pazarın daha fazla büyümesi için tanıtma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Üstel, görev süresi içerisinde turizmin daha iyi noktalara taşınabilmesi için adımlar attıklarını belirterek, İngiltere pazarını arzu edilen seviyelere taşıyacaklarını vurguladı.

İngiltere’den Ercan’a seyahat edecek yolcuların eskiden olduğu gibi Türkiye’de uçaktan inmeden Ercan Havalimanı’na seyahat etmeleri ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyleyen Üstel, kısa süre içerisinde bu destinasyondaki sıkıntıyı da gidereceklerini belirtti.

“İngiltere’deki saygın internet

sitelerinde önemli tanıtımlar başlattık”

Günümüz teknolojisinde büyük kitlelere ulaşmak için dijital medyanın kullanıldığına değinen Üstel, reklam kampanyasında bu yıl Londra’da özellikle dijital medyayı kullandıklarını belirtti. Yeni bir imajla 2020 yılına girileceğini anlatan Üstel, ‘visitnorthcyprus’ sitesini profesyonel bir ekiple hazırladıklarını ve faaliyete koyduklarını söyledi.

Üstel, “İngiltere’de devam eden dijital tanıtımlar her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Elimize ulaşan istatistiklere göre 2.2 milyonun üzerinde görsel çalışma, 185 bin üzerinde video gösterimi olmuştur. Bu rakamlar her gün artarak devam etmektedir. Yapılan çalışmalar kapsamında 2020 yılı için çok fazla geri dönüşler bekliyoruz” dedi.

Uluslararası tanıtım çalışmaları kapsamında İngiltere genelinde saygın, yüksek tirajlı internet siteleri ve haber sitelerinde kasım ayından itibaren görsel ve video gösterimleriyle güçlü bir tanıtım kampanyası yürütüldüğünü söyleyen Üstel, ülkenin marka bilinirliğinin artması için bu yıl çok özel bir çalışma yapıldığını belirtti.

Bakanlık tarihinde ilk kez bu boyutta büyük çaplı bir çalışma gerçekleştiğine değinen Üstel, dijital medyada yapılan reklamlar ile KKTC’ye uygulanan haksız ambargo ve izolasyonları da kırmış olduklarını kaydetti.

Yapılan bu tanıtım ve pazarlama çalışmalarının 2020 turizm sezonunda meyvesini vereceğini de dile getiren Üstel, ülke turizmini daha ileri noktalara çıkarmak için durmadan çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Türkiye’den gelen turistlerin yanı sıra, Avrupa’dan gelen turistlere alternatif turizm imkanları sunduklarını da söyleyen Üstel, “Kuzey Kıbrıs’ta bakir kalmış, görülmesi, gezilmesi gereken çok fazla zengin tarih ve kültür var. Biz bu kültürü, bu güzellikleri adaya gelen misafirlerimizle 12 ay boyunca paylaşmak istiyoruz” diye konuştu.

Fuarda Kıbrıs Türk kültürü sergilendi

KKTC standında, ülkemize özgü el sanatları icra edilirken, ayrıca sele, sepet, sesta ve sandalye örme gibi hasır sanatı çalışmaları da sergilenip, icra edildi.

Kuzey Kıbrıs’ı tanıtıcı yayınlar olarak Kuzey Kıbrıs Genel Bilgi Broşürü, 50 Neden Broşürü, Lefkoşa, Girne, Mağusa, İskele, Güzelyurt ve Lefke Broşürleri, Kuzey Kıbrıs Turistik Haritası, Tarih Broşürleri dağıtıldı, kumaş heybeler hediye edildi.

KKTC standını ziyaret eden misafirlere; hellim böreği, gül şurubu, çörek, sumada, limonata, brandi, şarap, zivaniya, çitlembikli bidda, pilavuna, üzüm sucuğu, badem, pastelli, Ceviz Macunu, Turunç Macunu, Sulu Muhallebi, Badem Ezmesi, Katmer, Çörek, çay, Türk kahvesi ve Şarap ikramları da yapılarak Kıbrıs Türk kültürü tanıtıldı.

Sektör temsilcileri de fuardaki yerini aldı

World Travel Market’te yer alan KKTC standında Kıbrıs Türk Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB), Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), Kıbrıs Türk Restorancılar Birliği (RES-BİR), Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi ve Kuzey Kıbrıs Eko Agro Turizm Federasyonu da tanıtımlar yaptı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2019, 22:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilal sarikamis
Bilal sarikamis - 10 ay Önce

5 Nov 2018 travel fuar video çekiminde BRT kıbrıs tv kanalı için Alp Ermiyan yönetmenliğinde gittiğim çekim ücreti olan £150 ısrarlarıma rağmen alamadım,kıbrıslı bazı platformlarda yardımcı olmaları için mesaj gönderdiğim kişiler dahi ilgilenemedi,ayrıca 2016 Kıbrıs genç tv yıl dönümü için video çekimi yaptığım £150 ücretimi alamadım

SIRADAKİ HABER