Asil Nadir 10 Suçtan Mahkum Edildi

Dava bugüne kadar 3 milyon sterline mal oldu

Asil Nadir 10 Suçtan Mahkum Edildi
Kıbrıslı işadamı Asil Nadir"in İngiltere Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonuçlandı. 10 suçtan mahkum edildiği öğrenilen Nadir'e verilecek cezanın yarın açıklanması bekleniyor.

Kıbrıslı işadamı Asil Nadir’in İngiltere Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonuçlandı. 10 suçtan mahkum edildiği öğrenilen Nadir'e verilecek cezanın yarın açıklanması bekleniyor.

Mahkeme, 1987 ve 1990 yılları arasında İngiltere’de Polly Peck adlı şirketin sahibiyken zimmetine 34 milyon sterlin geçirmekle suçlanan Nadir'i, 13 farklı dolandırıcılık davasının 10'unda suçlu buldu. Mahkemenin Nadir'e vereceği cezayı yarın açıklaması, Nadir’in de temyize gitmesi bekleniyor.

Davanın sonuçlanmasının ardından mahkeme binası önünde bir açıklama yapan Ağır Dolandırıcılık Ofisi Dava Müdürü Clare Whitaker, "Uzun süren bir yargılama süreci sonunda adaletin gereğini yerine getirdiğimiz için mutluyuz. Ciddi ve karmaşık yapısı nedeniyle uzun bir süreç içerisinde ciddi bir soruşturma yapıldı. Milyon dolarlık Poly Peck şirketinin çöküşü ile birçok kişi uzun süre zarar gördü. Metropolitan polisinin de katkılarıyla yapılan soruşturmalarda Asil Nadir gözaltına alındı ve 1993 yılında duruşma yaklaşırken kendisi yargılama sürecine katılmayıp Kuzey Kıbrıs’a gitti. Kuzey Kıbrıs’ta kendisi yargılanamadı ve Asil Nadir iki yıl önce İngiltere’ye geri döndü. Davayı bu uzun sürecin ardından sonuçlandırmak için ocak ayından itibaren birçok çalışma yapıldı. Mahkeme yarın Asil Nadir’in davasında kararı açıklayacak" dedi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Whitaker, "Mahkeme, Poly Peck şirketinin çöküşünü Nadir’in davranışlarına bağladı" dedi.

Whitaker, "Asil Nadir bu davayı bu kadar erteleyebilmeyi nasıl başardı?" sorusuna ise, "Asil Nadir zeki bir insan ve parayı şirket hesabından kendi hesaplarına aktarabilecek kompleks bir ağa sahipti" cevabını verdi.

 

Whitaker ayrıca, davanın bugüne kadar 3 milyon sterline mal olduğunu dile getirdi.

Bu arada İngiliz yayın kurumu BBC, İşçi Partisi'nin davanın sonuçlanmasının ardından Muhafazakar Parti'ye, "Asil Nadir’in yaptığı yardımları geri iade edin" çağrısında bulunduğunu bildirdi.

Nadir'in şirketin parlak döneminde Muhafazakar Parti'ye yüklü miktarda yardımda bulunduğu biliniyor. Söz konusu yardımın yaklaşık 840 bin sterlin olduğu tahmin ediliyor.

 

Kaynak:  

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2012, 20:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER