KÖPEKLER COVİD-19 HASTALARINI TESPİT ETMEK ÜZERE EĞİTİLECEK

Köpekleri insanlardaki hastalıkları fark edebilmeleri için eğiten bir yardım kuruluşu, yeni tip koronavirüsün (SARS-CoV2) yol açtığı Covid-19'u tespitte köpeklerden yararlanmak için kolları sıvadı.

KÖPEKLER COVİD-19 HASTALARINI TESPİT ETMEK ÜZERE EĞİTİLECEK

Köpeklerin güvenlik güçleri tarafından silah ya da uyuşturucu madde tespitinde kullanıldığı bilinir. Koku alma duyusu insanınkine göre çok daha gelişmiş bu hayvanlar, aynı zamanda, burunları sayesinde insanlardaki hastalıkları da algılayabiliyor.

İngiltere'de Tıbbi Tespit Köpekleri (Medical Detection Dogs) derneği Durham Üniversitesi'yle bir araya gelerek köpeklerin hastalıkları tespit özelliğini Covid-19 hastaları üzerinde kullanabilmek için çalışmalara başladı.

euronews'e konuşan Medical Detection Dogs yöneticisi Dr Claire Guest, köpeklerin bir insanın hastalık ya da enfeksiyon nedeniyle değişen kokusunu ayırt edebildiğini söylüyor.

Covid-19 salgınının yayılmasını engellemede son derece önemli olan koronavirüs testlerinin yanına köpeklerin tespitinin eklenmesinin, hastalığa karşı büyük fayda sağlayacağı düşünülüyor.

Doktor Guest, "Köpeklere Covid-19 hastası olan ve olmayan insanlardan örnekler sunarak bu ikisi arasındaki koku farkını bulmayı öğretmelisiniz" şeklinde konuşuyor.

Guest'e göre, "Bir kere o noktaya gelindiğinde, bir köpek virüsün kokusunu yayan bireylere doğru yürüyebilir, virüslü kişilerin önüne oturmak üzere eğitilebilir ve asemptomatik olsalar bile virüsü taşıdıklarını söyleyebilir"

Kaynak: Euronews

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER