İkinci pandemi merkezi devrede

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kampüsü içerisinde, yoğun bakım üniteli ve tam donanımlı 22 odalı yeni bir pandemi merkezi oluşturulduğu ifade edildi.

İkinci pandemi merkezi devrede

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi kampüsü içerisinde 22 odalı yeni bir pandemi merkezi oluşturuldu.

Oluşturulan ikinci pandemi merkeziyle ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Ali Çaygür, 22 odalı pandemi merkezinin 2 odasının tek kişilik, 20 odasının çift kişilik olduğunu belirtirken, yeni merkezin 15 yataklı yoğun bakım ünitesini de bünyesinde barındırdığını ifade etti. 

“1 AY SONRA PANDEMİ HASTANESİ DE DEVREYE GİRECEK”

Merkezin her şeyiyle tamamen yenilendiğini ve baştan yapılandırılarak tam donanımlı hale getirildiğini kaydeden Çaygür, üçüncü pandemi merkezinin ise 1 ay sonra tamamlanarak hizmete girmesi planlanan yapımına devam eden 100 yataklı pandemi hastanesi olacağını da sözlerine ekledi. Çaygür, pandemiyle daha uzun soluklu ve kapsamlı mücadelenin devam edeceğini de vurguladı. 

“İLK ETAPTA 15 VAKA MERKEZE YERLEŞTİRİLECEK”

Çaygür, “İlk etapta bugün 15 pozitif hasta bu merkeze alınacak, tedavilerine başlanacak ve daha sonra genel durumları iyi olanlar pandemi otellerine yerleştirilecek. Hastanede tedavisi gereken hastaların tedavisi ise burada devam edecek” dedi. 

“BU UYGULAMANIN BİR BENZERİ DAHA YOK”

Şu anda 3 tip karantina oteli olduğunu kaydeden Çaygür, “Biri yurtdışından gelenlerin tutulduğu karantina otelleri, diğeri pozitif vakaların temaslılarının tutulduğu oteller ve bir de pozitif vaka olmasına rağmen hiçbir semptomu olmayan ve sağlık durumu iyi olan hastaların tutulduğu karantina otelleridir. Herhangi bir enfeksiyon riski kalmayana kadar biz bu vakalarımızı izole ediyoruz” diyerek, “Dünyada böyle bir uygulama yok. Bu tip vakaları evlerinde bekletiyorlar. Biz Maliye Bakanlığı’nın bize sağladığı imkanlar sayesinde bu uygulamayı devreye koyduk. Topluma herhangi bir bulaş riskini azaltmak için her türlü imkanı seferber ettik” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER