ATAİ: “HİÇBİR YARDIMI BEĞENMEME YA DA GERİ ÇEVİRME LÜKSÜMÜZ YOK”

Mağusa Suriçi Derneği Proje Koordinatörü Serdar Atai, Microsoft’un kurucularından Bill Gates’in dünya ülkelerinin ancak bir sonraki salgına küresel işbirliği yaparak hazır olabileceği yönündeki açıklamasına dikkati çekerek, “yardım nereden ve ne şekilde gelirse gelsin, beğenmeme ya da geri çevirme lüksümüz yok” dedi.

ATAİ: “HİÇBİR YARDIMI BEĞENMEME YA DA GERİ ÇEVİRME LÜKSÜMÜZ YOK”

Mağusa Suriçi Derneği Proje Koordinatörü Serdar Atai, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, Microsoft’un kurucularından Bill Gates’in salgınla ilgili açıklamalarına yer verdi.

Atai’nin paylaşımı şöyle:

“Akşam Bill Gates'i konuşturdu BBC. 2015'teki TEDx hitabında Dünyayı sarsacak bir Salgın hastalığa hiç hazır olmadığımızı söylemiş. Akşamki yorumunda büyük devletlerin Savaş simülasyonları için senaryolar geliştirip dünya kadar da para harcadığını, halbuki çok daha yakın ve gerçekçi bir tehdit olan Salgın hastalık riski konusunda simülasyon yapmayıp bugünkü felakete resmen davetiye çıkardıklarını söyledi. "Koruyucu Sağlık Ekipmanı, Test Kitleri ve Solunum Cihazı Üretimi ile Aşı ve İlaç Üretimi gibi gerekli malzemeyi düşündüğümüzde, biz şu anki Salgına değil ancak da bir sonraki Salgına hazır olabiliriz. O da küresel işbirliği ve dayanışma şartıyla" dedi. Salgının ne zaman, nasıl ve ne şiddette vuracağı belli değil. O yüzden yardım nereden ve ne şekilde gelirse gelsin, ağır aksak çalışan sağlık sistemimizin yanıt verme kapasitesini güçlendirecek hiçbir malzemeyi beğenmeme ya da geri çevirme lüksümüz olamaz.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2020, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER