Sulu Muhallebi serinletti

İpsillatlı (Sütlüce) Hakan Aşık, 9 yıldır Lefkoşa’da mahkemeler karşısında muhallebicilik yapıyor.

Sulu Muhallebi serinletti

 - Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez tatlısı Kıbrıs kültürünün unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerindendir Sulu Muhallebi. Lefkoşa sokaklarında birçok şey değişse de seyyar arabasında Sulu Muhallebi satan Hakan Aşık  mahkemeler karşısındaki meskeninde bu geleneği hala sürdürüyor.

 

Bir zamanlar sokak aralarında seyyar satıcılara rastlamadan geçilmezdi. Her satıcı arbasında farklı yiyecek ve içecekler satar, farklı zamanlarda yollardan geçerlerdi. Şimdilerde ise artık eskiye dair ne varsa hepsi giderek kayboluyor. İpsillatlı (Sütlüce) Hakan Aşık, 9 yıldır Lefkoşa’da mahkemeler karşısında muhallebicilik yapıyor. Sıcak bir öğle saatinde unuttuğumuz tatlardan Sulu Muhallebi yiyerek serinliyoruz biz de. Güler yüzü ve sıcak tavırlarıyla bizleri karşılayan Hakan Aşık’la ayaküstü sohbet ediyoruz.

Hakan Aşık uzun bir süre market işletmiş Çağlayan’da. “Eskiden benim marketim vardı. 15  sene market çalıştırdım. İşlerim azalıp gelirim düşmüştü. Çocuklarım da büyüdü ve mecburi arayışlara girdim” diyor.  Şimdi ise işinden memnun. Yabancılar çok fazla ilgi göstermese de Sulu Muhallebinin tadını bilenler onun yanında alıyor soluğu. Özellikle de İngiltere’den gelenler...

“1920’lerden beridir aynı noktada muhallebici vardı.” diyor Hakan Aşık. Eşi ile yardımlaşarak yaptıkları muhallebilerini satarak hem geçimini sağlıyor hem de bu muhteşem tadı müşterilerine keyifle buluşturuyor. 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2011, 18:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER