Su için çalışmalar sürüyor

Mevcut su kaynakları ve havzalar için de çalışmalar var

Su için çalışmalar sürüyor

*Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den borularla 75 milyon metre küp su getirmek için başlatılan proje, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ta ilerleme sağladı. Türkiye’de baraj yapımı sürerken, önümüzdeki günlerde ise Geçitköy Barajı’nda kortların yükseltilerek yeni havza oluşturulması işlemi gerçekleştirilecek. Hedef, 2014 Mart ayında projeyi hayata geçirmek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin (KKTC) su ihtiyacının Türkiye`den döşenecek boru hattıyla karşılanmasına dönük proje sürüyor. Anamur Dragon Çayı`ndan alınacak suyun, 78 kilometre uzunluğunda denizin 250 metre derinine askıda döşenecek 1.6 metre çapındaki boru hattı ile Kıbrıs`a yılda 75 milyon metreküp su getirmek hedefleniyor. Proje, üç aşamalı şekilde sürüyor. Hedef 2014 Mart’ta Türkiye’den Kıbrıs’a su getirmek. Böylelikle, hem içme suyu hem de tarım alanlarında kullanılacak suyla ülkenin bu ihtiyacı giderilmiş, su sıkıntısı da ortadan kalkmış olacak.

TC’deki baraj yapım aşamasında
Elde edilen bilgilere göre, bu projenin Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Baraj İhalesi tamamlandı. Temeli atılan baraj, şu anda yapım aşamasında. Projenin ikinci bölümü ise boruların denizden geçişiyle ilgili. Edinilen bilgilere göre, bu konuda da ihale çalışmaları sürüyor. Yaklaşık iki buçuk yıl sürmesi tahmin edilen projenin, birinci ve ikinci ayağını kapsayan bir diğer konu da Geçitköy Barajı’yla ilgili. Geçitköy Barajı’nda kortların yükseltilerek yeni havza oluşturulması işlemine birkaç ay içerisinde başlanabilecek.

Suyun dağıtım ve işletimi konusu gündemde
Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, projenin üçüncü ayağı olan Kuzey Kıbrıs’a gelecek suyun dağılımıyla ilgili proje çalışmaları yeniden revize ediliyor. Bu çalışmaların da 2012 yılının ilk çeyreğine kadar tamamlanması bekleniyor. KKTC’ye suyun getirilmesi halinde, suyu dağıtım ve işleminin nasıl yapılacağı ile ilgili hem TC’de hem de KKTC’de çalışmalar sürdürülüyor. 

Mevcut su kaynakları ve havzalar için de çalışmalar var
Bunun yanında, KKTC’de mevcut su kaynakları ve havzalarının yeniden ele alınıp modellenmesi, yönetimlerinin oluşmasıyla ilgili teknik çalışmalar da Devlet Su İşleri, KKTC Su Dairesi ve TC Sular Dairesi (SİB), Jeoloji Maden Dairesi ve TC Yardım Heyeti ile birlikte sürdürülüyor.

Kasım’da Su Kongresi düzenleniyor
Kasım ayının ilk haftasında KKTC’de bir Su Kongresi düzenleniyor. Belirtilenlere göre, kongrede özellikle, su yönetimi ve havza yönetimi konuları paylaşılacak. Su Kongresi’ne ilginin yoğun olması bekleniyor. Öte yandan,  TC’den su getirilmesi halinde, suyun dağıtımı, işletimi ve kullanımı ile ilgili yerli veya yabancı yatırımcılara ihtiyaç duyuluyor.

 


 


Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2011, 23:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER