SAĞLIK BAKANI PİLLİ: "HASTA OLMAYANLARIN MASKE TAKMASINA GEREK YOK"

Sağlık Bakanı Ali Pilli, KKTC’de 65 yaşındaki kadın Alman turist dışında herhangi bir korona virus vakası olmadığını söyledi. Pilli, hasta ve karantinada tutulan kocasının genel sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti. Pilli, maske kullanımına da işaret ederek, “Hasta değilsen maske takmaya gerek yoktur. Maskeyi hasta olan kişi takar. Kişilerin yapmasi gereken ellerini sürekli yıkamasıdır ve hijyene dikkat etmesidir” ifadelerini kullandı. 

SAĞLIK BAKANI PİLLİ: "HASTA OLMAYANLARIN MASKE TAKMASINA GEREK YOK"

“HASTA VE KARANTİNADAKİ EŞİNİN GENEL SAĞLIK DURUMU İYİDİR”

“ÜLKE GENELİNDE İLAÇLAMA ÇALIŞMALARI VE TEDBİRLER SÜRÜYOR. ANCAK HERKES KENDİ KİŞİSEL VE İŞ YERLERİNİN HİJYENİNE DİKKAT ETMELİ”

“HALKIMIZ RAHAT OLSUN DEMİYORUM. HERKES KENDİNE DÜŞEN GÖREVİ, HİJYEN ÖNLEMLERİNİ YERİNE GETİRİRSE HİÇBİR SORUN YAŞAMAYIZ”

“HASTA DEĞİLSEN MASKE TAKMAYA GEREK YOK. MASKEYİ HASTA OLAN KİŞİ TAKAR. KİŞİLERİN YAPMASI GEREKEN ELLERİNİ SÜREKLİ YIKAMASI VE HİJYENE DİKKAT ETMESİDİR”

Sağlık Bakanı Ali Pilli, KKTC’de 65 yaşındaki kadın Alman turist dışında herhangi bir korona virus vakası olmadığını söyledi. Pilli, hasta ve karantinada tutulan kocasının genel sağlık durumunun iyi olduğunu ifade etti. 

Pilli, ülkede hastalıkla ilgili çok fazla bilgi kirliliği olduğunu ifade ederek, ülkede herhangi bir salgın olmadığını ve hastaneye her başvuranın korona virus hastası olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti. 

Ülkede Sağlık Bakanlığı ve diğer tüm birimlerin ortak çalışmasıyla ilaçlama çalışmaları ve tedbirlerin sürdüğünü ifade eden Pilli, ancak herkesin de üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmesi ve kişisel temzlik ile işyeri hijyenine dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.  

Pilli, “Halkımız rahat olsun demiyorum. Herkes kendine düşen görevi, hijyen önlemlerini yerine getirirse hiçbir sorun yaşamayız” dedi. 

“HASTA DEĞILSEN MASKE TAKMAYA GEREK YOK. MASKEYI HASTA OLAN KIŞI TAKAR”

Pilli, maske kullanımına da işaret ederek, “Hasta değilsen maske takmaya gerek yoktur. Maskeyi hasta olan kişi takar. Kişilerin yapmasi gereken ellerini sürekli yıkamasıdır ve hijyene dikkat etmesidir” ifadelerini kullandı. 

Sağlık Bakanı Ali Pilli, korona virüs ve ülkede alınan önlemler ile ilgili bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, testlerin ülkede yapıldığını ve 4-5 saatte test sonuçlarının çıktığını ifade ederek, ülkede gerekli önlemlerin alındığını kaydetti. 

Lefkoşa Devlet Hastanesinde karantina bölümünde tek vaka olduğunu, bunun da 65 yaşındaki Alman turistin olduğunu ifade eden Pilli, hastanın genel sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. 

Karantinadaki kocasının da sağlık durumunun iyi olduğunu ve onda bir bulgu tespit edilmediğini ifade eden Pilli, şu anda Lefkoşa Devlet Hastanesi karantina merkezinde bu 2 kişinin olduğunu kaydetti. 

Hastaneye her başvurunun hasta anlamına gelmediğini ifade eden Pilli, şöyle devam etti: 

“HASTANELERE KKTC VATANDAŞI ŞİKAYETİ VEYA MÜRACAATI YOKTUR”

“14 gün karantina sürecek. Pazartesinden bugüne başka vaka tespit edilmedi. Hastanelere KKTC vatandaşı şikayeti veya müracaatı yoktur. Tüm gelişmeleri şeffaf olarak kamuoyu ile paylaşıyoruz.  

Aynı uçakla gelen tüm turistler karantinaya alındı ve otelde tek kişilik odalarda tutuluyor. Herhangi bir şikayet yoktur ve sağlık ekipleri de ordadır. Almanların gittiği tüm oteller ilaçlandı. Ülke genelinde ilaçlamalar sürüyor. Belediyeler halkın yoğun bulunduğu yerleri ilaçlıyor, turistik alanlar, sınır kapıları ilaçlandı, tedbirler iki katına çıkarıldı. Salgın ülkelerinden gelenler kesinlikle geri gönderiliyor, en küçük şüphe duyulan kişi ülkeye alınmıyor. 

Okullarda tedbirler alındı, ilaçlamalar yapılıyor. Bunlar salgın olduğu için değil tedbir olarak yapılıyor ve bu alışkanlık haline gelecek ve her zaman yapılacak; virüslere karşı mücadele sürecek.  

En önemli şey herkesin kendine düşen görevi yapmasıdır. Herkes hijyen kurallarına uymalıdır. Herkes ilk önce kendi temizliğini, şirketini, iş yerini, evini temiz tutmalıdır. Hem kendi hem de toplum sağlığı açısından bu önemlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER