“Piante” çok farklı bir heyecan

Heyecanının adımlarını izleyip Mağusa’ya ve kendi köklerine uygun bir isimde çiçek dükkânı açan Aycan Annabelle Akçın, “Piante” isimli çiçek dükkânı ile kısa sürede sektöründe kendini farklı kılmayı başardı

“Piante” çok farklı bir heyecan

Kiminin sevgilisine, kiminin çok sevdiği ancak ebediyete uğurladığı sevdiğine, kiminin de küçük ama değerli bir gülücük için dostuna hediye ettiği çiçekler, belki de bu yeryüzünde gerçekten mutlu etmenin tek aracıdır. 

İşte, bu heyecanı çocukluğundan tadan Aycan Annabelle Akçın, babasının izinden yürüyerek heyecan duyduğu işi Mağusa’da Tıp Merkezi Hastanesi Yolu’nda açtığı Piante isimli çiçek dükkanı ile yapıyor. 

Adı, dizaynı ve çiçekleri ile kendini diğerlerinden farklı kılan Piante, çok kısa sürede Mağusalıların beğenisini kazandı. 

Akçın: Babam çiçek satışından bize çikolata alırdı

Gazetemiz North CYPRUS UK’e konuşan Aycan Annabelle Akçın, kendini bildi bileli bahçecilik işi ile ilişkili bir hayatı olduğunu çünkü babasının kendi doğduğundan bu yana bu işle uğraştığını söyledi. 

Aycan Annabelle Akçın, çocukluğundan hatırladığı ender karelerden biri de babasının şehirdeki pazardan dönüşü için duyduğu heyecan olduğunu, çünkü babasının kendilerine çiçek satışı sonrasında elde ettiği parayla harika çikolatalar getirdiğini dile getirdi.  Botanik dünyasına ilk kez bu heyecan sayesinde ve farkında olmadan girmiş bulunduğunu ifade eden Akçın, sonrasında aradan epeyi bir zaman geçtikten sonra, o pazarlara giden kişinin bu sefer kendisini olduğunu anlattı. 

Aycan Annabelle Akçın; böylece sabah sabah kalkıp Kıbrıs sıcağında onlarca bitkinin vandan indirilerek dizilmesi sürecinde ter döktüm, yaklaşık 12 saat süren pazar günlerinde bitkilerle ilgili bilgi birikimi edindim ve değişik kişilerle tanıştım” diye konuştu. 

 Ardından yurt dışına çıktığını ve oldukça havalı denebilecek şeyler yaptığını, ki bunlar arasında dünyanın pek çok değişik yerine seyehat etmek, yaşamak ve çalışmak ta olduğunu belirten Akçın, ancak çocuklukta duyduğu heyecanı bir türlü hiçbir yerde bulamadığını, nerede olduğundan ve ne yaptığından bağımsız olarak…

Aycan Annabelle Akçın; “Hatta Londra’nın oldukça iyi bilinen Üniversitelerinden birinde kıdemli işimi bıraktım ve böylece o heyecanı aramaya başladım. Ne mi arıyordum? Sanırım basitçe kargaşadan uzak durabilmenin yollarını; iç huzuru. Ayrıca uzak durmak istediğim ego ve protokollerle dolu ortamlardı. Ve sonra hatırladım. Belki de sadece çikolatanın tadıydı; fakat yine de botanik dünyasına dönmeyi deneyip görmem gerekiyordu acaba çocukken hissettiğim ve şu anda hasretini çektiğim o heyecanı tekrar hissedebilecek miyim diye” şeklinde konuştu. 

Daha sonra bir şey ektiğini ve tüm dünyasının değiştiğini hissettiğini söyleyen Akçın, sonra bitkilerden bir şey tasarladığını ve kendisini durdurulamaz hissettiğini kaydetti. 

Aycan Annabelle Akçın; “bu beni güldürdü. İşe yaradı. İşte aradığım heyecan buydu, işte aradığım tutku buydu, işte ben bu şekilde özgür hissediyorum. Benim cevabım bu. Hikayem bu. Kendi hayatımı özürleştirip başkaların da bunu gerçekleştirmesine destek olmanın hikâyesi bu” dedi. 

Neden Piante?

Dükkânının ismini “Piante” koyduğunu çünkü çiçek dükkânın kumun içinde gömülü anlamına gelen Mağusa (Ammochostos) şehrinde olduğunu ifade etti. 

Aycan Annabelle Akçın, öyle inanılır ki Mağusa’nın (Famagusta) İtalyanca Famagosta’dan türediğini ki Milan’da halen Famagosta adında bir tren istasyonu olduğunu da dile getirdi. Yine ilginçtir ki genetik test sonucuna göre yüzde 75 buçuk İtalyan olduğunu ifade eden Akçın, dolayısıyla tıpkı Mağusa şehrinin İtalyancadan doğduğu gibi kendisinin de kökünün İtalyan olduğunu bildirdi. Aycan Annabelle Akçın; “gizli bir cevher misali butik bir çiçek dükkânı yaratmak istedim; şehrin anlamına yakın olsun ve ikimizin de atalarını onurlandırsın” diye konuşarak sözlerine son verdi. 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2018, 10:52

Zorlu Cezaroğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER