Milli Arşiv’in yeni binası açıldı

Milli Arşiv’in depo, sergi ve konferans salonlarını kapsayan yeni binası Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından açıldı.

Milli Arşiv’in yeni binası açıldı

 Milli Arşiv’in depo, sergi ve konferans salonlarını kapsayan yeni binası Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından açıldı.  Açılış törenine, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın ve Milli arşiv Personeli katıldı.

“Bilgi paylaşılabilirdir”

Milli Arşiv ve Araştırma Dairesi Müdürü Gökhan Şengör, açılış töreninde yaptığı konuşmada, depo, sergi ve konferans salonlarını kapsan yeni binalarının 14 depo, elektronik veri toplama odası, sergi salonu, ve konferans salonu olarak düzenlendiğini anlattı.  Bina hakkında ayrıntılı bilgi veren Şengör, dairede mevcut yaklaşık üç buçuk kilometrelik arşiv malzemesinin yerleşiminden sonra tüm kurum ve kuruluşların arşiv malzemesine ev sahipliği yapılacağını anlattı. Şengör şöyle devam etti: “Bilgi paylaşılabilir olduğunda değerlidir. Bu nedenle düzenlenen malzemenin bu gün içinde paylaşımı yanında, gelecek kuşaklara da aktarılması için özellikli depolarda muhafazası gerekliydi, bu bina ile bu gereklilik karşılanmış oldu.”

Atalay: Yeni binayla arşiv sistemi gelişecek

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nda hayırlı eserleri de hizmete açtıklarını belirterek, Milli Arşiv’in yeni binasının bunlardan bir olduğunu söyledi. KKTC ve Kıbrıs Türk halkının büyük bir güvenle geleceğe yürüdüğünü, güçlü bir devlet olarak kurumları ve kuruluşlarıyla gün geçtikçe geliştiğini ifade eden Atalay, bugün bir duble yol açılışı yaptıklarını, çok yakında su projesinin hayata geçeceğini kaydetti. Atalay, yol ve suyun bir ülkenin kalkınması için en önemli yatırımlar olduğunu vurguladı. Milli arşivin önemine değinen Atalay, arşiv sistemi dendiğinde bir ülkenin geçmişine ve tarihine sahip çıkmasının akla geldiğini dile getirdi, yeni binanın hayata geçmesiyle arşiv sistemin daha da gelişeceğine inanç belirtti.  Türkiye’de kendilerinin de arşiv sistemiyle çok çalıştıklarını, çok uğraştıklarını anlatan Atalay, arşivcilikte iyi yetişmiş uzman kişilerin çalıştırılması gerektiğini, söyledi. Atalay, Milli Arşiv’in uzmanlarının, kendi uzmanlarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanabileceğini, işbirliği içinde çalışılabileceğini kaydetti.

Eroğlu: 1571’den buyana tarihi belirleyen birçok belge

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, 20 Temmuz günü TC Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın da katılımıyla bir dizi açılış gerçekleştirdiklerini söyledi.  Milli arşiv’in Kıbrıs Türk halkı için çok önemli olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Milli Arşiv’de 1571’den başlayarak tarihi belirleyen birçok belge bulunduğuna dikkat çekti.  Birçok belgenin usulüne uygun korunamadığını ancak, Milli Arşiv’in yeni binasının TC Yardım Heyeti’nin katkılarıyla tamamlanması ardından, belgelerin gelecek nesillere güvenle ulaştırılabileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Milli Arşiv personeline önemli işler düştüğünü vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Arşiv konusunda uzmanlaşan personelin, Anavatan Türkiye’deki uzmanların tecrübelerinden yararlanarak, iş birliği içinde Milli Arşiv’in daha iyi yerlere getirileceğine inanç belirtti.  Konuşmalar ardından binanın açılışı yapıldı. Ayrıca Sergi salonunda bulunan Osmanlı ve İngiliz döneminden alınan noter belgelerini kapsayan Hüccetler Sergisi gezildi.

Tarihe damgasını vuran liderin sergisi açıldı

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Milli Arşiv’in yeni binasının açılış töreninden sonra, Girne Amerikan Üniversitesi’ne geçerek, “Tarihe Damgasını Vuran Lider Rauf R. Denktaş” adlı fotoğraf sergisinin açılışını yaptı.  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’la ilgili bir konuşma yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2012, 22:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER