Mağusalıların anıları canlandı

Antik Mağusa Vakfı’nın düzenlediği “Bir Mağusa Canlanıyor” isimli nostaljik fotoğraf sergisinin açılışı görkemli bir şekilde yapıldı

 Mağusalıların anıları canlandı

Ahmet İLKTAÇ

Antik Mağusa Vakfı’nın (AMV) anıları yeniden gün yüzüne çıkarmak, yaşanmışlıkları, küçük büyük tüm Mağusalılar ile buluşturmak amacıyla “Bir Mağusa Canlanıyor” isimli nostaljik fotoğraf sergisi 25 Mayıs Cuma günü yoğun katılımla yapıldı. 

Mağusa Suriçi’ndeki Venedik Evi’nde saat 18.00’daki sergi açılışına, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve çok sayıda Mağusalı katıldı. 

Fotoğraflara baktıkça duygusal anların da yaşandığı fotoğraf sergisinde, geçmişte Mağusa’da yaşayan çok sayıda kişini fotoğrafları yer aldı. Mağusalıların geçmişte Mağusa’da yaşayan ancak bir süre önce hayatlarını kaybeden tanıdıklarını fotoğraflarda yeniden görünce anıları canlandı.Serginin bir hafta boyunca dileyen vatandaşlar tarafından ziyaret edilebileceği belirtildi. 

 

Canaltay: En önemli rüyamdı

Sergi açışlında duygusal bir konuşma yapan milletvekili ve Antik Mağusa Vakfı Başkanı Resmiye Canaltay, evin yeniden oluşturulmasının en önemli rüyası olduğunu söyledi. 

Resmiye Canaltay, Venedeik Evi’ni hatası ve sevabıyla Mağusa’ya, KKTC’ye ve hatta tüm dünyanın hizmetine açabilmenin kendisini mutlu ettiğini kaydetti. 

Mağusa’nın tarihini ne kadar dünyaya tanıtırsak toplum ve ülke olarak tanınmamıza o kadar fazla katkı sağlayacağını anlatan Canaltay, sergiyi oluştururken ki amaçlarının geçmişte Mağusalıların nasıl birlik ve beraberlik içerisinde olduğunu göstermek olduğunu bildirdi. 

Resmiye Canaltay, günümüzde maalesef eski birlik ve beraberliğin kalmadığını ancak ilerleyen dönemlerde birlik ve beraberliğimizi yeniden yakalayacağımıza inancının tam olduğunu dile getirdi. 

 

Ataoğlu: Sergi bizi geçmişe taşıdı

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu yaptığı konuşmada böylesi önemli bir tarihi yerin yeniden hayat bulmasına vesile olanlara teşekkür etti. 

Geçmişte olan birlik ve beraberliğimizin azalmış olmasının üzüntü verici olduğunu anlatan Ataoğlu, ancak bu serginin bizi geçmişe taşıdığını ifade etti. 

  Fikri Ataoğlu, küçücük toplumuz içerisinde kimsenin kimseyi üzmeden geçmişteki samimi duyguları geleceğe taşıyabileceğimize inancının tam olduğunu belirtti ve sergiye katkı koyan herkse teşekkür etti.  

 

Eroğlu: Önemli anılarım bu mekânda geçti

3’üncü Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu, hayatının önemli anılarının bu mekânda geçtiğini, 3 çocuğunun bu evde dünyaya geldiğini söyledi. 

Dr. Derviş Eroğlu, sergideki fotoğraflara bakınca gençliğindeki Mağusayı ve Mağusalıları gördüğünü ve geçmişte yaşanana güzel dostlukları anımsadığını belirtti. 

“Geçmişte çok daha fazla birbirimize kenetlenmiş vaziyetteydik” diye konuşan Eroğlu, ancak eski daha iyiydi demenin yanlış olduğunu, geçmişte de savaşlar gördüğümüzü söyledi. 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 10:03

Zorlu Cezaroğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER