Mağusa çocuk festivali başladı

Kayalp: En büyük çocuk festivali

Mağusa çocuk festivali başladı

* Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından bu yıl 20’ncisi düzenlenen Gazimağusa Çocuk Festivali yarışmalarla başladı. 1 Haziran’a kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek festival programına binlerce çocuk katılacak.

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından bu yıl 20’ncisi düzenlenen Gazimağusa Çocuk Festivali, Resim Çizme Yarışması’yla başladı. Belediyeden yapılan açıklamaya göre, festival etkinlikleri 10 Mart-1 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Daha önceki yıllara göre, bu yıl daha yüksek katılımla gerçekleşen 15. Resim Yapma Yarışması’nda, 1000 öğrenci sayısına ulaşıldı. Çanakkale Ortaokulu’ndaki yarışmada, 1 ve 2. sınıf öğrencileri “ağaç sevgisi, hayvan sevgisi ve sevdiğim oyuncaklarım” konularını çizerken, 3, 4 ve 5. sınıf öğrencileri ise “Mağusa” konusu, “Deniz altında yaşam”, “Gökyüzünde balonlar, kuşlar ve uçurtmalar”, “Nasıl bir çevrede yaşamak istersiniz?” konularını işledi. Anasınıflar ise saat 10.00’da Şht. Hüseyin Akil İlkokulu’nda girdikleri yarışmada serbest çizim yaptılar. 15. Resim Çizme Yarışması’nda dereceye girenler Türksal İnce Başkanlığında, Peran Alnar, Fehmi Tuncel, Mustafa Cihangir ve Serkan Sürek’ten oluşan juri tarafından belirlenerek gelecek hafta içinde açıklanacak.

Kayalp: En büyük çocuk festivali
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 20 yaşına ulaşan Gazimağusa Çocuk Festivali’nin, Kıbrıs’ın tartışmasız en büyük çocuk festivali olmaya devam ettiğini, çocukların yeteneklerini ön plana çıkaran etkinliklerden biri olan 15. Resim Çizme yarışmasında rekor sayıya ulaşarak etkinliğe 1000 çocuğun katıldığını belirtti. Organizasyonu başarılı bir noktaya taşıyan Mağusa Kültür Derneği eğitmenlerine ve görev alan jüri üyelerine teşekkür eden Kayalp, festivalin büyümesinde ve gelişmesinde büyük payı olan velilere de yoğun ilgileri nedeniyle teşekkür etti.

Binlerce çocukla buluşma
Mağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beyköylü de yaptığı konuşmada, binlerce çocukla buluşacakları festivalin başlamasından duydukları mutluluğu ifade ederek, çocukların yeteneklerinin gelişmesi ve sosyal gelişimleri için organizasyonun son derece önemli olduğunu söyledi. İşbirliğinden dolayı Gazimağusa Belediyesi’ne teşekkür eden Beyköylü, yarışmanın yapıldığı okulların idarelerine ve juri üyelerine ve çocuklarının festivalde olmasını sağlayan velilere teşekkür etti.  Yarışmanın Jüri Başkanı Türksal İnce de yarışmadaki konular hakkında bilgi verdi. Etkinlikte katkılarından dolayı Çanakkale Ortaokulu Müdürü Redif Güvensoy’a, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp tarafından plaket takdim edildi.

Festival Programı:
Festival kapsamında 2 Nisan’da yapılacak Mektup Yazma Yarışması’ndan sonra, 21 Mayıs’ta Uçurtma Şöleni, 23-25 Mayıs’ta Resim ve Mektup Ödül Töreni ve Sergisi, 26 Mayıs’ta Dans Buluşması, 31 Mayıs’ta 20. Yıl Kutlaması, 1 Haziran’da ise Çocuk Festivali Yürüyüşü ve Gösteriler yer alacak. 1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, 13 yıldır Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği (MKD)’nin ortak organizasyonuyla düzenleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2012, 20:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER