Lefke’nin güzellikleri hayran bırakıyor

Hayatını turizme adayan ve Lefke’ nin gelişimi için önemli projelerde öncülük yapan Hasan Karlıtaş, Lefke’nin bir ruhu, çok değerli nostaljisi ve eşsiz güzellikte yeşilliği olduğuna dikkat çekti.

     Lefke’nin güzellikleri hayran bırakıyor

 “Lefke ve ona bağlı 13 köyde Cittaslow’u uyguluyoruz. ‘Önce Yavaşlayın’ diye bir slogan belirledik. Önemli noktalara insanlara yavaşlama çağrısı yapan tabelalar astık. ‘Fast Food’ değil ‘Slow Food’a ağırlık verilmesini önerdik. ‘Yerel Üret, Yerel Tüket’ sloganını benimsenmesini istedik. Yeşilırmak, Bağlıköy, Elye ve Angolem ve Lefke’nin merkezi sakin yerlerdir. Bu konsepte çok iyi uyar”

 

 

Ahmet İLKTAÇ

 

Hayatını doğup büyüdüğü Lefke’ye adayan ve yöresindeki doğal ve tarihi güzelliklerinin ön plana çıkmasını sağlayan projelerin hayata geçmesinde öncülük eden isimlerden Hasan Karlıtaş, hayatındaki önemli anılarını ve Lefke Turizm Derneği’nin faaliyetlerini North Cyprus UK’e anlattı.

Lefke ve ona bağlı 13 köyde gerçekleştirilen Cittaslow Projesi ile, stresten uzak ve insanlarının huzurlu olduğu bir ilçe yaratmayı istediklerini anlatan Hasan Karlıtaş, başkanı olduğu Lefke Turizm Derneği’nin turizm ve çevre hakkında önemli çalışmalar yaptığını ve en önemlisi derneklerinin siyasetten uzak çalışmalar yürüttüğünü bildirdi.

Lefke’nin bir ruhu, çok değerli nostaljisi, eşsiz güzellikteki yeşili ve Şeyh Nazım sayesinde inanç turizmi olduğuna dikkat çeken Karlıtaş, aynı zamanda gazetemizin her sayısında Lefke’ye önemli yer ayırarak güzelliklerini Londra’da duyurmasına da katkıda bulunuyor.

Karlıtaş; “Turizm hayatımın önemli parçası”

Hasan Karlıtaş, 1976 yılında Yeşilırmak’ta doğdu. Şu anda Zümrütköy’de yaşıyor.  Hayatında birçok şeyin gelip geçtiğini ancak hayatında dönüm noktasının turizm sektörünü seçmek olduğunu belirten Karlıtaş, ortaokulda Turizm Meslek Lisesi’nde öğrenim gördüğünü ve turizmle de bu vesile ile yollarının kesiştiğini anlattı.

O günlerden bu yana hemen hemen her gün hayatında ağırlıklı olarak turizm konularının yer aldığını anlatan Karlıtaş, Güzelyurt Ticaret Lisesi’nde staj yaparken otelcilik ve seyahat acenteleriyle tanıştığını, turizm eğitimine üniversite de devam ettiğini ve 1996 yılında 20 yaşındayken turist rehberi olduğunu ifade etti. Karlıtaş 21 yıldır turist rehberi yapıyor.

Karlıtaş, üniversite ve askerliğini tamamladıktan sonra Acapulco Tatil Köyü’nde önce geceleri daha sonra gündüzleri resepsiyon görevlisi, bir süre sonra da patronları Ünal Çağıner’in kendisine ön büro müdürlüğü görevini vermesiyle bu görevi 2 buçuk yıl sürdürdüğünü dile getirdi.

Hasan Karlıtaş, kendisinin çalıştığı dönemde Acapulco Tatil Köyü’nün 229 bungalov ve 52 otel odasından toplam Acapulco Tatil Köyü’nün o dönemler 600 kişi kapasine sahip dönemin en büyük tatil köylerinden biri olduğunun da altını çizdi.

Daha sonra bir süre de Polatkan Turizm’de çalışan Karlıtaş, 2008 yılından 2011 yılına kadar da Kıbrıs Türk Rehberler Birliği Başkanlığı yaptı. Başkanlık yaptığı dönemde mesleğinin hak ettiği değeri bulması için canla başla çalıştığını ifade eden Karlıtaş, “rehberler olmadan, turizm olmaz” anlayışına vurgu yaparak,  Dünya Rehberler Birliği ve Avrupa Rehberler Birliği ile temaslar kurduklarını belirtti.

“Derneğin amacı Lefke’nin imajını değişmek”

2010 yılında ise Lefke Turizm Derneği’ni kurduklarını, dernekle turizm ve çevre alanında çalışmalara başladıklarını anlatan Karlıtaş, 2010 yılından önce Lefke’nin imajının çok olmasından dolayı, bu kötü  algıyı değiştirmek için derneği kurduklarını söyledi. 

Karlıtaş konuşmasına şöyle devam etti:

 “CMC kirliliği nedeniyle, deniz kırmızı renkti, Lefke’den çıkan hiçbir sebze ve meyve yenmez gibi bir kötü algı vardı. Biz bunu kırmak için mücadele ettik. ‘Yeşil Lefke, Güzel Lefke’ gibi bir imaj oluşturmaya çalıştık. Bölgede festivalleri başlattık. Lefke’deki festivallerin öncüsü derneğimizdir. En fazla ceviz ağacı Lefke’de var, en fazla hurma ağacı Lefke’de var, en güzel yafa portakal Lefke’dedir. Bu ürünler için üç festival başlattık. Ardından Yeşilırmak Çilek Festivali... 1970’li yıllarda yapılan ve 40 yıl ara verilen festivali yeniden canlandırdık. Tarladan çilek toplama işleri yeniden canlandı. Bağlıköy eko köy olma hedefine girdi. ‘Cittaslow Projesi’ gündeme girdi. Böylece Lefke’nin adı turizmle anılmaya başladı. Bu sadece derneğimizin başarısı değil ama bu konuda aracı olan derneklerden biri olduğumuza inanırım”.

Lefke’ye 13 kilometrelik yürüyüş parkuru kazandırıldı

Yine doğa yürüyüşlerini başlattıklarını, Orkide Vadisi yürüyüşü, Yeşilırmak ve Vuni arasında parkur oluşturduklarını, Soli ve Bağlıköy arasında parkur oluşturduklarını, Lefke’ye 13 kilometrelik yürüyüş parkur kazandırdıklarını anlatan Karlıtaş, Lefke’ye bir kent müzesi kazandırabilmek için çalışma yaptıklarını, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun destekleriyle müze için önemli aşama kaydettiklerini ve müzenin 2018 yılında tamamlanacağını aktardı.

Hasan Karlıtaş, Cittaslow’un Lefke için çok önemli olduğunun altını çizdi. Cittaslow’a KKTC’de Yeniboğaziçi, Mehmetçik ve Lefke’nin üye olduğunu ifade eden Karlıtaş, hedeflerinin insanların üç günlük dünyada daha sakin ve daha yavaş yaşamalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Bölgeye Cittaslow’u uyguluyoruz

Hasan Karlıtaş Cittaslow çalışmalarını şöyle anlattı:

 “Lefke ve ona bağlı 13 köyde Cittaslow’u uyguluyoruz. ‘Önce Yavaşlayın’ diye bir slogan belirledik. Önemli noktalara insanlara yavaşlama çağrısı yapan tabelalar astık. ‘Fast Food’ değil ‘Slow Food’a ağırlık verilmesini önerdik. ‘Yerel Üret, Yerel Tüket’ sloganını benimsenmesini istedik. Yeşilırmak, Bağlıköy, Elye ve Angolem ve Lefke’nin merkezi sakin yerlerdir. Bu konsepte çok iyi uyar”

Cittaslow’dan gelen İtalyanların ilçelerini ziyaret ettiklerinde çok beğendiklerini kaydeden Karlıtaş, özellikle de  “Yeşil Vadi” diye olarak bilinen yeri çok beğendiklerini belirtti.

Karlıtaş, CMC Madeni’nin kendilerine bir dezavantaj olmasına rağmen Lefke’nin uluslar arası bir sakin şehir olduğunu ve oldukça huzurlu bir yerleşim alanı olduğunu dile getirdi.

Bu konuda belli başlı eksikleri olduğunu ancak bu işin sadece belediyelerin yapabileceği iş değil, merkezi hükümetin ve insanların da uygulamaları gereken bir program olduğunun altını çizen Karlıtaş, Cittaslow’un logosunun salyangoz olduğunu, bunun da yavaş ilerlemeyi anlattığını bildirdi.

Karlıtaş, salyangoz iz bıraktığını, aynı zamanda sadece ot yiyerek çevreci bir canlı olduğunu, evini sırtında taşıyarak da kimseye yük olmadığına dikkat çekerken, bu nedenlerden ötürü de çok anlamlı bir logo olduğunu söyledi.

Bu salyangozun izinin takip etmeye değer olduğunu düşündüklerini vurgulayan Karlıtaş, Cittaslow’a 2015’te üye olduklarını ve Lefke ve bölge halkının öncelerine göre Cittaslow’u daha çok sahiplenmeye başladıklarını açıkladı.

Dernekte siyasete yer yok

Hasan Karlıtaş, derneklerinin hiçbir şekilde siyasete bulaşmadığını ve bunu tüzüklerine de yerleştirdiklerinin altını çizdi.

Derneklerinde hükümetlere örnek olması gereken, “Hiçbir kişi 2 dönemden fazla başkanlık yapamaz” maddesi koyduklarını belirten Karlıtaş, bazı derneklerde bir insanın 20 yıl başkanlık yapmasını eleştirdi.

Siyaset ve sivil toplumu ayırmanın gerektiğini işaret ederken, sivil toplumun siyasetin etkisine girmesi halinde bağımlı olacağını ve bağımlı olanın da ögür olamayacağına vurgu yaptı. 

Lefke Turizm Derneği’nin 7 yıllık bir dernek olduğunu ancak etkinliklerle oldukça faal oldukları için çok iyi geliştiğini ifade eden Karlıtaş, derneklerini görevinin tarih, kültür ve doğa ile ilgili çalışmalar yapmak olduğunu açıkladı. 

Hasan Karlıtaş; “Lefke çok önemli bir bölgedir. En eski Türk belediyesi Lefke’dir. 1900 tarihinde kuruldu. 117 yıllık bir belediyedir. Osmanlı Türk kasabası özelliği vardır. Onun öncesinde Venedik’e kadar uzanan karakteri vardır. Bir de maden özelliği vardır. Lefke madeni bir kirlilik olarak görülür ama 1’nci Dünya Savaşı’ndan sonra ülkeye gelen CMC 1975 yılına kadar adada kaldı. Binlerce insana iş verdi. Adanın her bölgesinden insanlar bu madenlerde işlerdi. 2 hafta da bir ödeme günleri olurdu. Günümüzde bildiğimiz birçok büyük iş adamı Lefke’ye gelip stant açardı” dedi. 

İnanç turizmi ölmedi

Lefke’nin bir ruhu olduğunu, çok değerli bir nostaljisi olduğunu ve eşsiz güzellikte yeşilliği olduğunu anlatan Karlıtaş, sulak alanlarının da bulunduğunu dile getirdi.

Bölgelerinde denizle barışık olma adına soru işaretleri olduğuna da değinerek, halk plajlarının artırılması gerektiğini altını çizen Karlıtaş, bölgede deniz faktörünün daha fazla kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Lefke’de “tarih denmesi halinde Soli, Vuni ve Lefke’deki Osmanlı eserlerinden konuşulabileceğini aynı zamanda Lefkoşa’dan sonra en fazla konağa sahip olan Lefke’de konakların da çok önemli olduğunu söyleyen Karlıtaş, Şeyh Nazım’ın hayatını kaybetmesine rağmen “inanç turizminin” ölmediğini dergahın hala çok önemli etkisi olduğunu kaydetti.  Karlıtaş, Lefke’de kültür anlamında yaşatılan Kıbrıs kültürü olduğunu, Agro turizm de gelişmekte olduğunu açıkladı.  

Hasan Karlıtaş; “Zorlu Cezaroğlu çok özel bir insandır. 5 yıl önce İngiltere’deki bir turizm fuarında tanıştık. Güzel bir arkadaşlık kurduk. Benim yazmama aracı oldu. North Cyprus UK’de aylık 3-4 yazı yazıyorum. Yazılarımızda tarih, kültür, doğa ve Kıbrıs yazılarıdır. North Cyprus UK çok önemli bir hizmet vermektedir. İngiltere’de Lefke’yi tanıtmada büyük fayda sağlıyor. İngiltere’de yaşayan Lefkeliler’den çok iyi yorumlar aldım”

 

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2017, 22:40

Zorlu Cezaroğlu

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER