Kuzey Kıbrıs’ın ilk kadın kaymakamı... Beran Bertuğ

‘Mükemmelli yakalamaya çalışıyorum’

Kuzey Kıbrıs’ın ilk kadın kaymakamı... Beran Bertuğ

 Kuzey Kıbrıs’ın ilk kadın kaymakamı...

Beran Bertuğ

 

 

‘Mükemmelli yakalamaya çalışıyorum’

 

 

- Kuzey Kıbrıs’ın ilk kadın kaymakamı Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ ile kariyeri ve özel yaşantısı hakkında konuştuk. İş kadını ev hanımı, anne ve eş görevini başarıyla sürdüren Bertuğ, mükemmeliyetçi, hayata pozitif bakan ve kendine güvenen bir kadın.

 

- “Beni böyle bir göreve layık gördükleri için. Bayanların önünü açmak anlamında da bu yerel yönetimlerde ilk adımdı. Görevime büyük şevkle geldim. Başarırmıyım başaramazmıyım diye hiç düşünmedim”

 

 

- “Ben mükemmeliyetçi bir insanım. Bu da bazen hem beni hem de çevremi rahatsız eder. Adımımı attığım işlerde mükemmeli yakalamaya çalışırım. İşimde de böyleyim. Hiç yorulmadım. Hatta ben bile şaşırıyorum bu kadar enerjim varmıydı diye.”

 

 

- “Bayan olmanın zorlukları zaman zaman var elbette. Ancak ben şimdiye kadar hiç mağduriyete uğramadım. Bayan olduğum için kendimi geriye çekmedim.”

 

 

Misli Kadıoğlu

Kuzey Kıbrıs’ın ilk kadın Kaymakamı, Gazimağusa Kaymakamı Beran Bertuğ ile Kaymakamlık binasında görüştük. İş yaşamı ve  kariyeri hakkında sohbet ettiğimiz Bertuğ sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Yoğun iş temposu içerisinde ev hanımı, anne ve eş görevini başarıyla sürdüren Bertuğ, güzellikleri seven, kendine güvenen, mükemmeliyetçi ve insan sevgisi güçlü bir kadın...

 

Sizi tanımaya biraz geçmişten başlasak...

1956 yılında Gazimağusa’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Gazimağusa’da aldım. Mağusalı bir ailenin çocuğuyum. Çok kalabalık bir ortamda büyüdüm.  Kapılarımız her zaman herkese açıktı. O nedenle de yaşım ilerledikçe insan ilişkilerinde zorlanmadım. Her yaş grubundan insanla anlaşabiliyorum.

 

Üniversite eğitiminiz ne üzerineydi? Kaymakam olmadan önce ne yapıyordunuz?

1974’ten sonra İzmir Ege Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden mühendis olarak geldim ama öğretmenlik yaptım. Namık Kemal Lisesi’nde çalıştım. Mezun olduğum okulda önce öğretmenlik sonra da müdür muavinliği görevinde bulundum. Hatta sonraları kızım da orada öğretmen oldu. Eğitimde 29 yıl hizmetim vardır.

 

Kaymakamlık hep erkek mesleği olarak biliniyor? Sizin Kaymakam olma fikriniz  nereden doğdu?

Baştaki büyüklerimizin tercihi olarak atandım. 3’lü kararname ile. Onlar bu görevi bana layık gördüler.

 

Göreve ilk geldiğinizde ne hissettiniz? Bir kadın olarak ve Kıbrıs’ta ilk kadın Kaymakam olarak endişeleriniz oldu mu?

Önce çok gururlandım. Beni böyle bir göreve layık gördükleri için. Bayanların önünü açmak anlamında da bu yerel yönetimlerde ilk adımdı. Büyük şevkle geldim ve oturdum. Başarırmıyım başaramazmıyım diye hiç düşünmedim.

 

Göreviniz sırasında zaman zaman zorlanıyor musunuz peki? Yoksa endişelenmemekle hakllı çıktınız mı?

Benim özelliğim mükemmeliyetçi bir insanım. Bu da bazen hem beni hem de çevremi rahatsız eder. Adımımı attığım işlerde mükemmeli yakalamaya çalışırım. Hiç yorulmadım. Hatta ben bile şaşırıyorum bu kadar enerjim varmıydı diye.

Bayan olmanın zorlukları zaman zaman var elbette. Ancak ben şimdiye kadar hiç mağduriyete uğramadım. Bayan olduğum için kendimi geriye çekmedim.

           

 

Kendinizi başarılı buluyor musunuz?

KKTC beni tanıdı. Her gün gazetelerde fotoğraflarım çıkıyor. Bayanların faaliyetlerine destek veriyorum. Çağrıldığım yerlerde bulunup katkı koyarım. Gazimağusa’ya ilk defa Gazimağusa kökenli birisi Kaymakam oldu. Gazimağusalılar ondan dolayı da mutlu.

 

 

Günleriniz nasıl geçiyor?

En büyük mülki amir olarak devlet törenlerinde bulunmak durumundayım. Görevimin şerefli tarafları da var. Bu nedenle de çok yoğun günler geçiriyorum. Ancak ben 29 yıllık iş hayatımda zamanımı cimri kullanmayı öğrendim. Zamanımı planlı kullandığım için de iş hayatım ve özel hayatımda bir aksaklık yaşamadım.

 

Beran Bertuğ evinde nasıl bir kadın?

2 yetişkin kızım vardır. 1 tanesi evli bir tanesi de nişanlı. 3.5 yaşında bir de torunum var. Kızlarımın eğitimine çok önem verdim. En fazla bana ihtiyaçları olduğu zaman da eğitim alırkenki dönemdi şimdi ise artık yetişkindirler.

 

Kaymakamlık ile ev hayatınızı birlikte yürütmenin zorlukları ne?
Çalışan bir kadın olduğum için işlerimi hep planlı yapmak durumundayım. Kadınların hem eş, hem çalışan, hem anne olmak gibi pek çok şapkası vardır. Çalışma hayatı ile ev hayatını birlikte götürmek konusunda hiç sıkıntım olmadı. Hiç bir zaman ne çocuklarımı ne eşimi ihmal etmedim. Ev hanımı, anne, eş bütün sorumluluklarımı yerine getiririm. Eşimin desteğini aldım çok. O da benim bu göreve gelmemden gurur duydu. Şu anda da bana hayatımı kolaylaştırmam için her türlü yardımda bulunuyor.

 

İyi bir aşçı olduğunuzu da duyduk hangi yemekleri pişiriyorsunuz? En iyi yaptığınız yemek ne mesela?

Unutulmaya başlamış yemekleri evimde yaparım. Ölçüyle de yemek yapmam göz kararı yaparım ve illaki de tuttururum. Yalancı dolma ve köfteyi güzel yaparım. Annemden gördüğüm kadarıyla da bumbar yaparım. Misafirlerimi ağırlarım. Evimin boş kalmasını sevmem.

 

 

Yoğun çalışırken kendinize zaman ayırmaya fırsat buluyor

musunuz? İş dışında neler yapıyorsunuz?

Kendimi enerjik hissederim. Boylu posluyum ve kilom var buna rağmen enerjiğim. Mayıs ayından Ekim ayına kadar her sabah 5:30’da denize gidiyorum.

 

Yalnız mı?

Hayır. Arkadaş grubumuz var. Ancak arkadaşlarım da olmasa ben yinede giderim.

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2011, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER