Kayalp “Ben bu işi seviyorum”

Parti ayrımı, siyasi ayrım veya bölge ayrımı yapmadan insanlara hizmet veriyorum.

Kayalp “Ben bu işi seviyorum”

“Ben bu işi seviyorum”

 

- Kuzey Kıbrıs’ta Oktay Kayalp’ı tanımayan yok. Ülkede başarılı isimlerden ve beş dönemdir Mağusa Belediye Başkanlığı görevini sürdüren Oktay Kayalp’la özel bir söyleşi gerçekleştirdik. Tam bir Mağusa aşığı olan Oktay Kayalp’ın bilinmeyen yönlerini öğrendik.

 

- “Yaşam kalitesinin sınırı yoktur ve insanların bundan vazgeçmesini beklemek de doğru değil. Sizden daha iyiyi mutlaka talep edecekler, siz de ya daha iyiyi yapacak ya da makul ve mantıklı bir cevap vereceksiniz. Dolayısı ile ağır bir çalışmadır. Bu çalışmada uzun süre olmayı öngörüyorsanız bu işi sevmeniz gerekir. Ben bu işi çok seviyorum.”

 

 

-  “Bu kentin her köşesinde, her sokağında anılarım var.  Mağusa’nın insanlarını çok seviyorum. Onlarla benim eskilere dayanan anılarım dostluklarım ve ilişkilerim var. Bütün bunlar benim için başka bir duygusal bağla oluyor. Birazcık da başarının sırrı sanırım oradan geliyor.”

 

- “Evde olduğum sürece ev işlerine ortak olmaya çalışıyorum. Üniversite öğrenciliğim döneminde de altı yıl evde kaldım. Dolayısıyla ev işleriyle ilgili önemli bir yeteneğim var. Yemek yapmaktan ütü yapmaya, bulaşık yıkamaya kadar elim yatkındır. Evde olduğum sürece ev işlerini eşimle birlikte yapmak için gayret ederim.”

 

- “Doğruyu söylemek gerekiyorsa dönem dönem halen limanda çalışmayı özlüyorum. Gidip arada bir orada dolaşıyorum ve denizin kokusunu alıyorum. Ancak, burası da son derece önemli ve düzgün çalıştığınız taktirde keyifli bir iş. Mağusa halkına hizmet etmek güzel ve bir de onurlu bir görev.”

 

Misli Kadıoğlu

Kuzey Kıbrıs’ta en başarılı yerel yönetimlerin başında olan Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik. 16 yıldır Belediye Başkanlığı yapan Oktay Kayalp’la başkanlık yapmadan önceki hayatı, başarılı ve yoğun bir tempoyla birlikte sürdürdüğü Belediye Başkanlığı dönemi, özel hayatı hakkında bilmediğimiz yönlerini konuştuk. Baba mesleği gemi acenteciliği ve gümrük komisyonculuğundan başlayarak, şu anda ülkenin kültür başkenti haline getirdiği bir kentin Belediye Başkanlığını üstlenen Kayalp, zor bir görevi yerine getirirken, beş dönem üst üste başkan seçilişi ve başarısındaki sırrı gazetemize anlattı ve sorularımızı yanıtladı.

 

 

Oktay Kayalp’ı Kuzey Kıbrıs’ta herkes tanıyor. Ancak sizin bilmediğimiz yönlerinizi öğrenmek istiyoruz. Nerelisiniz? Çocukluğunuz, ilk işiniz?

1957 Mağusa doğumluyum. Lise eğitimimin sonuna kadar Mağusa’da yaşadım. Babam Mağusa’da 1974 öncesi tek türk gemi acenteciliği ve gümrük komisyonculuğu yapıyordu. Okulun dışında lise dönemlerinden başlayarak limanlarda çalışmaya başladım. Babamın işine yardım eder, gemilerde talilik (yazıcılık) yapar gümrükleme işlemlerine ve bu gibi işlere yardımcı olurdum.

1974’te İzmir’de Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi’nde Makine Mühendisliği eğitimi gördüm. 1980’de Kıbrıs’a geri geldim ve ardından askere gittim. Evlendim. Babamın lisede yaptığım işini belli bir süre yaptım ve o işi devraldım. 1994 yılına kadar da 12-13 yıl bu işi yürüttüm. 1994 yılı Haziran ayı yerel seçimlerde Mağusa Belediye Başkan adayı olarak Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP)’nden aday oldum, kazandım ve belediyeciliğe başladım.

 

Belediyeciliğe girme fikriniz nereden doğdu? Kendi fikriniz mi yoksa partinin kararı mıydı?

Tamamen partinin kararıydı. Ben limanda yaptığım işi çok seviyordum. Ancak sonuçta 1994 yılında parti böyle bir karar aldı ve bunu o dönemin ilçe başkanı bana tebliğ etti. Ben de bu karara parti disiplinim gereğince uydum. Görevimi en iyi biçimde yerine getirmeye çalıştım.

Daha sonra 1998, 2002, 2006 ve 2010 yılında tekrar kazandım.

 

Limanda çalışmayı bıraktığınız için veya bu işe girdiğiniz için zaman zaman pişmanlık duyduğunuz anlar oluyor mu?

Hayır. Doğruyu söylemek gerekiyorsa dönem dönem halen limanda çalışmayı özlüyorum. Gidip arada bir orada dolaşıyorum ve denizin kokusunu alıyorum. Ancak, burası da son derece önemli ve düzgün çalıştığınız taktirde keyifli bir iş. Mağusa halkına hizmet etmek güzel ve bir de onurlu bir görev. Dolayısı ile ben en iyi şekilde bana verilen bu görevi ve bu güveni de, işten farklı olarak çünkü bir güven unsuru var, bunu en iyi şekilde sürdürmeye çalışıyorum.

 

Beş dönem üst üste Belediye Başkanı seçildiniz. Sadece CTP döneminde değil. Diğer partilerin iktidarda olduğu dönemlerde de siz belediye başkanı seçildiniz.

Her dönemde seçildim. CTP’nin iktidarda, muhalefette olduğu dönemlerde, CTP’nin dördüncü parti olduğu dönemlerde de seçildim.

 

Oktay Kayalp’ın başarısı partililiğinin önüne geçti diyebiliriz sanırım.  Bunun sırrı ne? Sizce bu halk neden sizi başkan seçiyor?

Doğru tespit. Bana sadece CTP’liler oy vermez. CTP’ye oy vermediği halde bana oy veren Mağusalılar da var. Bunun en önemli sırrı, ki sır değil tabiki, çünkü ben bunu basına da sürekli söyledim, ben CTP’nin adayı olarak seçime girerim, ama kazandıktan bir gün sonra rozetimi cebime koyarım ve o noktadan itibaren de icraatlarım rozetsiz olur. Parti ayrımı, siyasi ayrım veya bölge ayrımı yapmadan insanlara hizmet veriyorum. Bu Mağusa halkı tarafından desteklenen ve benimsenen çalışma biçimidir ki partimin aldığı oyun üzerinde insan bana oy veriyor. Örneğin son dönemde CTP’nin 4 bin civarında oyu var ama ben 8 bin civarında oy topladım. Nerdeyse iki katı.

 

Bu sizin Belediye Başkanlığında son döneminiz değil mi?

Siyasette hiçbir şey belli olmaz.

 

 

Dünyada yerel yöneticilikte örnek aldığnız yer  veya yerler var mı?

Dünyada bizden çok daha iyi çalışmalar yapan ülkeler ve kentler var. Bunların değişik çalışmalarını örnek alıyoruz. Bunlardan Türkiye’de de var, Avrupa’nın değişik noktalarında da. Önemli olan bire bir kopyalama yerine kendi ülkemizin koşullarına adapte etmek. Bizim de yaptığımız bu.

 

İşinizi nasıl görüyorsunuz? Zor bir iş olsa gerek. Çünkü sürekli insanlara hizmet etmek zorundasınız.

Yerel yönetim çalışması ağır bir çalışmadır. Malzemeniz insanlardır. İnsanlarla muhatap olursunuz, görüşürsünüz ve tabi bu da kolay bir iş değil. Yerel yöneticilikte insan talebinin sonu yoktur. Birini yaparsınız bir sonraki gelir. Yaşam kalitesinin sınırı yoktur ve insanların bundan vazgeçmesini beklemek de doğru değil. Sizden daha iyiyi mutlaka talep edecekler, siz de ya daha iyiyi yapacak ya da makul ve mantıklı bir cevap vereceksiniz. Dolayısı ile ağır bir çalışmadır. Bu çalışmada uzun süre olmayı öngörüyorsanız bu işi sevmeniz gerekir. Ben bu işi çok seviyorum.

 

Mağusa sizin için ne anlam ifade ediyor?

Bu kentin her köşesinde, her sokağında anılarım var.  Mağusanın insanlarını çok seviyorum. Onlarla benim eskilere dayanan anılarım dostluklarım ve ilişkilerim var bütün bunlar benim için başka bir duygusal bağla oluyor. Birazcık da başarının sırrı sanırım oradan geliyor. 

 

Oktay Kayap evinde nasıl? Ev işleriyle aranız nasıl? Örneğin yemek pişiriyor, eşinize ev işlerinde yardımcı oluyor musunuz?

Evde olduğum sürece bir sürü işe ortak olmaya çalışıyorum. Üniversite öğrenciliğim döneminde de altı yıl evde kaldım. Dolayısıyla ev işleriyle ilgili önemli bir yeteneğim var. Yemek yapmadan ütü yapmaya, bulaşık yıkamaya kadar elim yatkındır. Evde olduğum sürece ev işlerini eşimle birlikte yapmak için gayret ederim. Tabi ki bu yaşam biçimi beni çok fazla evde tutmaz. Akşam toplantıları ve siyaset çoğu zaman bizi dışarıya iter ama evde olduğum sürece ev işlerine de katkı koymaya çalışıyorum.

 

 

Mağusa Kültür Sanat Festivali gibi Kuzey Kıbrıs’ı dünya starlarıyla buluşturan ve ülkeyi dünyaya tanıtmakta önemli bir yere sahip bir organizasyon gerçekleştirdiniz? Bu konuda birşeyler söylemek ister misiniz?

Yerel yönetimde farklı bir anlayış getirdik. Yerel yönetimde bir kesim anlayış bizimle başladı. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu ayrı tutarsak, belediyelerde kültür sanat çalışmaları geçmişte sadece halk dansları ekibinin bulundurulmasıyla ilgiliydi. İnsan nasıl ki güzel bir çevreye ihtiyaç duyar, çağdaş insan kültürel faliyetlere de ihtiyaç duyar. Bu belediyelerin asli görevidir. Biz bunun öncüsüyüz. Bu bakış açısıyla başlattığımız festivali bu bakış açısıyla yürütmeye çalışıyoruz. Ülkemizin dünyada en çok bilinen yönlerinden birisi festivalimizdir ve bu festival hem Mağusa hem de Kuzey Kıbrıs’ı dünyaya tanıtmakta önemli bir araçtır. Şimdi de yapımı devam eden Kongre Merkezi ile 12 ay her dönemde etkinlikler ve daha geniş organizasyonlar yapmayı hedefliyoruz.

 

 

Bunun dışında başka faaliyetleriniz var mı?

Biz aynı zamanda spora da önem verdik. Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’i kurduk. Bu da bir ilkti. Bunu desteklemek için bir de spor salonu inşa ettik. Mağusa Belediyesi spora yönelik de bir yatırım kapasiyesine sahiptir. Çünkü insanlar illaki çağdaş olacak diye kültür sanat yapmak zorunda değil, sporu da tercih edebilir. MAGEM gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için ve kendi arzuladığı alanda etkinlik yapabileceği önemli bir örgütlenmedir. MAGEM’e gelip aktif olarak çalışan gençlerin önemli bir kısmı sigarayı bıraktı. Bu da bu konudaki etkisi açısından önemli bir göstergedir.

 

 

Bu güzel söyleşi için teşekkür ederiz.

Rica ederim.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 17:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER