“Hedefim güvenlikli bir anlaşma”

Özgürlük ve egemenliği elde etme mücadelesi…

“Hedefim güvenlikli bir anlaşma”

  

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türkü’nün çözümsüzlüğün tutsağı halinde bir geleceğe mahkûm edilmesine tahammüllerinin kalmadığının unutulmamasını isteyerek, “Kaldı ki; bir devletimiz vardır ve bu devleti yaşatıp yüceltmek gelecek nesillere olan borcumuzdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanı olduğu günden beri sürdürdüğü müzakere sürecinde ulaşmaya çalıştığı hedefin, yeniden eski zor ve karanlık günlerin yaşanmayacağı, yeni bir özgürlük ve egemenlik mücadelesi vermek zorunda bırakılmayacakları, Rumların Kıbrıs Türkü’ne hükmetme ve Enosis isteklerine kapalı, güvenlikli bir anlaşmaya varmak olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs Türkü’nün çözümsüzlüğün tutsağı halinde bir geleceğe mahkûm edilmesine tahammüllerinin kalmadığının unutulmamasını isteyerek, “Kaldı ki; bir devletimiz vardır ve bu devleti yaşatıp yüceltmek gelecek nesillere olan borcumuzdur” dedi. Eroğlu 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, 1 Ağustos’un “Kıbrıs’ın atalar tarafından sayısız şehitler verilerek ve bedeller ödenerek fethedilişinin 441'inci; özgürlük ve varoluş mücadelesinin efsanevi örgütü TMT’nin kuruluşunun 54'üncü ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşunun 36’ncı yıldönümü” olduğunu hatırlatan ve üç mutlu yıldönümünün birlikte kutlandığını kaydetti.

Özgürlük ve egemenliği elde etme mücadelesi…

Derviş Eroğlu, “Kıbrıs Türkü’nün bu topraklarda kök salışının ve uzun süren bir direniş sonunda bugünlere ulaşmasının önemli kilometre taşları olan bu tarihi ve anlamlı günler, halkımıza ve kopmaz bir devamı olduğumuz yüce Ulusumuza kutlu olsun” dedi. Kıbrıs Türkü’nün 1878’den itibaren çok çetin evrelerden geçerek varoluş ve yeniden özgürlük ve egemenliğini elde etme mücadelesi verdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Eroğlu, baskı ve asimilasyon girişimlerine karşın Kıbrıs Türkü’nün sadakatle Anavatanına bağlı kaldığını ve bir gün mutlaka kurtarılacağının inancıyla direnişini sürdürdüğünü anlattı.

Mutlu Barış Harekatı’yla özgürlüğe kavuştuk

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bu inanç ve bilinçle 1 Ağustos 1958’de TMT’nin kurulduğunu, mukavemetçi ve mücahitlerin kanlarıyla ödenen bedel sonucu olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulduğunu ancak devletin Rumların Enosis amacı yüzünden sadece 3 yıl yaşayabildiğini kaydederek, 10 yıl süren karanlık dönemin ardından Türkiye’nin 20 Temmuz 1974’te gerçekleştirdiği Mutlu Barış Harekâtı ile özgürlüğüne kavuştuklarını belirtti.

Eroğlu mesajında, GKK’yla ilgili şunları kaydetti:

“Mutlu Barış Harekâtı’nın sağladığı güvenlik ortamında ve oluşan coğrafi zeminde halkımızın kendi kendini yönetme iradesi yeni bir aşamaya girerken, çağdaş bir devletin önemli göstergeleri arasında yer alan güvenlik örgütümüzün daimi orduya dönüştürülmesi de yine 1 Ağustos 1976 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bugün Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızın kat ettiği gelişmeler her Kıbrıslı Türk’e gurur verecek bir düzeye ulaşmıştır.”

Mesajında müzakerelere de değinen Cumhurbaşkanı Eroğlu, Cumhurbaşkanı olduğu günden beri sürdürdüğü müzakere sürecinde ulaşmaya çalıştığı hedefin, “yeniden eski zor ve karanlık günlerin yaşanmayacağı, yeni bir özgürlük ve egemenlik mücadelesi vermek zorunda bırakılmayacakları, Rumların Kıbrıs Türkü’ne hükmetme ve Enosis isteklerine kapalı, güvenlikli bir anlaşmaya varmak” olduğunu vurguladı.

Eroğlu, “Ancak asla unutulmamalıdır ki; Kıbrıs Türkünün çözümsüzlüğün tutsağı halinde bir geleceğe mahkûm edilmesine tahammülümüz kalmamıştır. Kaldı ki; bir devletimiz vardır ve bu devleti yaşatıp yüceltmek gelecek nesillere olan borcumuzdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu mesajında şehitlere rahmet dileyerek halkın 1 Ağustos Toplumsal Direniş Bayramı’nı kutladı.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2012, 01:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER