Hayal ve umutlarına el uzatın!

Gelecekten ümitleri olsun diye…

Hayal ve umutlarına el uzatın!

*Zihinsel engelli çocukların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla  “Düşüme Engel Olma!” sergisi yapıldı. Engellilerin hayat mücadelesine destek olma konusuna dikkat çekildi.

Neslihan Başaran Aktay ve Figen İnan’ın “Düşüme Engel Olma!” adlı belgeseli 27 Eylül akşam gösterildi; fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu’nun himayesinde, zihinsel engelli çocukların ve ailelerin sorunlarına dikkat çekebilmek amacıyla düzenlenen sergi ve belgesel gösterimi Lefkoşa İsmet Vahit Güney Sergi Salonu’nda yer aldı.
Serginin açılışı Meral Eroğlu tarafından yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından ise belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Açılışa Meclis Başkanı Hasan Bozer ve eşi Sonay Bozer, diğer yetkililer, kadın örgütü temsilcileri, engelli çocukların aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Gelecekten ümitleri olsun diye…
Açılışta ilk sözü alan Figen İnan, engellilere daha güzel günler yaşatmak, daha güzel koşullar yaratmak ve gelecekten ümitleri olmasını istediklerini ifade ederek, engellilerin “düşüme engel olma” çağrısına kulak verilmesini istedi. Neslihan Başaran Aktay da konuşmasında, proje başlarken “benim” diye başladığını, ancak Figen İnan’la tanıştıktan sonra projenin ortak olduğunu ifade ederek, “İnşallah proje bu geceden sonra hepimizin olur” dedi.

Eroğlu: Onları yok saymayın
Meral Eroğlu da konuşmasında, Neslihan Başaran Aktay ve Figen İnan’ı kutlayarak, çalışmalarından ötürü onları takdir ettiğini söyledi. Zihinsel engelliler ve tüm engellilere hayranlık duyduğuna işaret eden Eroğlu, “Şöyle düşünün, engelliler her gün birçok zorluklarla karşılaşıyorlar. İstedikleri düzeyde eğitim alamıyorlar, iş ve meslek edinmekte zorluklar yaşıyorlar, ulaşım araçlarında, binalarda, hep farklı engellerle karşı karşıya kalıyorlar. Ve bütün bunların yanında engelli olmayan insanlarla rekabet edip, onlarla yaşıyorlar. Hayatlarının her anı neredeyse hep mücadele etmeye dayalı ve asla bırakmamak gerekiyor” dedi.
 
Anlaşılmalı ve anlatılmalı

Engelli bireylerin ailelerinin de, her gün yenilenen sevgi ve bitmeyen sabırlarıyla takdire şayan olduğuna işaret eden Eroğlu şöyle devam etti:  “Anneler, sevgileri ve sabırları hiç bitmeyen anneler, doğurduğu günden başlayıp, hiç bıkmayan anneler, Sizlerin imrendiren çabası ve mücadelesi, örnek alınacak bir insanlık ve sevgi dersi gibi. Anlaşılmalı ve anlatılmalı...”  Engellilerin sayılarının hiç azımsanmayacak kadar olduğunu belirten Meral Eroğlu, hayatımızın bir parçası olan engelliler ve zihinsel engellilerin gelecekten beklentileri olduğunu söyledi.  Engellilerin daha iyi bir hayat için ortaya koydukları mücadelelerine destek olmak için önce önyargılardan kurtulmak gerektiğini vurgulayan Eroğlu, “Onların yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi, daha iyiye ulaşma çabalarında ilk engel olmayalım” dedi.Düşlerini paylaşalım
Engellilerin sadece bir gün değil, her zaman yanlarında olunması gerektiğini söyleyen Meral Eroğlu, “Onları yok saymak, önemsiz görmek, hayatımızın dışında tutarak tecrit etmek yerine, düşlerini paylaşalım. Hayallerini gerçekleştirmesi için yanlarında duralım, onları bir engelli olarak görmeden önce mücadeleci, onurlu ve yarınlarını gerçekleştirmek için her gün, 24 saat çabalayan insanlar olarak görelim” ifadelerini kullandı. Engellilere karşı ayrımcı davranışlara karşı çıkılması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, engellilere karşı duyarlılığın küçük yaşlarda başladığı bilinciyle çocukların eğitilmesi gerektiğini kaydetti. Eroğlu şöyle devam etti:  “Toplumun bir ferdi gibi, engellilerin de bir geleceğinin olabilmesi, yarınları için hayal ve umutları olabilmesi için haykıran düşüme engel olma diyen kardeşlerimizi her kesimin işitmesini umuyorum.”

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2011, 22:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER